altınordu reklam
HABER ARAMA


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Mart 2023 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri
27 Ocak 2023 Cuma Saat: 08:10

KIRILDI DiYE ATMAYIN!

Medical Park Ordu Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği’nden Uzm. Dt. Zeynep Başak Yılmaz, çocuklarda travmaya bağlı diş kırıklarında yapılması gerekenler hakkında açıklamalarda bulundu.
KIRILDI DiYE ATMAYIN!

Çocuklarda travmaya bağlı yerinden çıkan diş süt dişi ise herhangi bir müdahalede kesinlikle bulunulmaması gerektiğine dikkat çeken Medical Park Ordu Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği’nden Uzm. Dt. Zeynep Başak Yılmaz, “Kırılan diş daimi diş ise atılmamalı, sütün içine koyulup acilen diş hekimine götürülmeli ve diş yerine yerleştirilmelidir” dedi.

Çocuklarda sıklıkla düşme, çarpışma gibi durumlarda ön dişlerin travmaya maruz kaldığını söyleyen Uzm. Dt. Yılmaz, “Ön dişlerin ya da arka dişlerin kırıldığı durumlarda çocuğun genel sağlıyla ilgili ciddi bir problem belirtisi bulunmuyorsa, acil bir şekilde diş hekimine başvurulmalıdır” diye konuştu.

ENFEKSİYON RİSKİ AÇISINDAN BEKLENMEDEN DİŞ HEKİMİNE GÖTÜRÜLMELİ

Travmaya bağlı yerinden çıkan diş süt dişi ise herhangi bir müdahalede kesinlikle bulunulmaması gerektiğini ancak yine de çevre dokuların gördüğü olası hasarın değerlendirilmesi ve enfeksiyon riskinin önüne geçilebilmesi için acilen diş hekimine başvurulması gerektiğinin altını çizen Uzm. Dt. Yılmaz; şu bilgileri paylaştı:

“Travma sonucu hasar görmüş dişlerde müdahale zamanı ne kadar erken olursa tedavinin başarısı da o derece yüksek olur. Eğer daimi dişin kırık parçasını bulabilirseniz mümkünse temiz suya koyup diş hekimine götürün, kırık parçanın uygun olduğu durumlarda hekiminiz bu parçayı dişe geri yapıştırabilir. Kırık parçanın dişe geri yapıştırılması, daha estetik sonuçlar elde edilmesini sağlar. Ancak kırık parçanın bulunamadığı ya da çoklu kırık sebebiyle yapıştırılmanın yapılamadığı durumlarda da diş rengine uygun kompozit rezin dolgularla istenilen estetik ve fonksiyon geri kazandırılabilir.”

FIRÇALAMA SABUNLAMAYA YAPMAYIN

Yerinden çıkan diş daimi diş ise; köküne dokunmadan tutarak temiz akan su altında yıkanması gerektiğini hatırlatan Uzm. Dt. Zeynep Başak Yılmaz, “Yıkarken kesinlikle fırçalama, sabunlama gibi kökteki canlı dokulara hasar verecek bir işlem yapılmamalıdır. Eğer yerine yerleştirebiliyorsa, dişi çıktığı yere yerleştirmesi en iyi sonucu verir. Ancak ebeveyn bunu yapamıyorsa dişi sade süt içine koyup (mümkünse light süt) acilen diş hekiminize başvurmalıdır. Yerinden çıkan dişlerin tekrar yerleştirilmesinde süre çok önemli olduğundan olabildiğince çabuk diş hekimine başvurmak tedavinin başarısını arttırmaktadır. Diş hekiminiz dişin durumunu değerlendirecek, splintleme denilen sabitleme yöntemi ile dişin yerine tekrar tutunmasını sağlayacak, dişin gelişim aşamasına göre gerekli tedavi planlamasını yapacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

Bu haber toplam 337 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : KIRILDI, DiYE, ATMAYIN!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler