HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
HABER ARAMA


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Transfer Ogezi Transfer Trabzon Havalimanı Tranfer

Nevin Altunbaş

Nevin Altunbaş

Seçime doğru...

11 Mart 2023 Cumartesi Saat: 08:14

Ülkemiz 14 Mayıs'ta seçime gidiyor.

Geri sayım başladı.

Cumhurbaşkanı ve TBMM üyeleri milletvekillerimizi seçeceğimiz seçim, geleceğimiz adına hayli önem taşıyor.

Hayat pahalılığının en üst seviyeye ulaştığı, enflasyonun kontrol edilemez şekilde dar gelirli halkı ezdiği, işsizliğin özellikle üniversiteli gençlerimizi çokça etkilediği dönemde gidilen seçimlerde dilerim vatandaşlarımız sandığa gitmekte kararlı olurlar, ülkemiz için en hayırlı seçimi yaparlar.

Seçimler adına şimdilik noktayı koyalım.

*

Hafta içerisinde bazı gelişmelerden dolayı gündem dışında kalan büyük afet depreme yeniden dönülmesi iyi oldu. Milyonlarca insanımızı etkileyen bu özel durumun normale döndürülünceye kadar gündemde tutulmalı. Bu manada yeniden gözlerin bölgeye çevrilmesi ve gelen haberler sevindirici olmakla beraber güzel haberlerin yanında sorunların, sıkıntıların devam ettiğini gösteren haberlerde var.

Özellikle hijyen konusunda temiz su, seyyar duş, tuvalet, ısınmak ve en önemlisi çadır, konteyner sorunlarının devam ediyor olması endişe verici.

İnşallah kısa zamanda çözülür.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Hürriyet Gazetesi yazarı Ayşegül Domaniç Yelçe depremzede kadınlarımızı da konu alan güzel bir yazı hazırlamış.

Hafta içinde yayımlanan bu makaleyi okumayanlar için bir bölümünü sizlerle paylaşmak istedim.

*

Afetler ve krizlerden en çok kadınlar ve çocuklar etkileniyor. Kadınlar depremde yitirdikleri yakınlarının acısıyla, kaybettikleri evleri, işleri ve bunca yıkımın getirdiği belirsizlikle yüzleşmek zorunda kaldılar. Onların hem acil temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek hem de sonrasında yaşamı yeniden inşa edebilmek için, dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyaçları var.

İşte bu ihtiyaçlar için, pek çok kadın derneği deprem bölgesinde. Bunlardan biri de Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV). Eşitsizliklerin ve yoksulluğun var olmadığı bir toplum vizyonu ile çalışan KEDV ekibi, bölgelerdeki ihtiyaçları tespit etmek ve arama kurtarmaya destek olmak için sahaya indi. Ekip elemanları; gıda, kıyafet, arama kurtarma ve acil ihtiyaçların giderilmesi için ellerinden geleni yaptılar.

Arama kurtarma ve ilk acil ihtiyaçlar bittikten sonra afetten etkilenen kadınların hayatlarını yeniden kurabilmek için düzenli desteğe ihtiyaçları olacağını bilen KEDV yetkileri, o zaman da depremzede kadınlarımızın yanında olacaklarını söylüyorlar. Öncelikle sağlıklı barınma koşullarının sağlanması; depremzedelerin düzenli olarak temel ihtiyaçlarına ulaşabilmeleri ve sonrasında da ihtiyaç duyacakları gelire erişebilmeleri için çalışmalar yürüteceklerinin altını çiziyorlar.

Eda Çağıl Çağlarırmak, dayanışmanın iyileştiren gücünü çizimiyle anlatmış KEDV için tasarladığı “8 Mart Kadınlar Günü” bağış kartlarında. Depremzedelere yardım amacı taşıyan bağışlar 100 TL’ den başlıyor (https://fonzip.com/kedv/e-kartlar/satin-al?cid=4477). Hayatı yeniden yeşertecek kadınların mücadelelerini desteklemek için, belki Sizler de sevdiklerinizin “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nü Eda Çağıl Çağlarırmak’ ın çizdiği KEDV Bağış Sertifikası ile kutlamak isteyebilirsiniz.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu tarafından hayata geçirilen Mor Yerleşke projesi de deprem bölgesindeki kadınlar, çocuklar, yaşı nedeniyle bakıma ihtiyaç duyanlar ve engelli bireylerin koşullarını iyileştirmeyi; onların en temel ihtiyaçlarını sağlayarak psikososyal açıdan güvenli alanlar yaratılmasını hedefliyor. Projenin destekçisi olan Boyner Grup’ un Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner; yaşamı birlikte, umutla yeniden inşa etmek istediklerini söylüyor. Ve “Bu inançla Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun Mor Yerleşke projesiyle bölgeye ve bölgedeki kadınlara destek vermek için yola çıktık. Depremden etkilenen kadınlarımızın, çocuklarımızın, yaşı nedeniyle bakıma ihtiyaç duyan büyüklerimizin ve engelli bireylerin koşullarını iyileştirmeye; en temel ihtiyaçlarını sağlayarak psikososyal açıdan güvenli alanlar yaratmamıza imkân verecek Mor Yerleşkeler ile uzun süreli bir desteğin başlangıç adımını atmayı hedefliyoruz.” diyor.

 Mor Yerleşke Projesi kapsamında, konteynır kentlerin yakınlarında 14 adet rehabilitasyon ünitesi kurulacak ve bu üniteler en az 18-24 ay bölgede kalacak. Bir psikolog, bir sosyal hizmet uzmanı, bir çocuk koruma uzmanının sürekli olarak görev alacağı Mor Yerleşkeler’ de emzirme odaları, çocuklar için aktivite alanları, çocuklar ve yetişkinler için psikolojik danışmanlık, hijyen malzemelerine erişim ve daha birçok destek sunulacak. Farklı alanda doktorlar ve uzmanlar da gönüllülük esasıyla projeye destek verecek. Bu projeye bağış yapmak isteyenler için adres ise, (https://fonzip.com/tkdf/kampanya/mor-yerleske).

İnanıyorum ki, yaralarımızı ancak birbirimize kenetlenerek sarabilir; aydınlık günlere ise ancak kimseyi ardımızda bırakmadan varabiliriz...


Bu haber toplam 1.102 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları