HABER ARAMA


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER

Hüseyin Deniz - İlahiyatçı/Yazar

Hüseyin Deniz  -  İlahiyatçı/Yazar

EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN ÖNEMİ

11 Eylül 2023 Pazartesi Saat: 10:00

Aziz dostlarım: 2023-2024 Eğitim ve öğretim yılı 11 Eylül pazartesi yani bu gün başlıyor.

Ülkemiz’in bütün Okullarında, sokak,caddeleri cıvıl,cıvıl,renga,renk olacak olacak.Okullu olan her aile bireylerinde ve çocuklarında bir heyacan bir telaş yaşanacak,Bunun akabinde her yerde bir canlılık gelecek ve hareketlilik yaşanacak.

Her ailenin yarınlarınları ve geleceği olan çocuklarını eğitim ve öğretim için okulla buluşturacak,her sene olduğu gibi bu senede bu ekonomik sıkıntılara katlanacak emek gayret harcayacaktır.Bu nedenle her yerde okul alış verişi için bir telaş yaşanacaktır.

Her aile okullu çocuklarına gerekli olan malzemeler olan,en başta  bu pahalılıkta,kırtasiye,ayakkabı,çanta, valiz vs gibi gerekli şeyleri tedarik etmeye çalışacaktır.Aynı zamanda bu işi yapan satan ülke ekonomisine katkı sağlayan,bu işin üretimini alıp satan esnaflarında yüzü bu nedenle gülmüş olacaktır.

Eğitim ve öğretimin önemi deyince peki ne anlamalıyız?

Geleceğimiz ve yarınlarımıza yön verecek mevki makam sahibi olacak yavrularımızı kendilerinin istedikleri alanında yetiştirmek Eğitim ve öğretim yaptırarak,geliştirmektir. 

İşten bu okullu bireylerin toplum yaşayışlarında yerlerini alabilmeleri için, bilgi, beceri elde etmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine yardım etmektir. Bu anlamda belli bir alanda öğrenim yapmak, başarıya ulaşmada her zaman yeterli olmayabilir, bir de o kişinin kendine güven olması gerekir.

Okulların açılması nedeniyle eğitim ve öğretimin kişiye kazandırılması gereken bir bireyin toplum standartlarına,inançlarına,örf ve adetlerine, insanca bir medeniyet içinde yaşam yollarının kazanmasına etkili olan tüm sosyal süreçlerdir.Birde o kişinin yaşadığı toplum içinde degeri olan yetenek,tutum ve diyer davranış biçimlerini geliştirdigi süreçlerin tümüdür

Eğitim ve Öğretimin öğrencilerde belli yaşantılar yoluyla kalıcı davranış değişikliği gerçekleştirme süreci olarakta tanımlanır.

Bu alanda öğrencilerin ilk yaşantıları, ilkokul döneminde şekillenmeye başlar. Orta Okul,lise ve üniversite olarak devam eder. Alınan eğitimle kazanılan yaşantılar eğitim öğretim sürecinin her kademesinde sistemli olarak artarak devam eder. Ancak şurasıda bir gerçek: İlkokul kademesinde ilk okuma ve yazma çalışmaları,  orta Okul ve lise kademeleri için büyük önem taşır ve Üniversiteli olanlar da hayata atılmak için,Kendi mesleğine uygun alaca belge için çaba,uğraşı vererek bir ömür bir emek harcarlar. Bireylerin secilmiş ve kontrollü bir çevrenin (özellikle okulun) etkisi altında sosyal yeterlilik ve uzmanlık için bireysel gelişmeyi sağlayan sosyal bir süreçtir.

Öğretim denince:Ülkemizde her yıl Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan eğitim ve öğretim faliyetlerinin önceden hazırlanmış bir proğram çercevesinde amaçlı.planlı.düzenli ve kontröllü bir şekilde yapıldıgı yerlerdir okullar.İşte her yıl okullarda yapılan eğitim ile başlayan öğretme faliyetleri ise, öğretim olarak adlandırılmaktadır.

Bireyin ilkokuldan başlayıp üniversiteye kadar hayat boyu süren eğitiminin okullarda planlı ve proğramlı olarak yürütülen kısmı bireyin öğretimini oluşturur.

Eğitim ve öğretim’in önemini,değerini her birimizin en iyi şekilde bilmekteyiz.Eğitim olmadan hiç bir şeyin, geleceğin vede hiçbir mesleğin ve makamın olmayacağını bilmeliyiz 

Eğitim ve öğretim noktasında burda kız erkek ayrımı yapılmadan tabiri caizse okuma seferberliği yapmalıyız,Çünki: Cenabı Hakk’ kur’anda  “İKRA”süresindeki ilk emri” “Yaratan Rabbinin adıyla oku” derken kız ve erkek böyle bir ayrım yapmamıştır

Dostlarım:Bir milletin ilerlemesinde Maddi ve Manevi güzelliklere sahip olmasındaki en etkili gücün Eğitim-Öğretinden geçtiği aşikardır.Bilgiye sahip olanlar her alanda başarılı olurlar,toplumdaki yerleri çok farklı olur.Eğitim ve  öğretim  bir  milletin  ilerlemesinde,refah düzeyine ulaşması,cehaletin yenilenmesi ve giderilmesinde en etkin  yöntemdir eğitim.

Ne güzel bir sözdür benimde çok hoşuma gider:”Cahil kişi fitne saçar ,alim ise ışık.

Peki günümüzde eğitim neden önemlidir ve hayatımıza katkısı nedir? 

Eğitim sadece okumak ve yazmak değildir. Eğitim, kişinin bilgiyi kendisinin faydalanabilmesi için kullanılması ve kişisel gelişimine katkı sağlamak için kullanmasıdır.

Eğitimin amacı insanları sadece okur yazar yapmak değildir. Eğitim insanlara aynı zamanda başkalarına bağlı kalmadan kendi hayatlarını yönetebilme becerisini kazandırır.

Okuryazarlık, okuma ve yazma becerisine yöneliktir,  

Eğitim ise her şeyin ardında yatan sebepleri bulmak ve okuma-yazma becerilerini yaşamlarını iyileştirmek için kullanmaktır. Eğitim ülkelerin ekonomik olarak büyümelerine ve refahla beslenmesine yardımcı olur.

Peki hayatımızdaki eğitimin önemi nedir desek?

Bunun cevabı ise: kişinin toplumda saygı kazanması, erdemli ve tecrübeli olması için eğitimli olması gerekir. Mutlu ve müreffeh bir hayata öncülük etmek için, öğrenim görmek önemlidir ve eğitim insana yaşamında başarılı olmasında başarının yollarını ve harika işler çıkarmasına fırsat sağlar.

Eğitim bir yönde de meslek sahibi olmaya,para kazanmaya ve hayatın temel ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur. Ayrıca eğitim, mükemmel bir konumda bulunarak itibar kazanmaya yardımcı olur. Eğitim insanları kariyerlerinde büyütebilir ve hayallerini gerçekleştirebilmelleri için bir basamaktır.

Okullar Gençlerimize, milli,manevi ve  ahlaki  değerlerimize bağlı  kalacakları, bununla beraber teknolojinin bütün imkanlarından da faydalanabilme  imkanlarının sunulduğu ortamlardır.Eğitimde başarılı olunması için gerek okulda, gerekse okul dışında internetten bilgiye ulaşma  amaçlı  faydalanma imkanları, kontrol altında bulunan yerlerde olmalıdır.

Okuma ve yazma günümüz teknolojisinin hızla geliştiği şu zamanda daha da önemli hale gelmiştir. Çünkü okuma ve yazma becerilerinin gelişimi öğrencilerimizin akademik başarılarının artmasına, bilişsel ve dil becerilerinin gelişimine, özgüven duygusunun ve başarma hazzının kazanılmasına olanak tanır.

Günümüzde teknolojiden gereği gibi faydalanma yerine internet başında boş yere zaman harcamak, doğru bir şey değildir,örneğin oyun oynamak insan öldürme,sılah’ı insana doğrultması,acımasızlık ve hiç acımadan puan kazanmak için yapması, bunu sanalda uyguladığı gibi orada öğrendiklerini gerçek alemde hiç çekinmeden ruhsuz bir gençlik yetişmesine maalesef sebep olmaktadır.

Günümüz gençlerinin sanal alemi bilgi için degilde, boş zaman geçirmek için harcıyorlar,oyun oynayan  chat yapan sokakta caddede önüne bakmayan gençleri görünce içim acıyor.Bunlar bizim çocuklarımız bunlar bizim geleceğimiz geleceğimizi emanet edeceğimiz bu gençleri ilimde ve  irfanla bilgiyle dolmasını sağlamalıyız.

Daha küçük yaştaki gençlerimizin yasaklı sitelere ulaşmasını hem Devlet ve bizler engellemeliyiz.Bunu sağlarsak internetin ne denli faydalı şeyleri öğrenmemiz için zarar yerine yarar sağlayacağına şahit olacağız

İşte buradan yola çıkarak Öğrencilerimizin çok iyi eğitim almaları için uğraştığımız gibi,dürüst,ahlâklı olarak yetiştirmeye gerçek anlamda özen göstermeliyiz.Her türlü kötülüklere ve ahlaksızlığa götüren yollarla  mücadele etmeliyiz.

Her zaman Arzu ettiğimiz şekilde nesilleri yetiştirmeye çalışırken, gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan, kötü tavır ve davranışlardan, eğitim ve öğretim yoluyla uzaklaştırmalıyız.

Bunlar: Alkol,uyuşturucunun her türlüsü, küçük yaşta sigara, sevgili adı altında fuhuş gibi buna benzer ahlaksızlıklardan,olumsuzluklardan evlatlarımızı uzak tutarak sorumlu kişiler olarak aydınlık yarınlara en güzel şekilde hazırlamalıyız.

Bunu başaramaz isek yarınlarımızı emanet edeceğimiz  çocuklarımızı aklen,fikren,ahlaken eğitemezsek çok şey kaybetmiş oluruz.o zamanda gelecegimizi tehlikelere atmış olmazmıyız, bundan sorumlu olmaz mıyız?  

Günümüz gençlerine gençlerine  öz güvenlerini vermeli, tarihimizin derinliklerinde kalan, birçok buluşa imza atan ecdadımız gibi, yarınlarda da çok değerli buluş ve icatlara sahip olacak nesilleri yetiştirmeliyiz.

Bu anlamda gençlerimizin öz güvenlerini kazandırmalıyız.Bunun yanında aile olarakta çocuklarımıza örnek olacak rol model olmamız gerekiyor.

Kıymetli dostlarım:Günümüzün Gençlerini sevgi,saygı,hoşgörü,birlik beraberlik ve kardeşlik duyguları ile dopdolu bir şekilde yarınlara hazırlamalıyız. Karanlığı, aydınlığın,yok ettiği gibi, bizler de kötü, çirkin ve zararlı olan davranışlardan öğrencilerimizi çocuklarımızı kurtarmalıyız. Aydınlık yarınlara huzur, güven ve mutlulukla ulaşmalıyız,çünki:Bu konularda en büyük görev anne-babalara ve Öğretmenlere düşmektedir.

Okuma, toplumdaki cehaletin en önemli silahıdır. Bu sebeple, okuma ve yazma programı, eğitim programının mihenk taşını oluşturur. Okuma ve yazmayı önemsiyoruz. Okuduğunu anlayabilen, yorumlayabilen, küresel çağa ayak uydurabilecek, eleştiri yeteneği gelişmiş bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Teknolojinin altın çağını yaşadığı bu dönemde olsak bile, okuma ve yazmayı her zaman önemsiyoruz ve önemsemeye devam edeceğiz.

Türkiyemizde bir bakanlıklada  temsil edilen Milli eğitimin millî ve manevi değerler içinde eğitim yapmasını arzu ve temenni etmekteyiz. 

Buna mukabil sohbetimin sonunda eğitim ve öğretim ile ilgili milli şairimiz Yunus Emre’nin dizeleriyle bitirmek istiyorum,İlim ilim bilmektir,İlim kendin bilmektir,Sen kendini bilmezsen,Ya nice okumaktır     

Hepinize Selam sevgi,saygı hürmetlerimle efendim.


Bu haber toplam 121 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları