- 09:01 Samsun Yapıyor, Biz Bakıyoruz
- 04:06 Narkotik Ekipleri TIR'la Zehir Naklini Önledi..
- 04:01 Yaralı Kuşu Kurtarmaya Çalışan Kişiye TIR Çaptı
- 00:11 Kazada Savrulan Çocuk Vefat Etti..
- 00:05 Akaryakıt Tankerinde 36 Kilo Uyuşturucu Ele Geçirildi..
- 21:08 Türkiye Offroad Şampiyonası Giresun'da Başladı..
- 16:49 Hamdi Usta, atık plastikleri sepete dönüştürüyor
- 16:47 NÖBETÇİ ECZANELER
- 16:46 DOLMUŞLARDA KLİMA DENETİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
- 16:45 MUHTAR MECLİSİ KURULDU
- 16:43 ORDU'DA ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM
- 16:29 IBAN ile para gönderenler dikkat! Artık zorunlu!
- 16:24 ÜÇ ORDULU BAHÇELİ'NİN LİSTESİNDE YER ALIYOR
- 16:19 ÇERKEZLER TEPESİNDE 3 KOLDAN ÇALIŞMA
- 16:19 Kalp-damar ve hipertansiyon hastalarına "sıcak hava" uyarısı
Fındık Fiyatı
ÇEVİK ORDULULARI E-TİCARET'E DAVET EDİYOR
![ÇEVİK ORDULULARI E-TİCARET'E DAVET EDİYOR](https://www.ordutribungazetesi.com/img/haber/cevik-ordululari-e-ticarete-davet-ediyor_414.jpg)
Eğitimin sunumunu yapmak ve katılımcıları bilgilendirmek amacıyla sunumu gerçekleştiren Trendyol İç Anadolu Bölge Satış ve İş Geliştirme Yöneticisi Mutlu Çevik, Gazetemiz ile konu üzerine ufak bir röportaj gerçekleştirdik
Çevik, gazetemize verdiği güncel röportajda şu ifadelere yer verdi:
Öncelikle Ordu'ya hoş geldiniz. Güzel bir eğitim programı sonrasında sorularımızı yanıtlamak için buradasınız. E-ticaret yapmak isteyenler neler söyleyebilirsiniz?
MUTLU ÇEVİK: "E-ticaret, yeni dönemde olmazsa olmaz bir emin değil. Perakendede satış yapan firmalar, artık bir tıklamayla Diyarbakır'a, Edirne'ye gönderebiliyorlar. Ordu üzerinden de aynı şekilde. Bu nedenle, genel e-ticaret yapmayı tavsiye ederim. Kendi siteleri olabilir, pazar yerlerinde yer alabilirler. Bunun en güzel örneği Trendyol'dur.
E-ihracatı da anlattınız. Yeni bir trend gibi görünüyor. E-ticarette insanlar size nasıl ulaşacaklar ve satın alma satışını nasıl gerçekleştirecekler?
MUTLU ÇEVİK: "E-ihracat için öncelikle e-ticaret yapmaları gerekiyor ve Trendyol'da bir mağazalarının olması gerekiyor. Satıcı olmaları için başlangıç oldukça kolay. Trendyol'da, 'Google trend yol' yazıp giriş yaparak, 'trendyol'da satış yap' Ürünlerin katalogdan da yüklenebilirler, katalogdan barkotlu ürünlerde ürün çıkarılıp fiyatlandırılabilirler. Fiyatı sonra 10 dakika içinde satışa sunulabilir, bu kadar kolay. Belge, bilgi ya da kayıt yapılması gerekmiyor. Ancak firma olmaları, vergi mükellefi olmaları gerekiyor. Girdikten sonra TC kimlik numarası veya vergi numarasını girdikten sonra sayfa otomatik olarak açılıyor ve satışa başlana biliyor.
Toplam müşterileriniz içerisinde Ordu'nun payı nedir? Bu konuyla ilgili bir istatistik var mı elinizde ya da kaç kişi var?
MUTLU ÇEVİK: "Bunu biraz önce bir arkadaşımız sordu. Yaklaşık olarak, 400-500'e yakın satış yapan kişi var. Ancak, tam net rakamlara bakmamız gerekiyor."
Ürün çeşitliliği açısından, içeride satılamayan çeşitler var mı? Mesela gıda ürünleri ya da bunun dışında başka ürünler var mı ama bir kısıtlama var mıdır?
MUTLU ÇEVİK: "Hayır, kargoyla taşınabilecek tüm ürünler elden satılabilir. Bir kısıtlamamız yok."
Özellikle gençler için tavsiye edebileceğiniz bir alan mıdır?
MUTLU ÇEVİK: "Tabii ki, son dönemdeki gençlerimiz e-ticareti daha çok benimsiyorlar. Nedeni, bir tek tıklama ayağına geliyor. Gençler zaten bu önceliği çekiyor. İlerleyen dönemde daha da yaygınlaşacaktır."
Müşteri kategorilerinize baktığınızda veya bir kategorize yaptığınızda, örneğin ev hanımları mı daha önde, işte girişimci kadınlar mı?
MUTLU ÇEVİK: "Öyle bir kayıtlılığımız yok. Herkese açık bir platform. Herkes gelip piyasada satıcı olabiliyor.
HABER:SELDANUR KILIÇ