- 13:51 THY Ordu'nun Güzelliklerini Dünyaya Tanıttı
- 13:49 İsmail Çiçek’ten Hac Kafile Başkanına Ziyaret
- 13:45 Palamut Avcılığına Sıkı Takip
- 13:45 Ekmek Üreticilerine Hijyen Eğitimi
- 13:21 Seçim Otobüsü Kamu Hizmetlerinde Kullanılacak
- 12:58 Kimyasal Mücadele Zamanı
- 12:45 Yabancı Damgalı Ambalajlar İhracatta Kullanılmayacak
- 12:42 Yerli üretimde öncelikli ürünler listesi güncellendi
- 12:44 Devlet Muhasebesi Standartları'nda Yenilik
- 12:41 Düzenli egzersiz ve sigaradan uzak durmak beyin sağlığını koruyor
- 12:36 Emniyet Caddesi’ne Modern Yüz
- 12:35 “Teknoloji Bağımlılığı ve Çevre Ahlakı” anlatıldı
- 11:46 RTÜK'ten Müzik ve Klip Yayınlarına 'Edep' Uyarısı
- 11:39 İhracatta yeşil dönüşüme yeni destek geliyor
- 11:38 TÜRKPATENT'e 6 ayda 7 bine yakın başvuru yapıldı
Fındık Fiyatı
Tarihi Hükümet Konağı ve Kaymakamlı Binası Müze Oluyor
![Tarihi Hükümet Konağı ve Kaymakamlı Binası Müze Oluyor](https://www.ordutribungazetesi.com/img/haber/tarihi-hukumet-konagi-ve-kaymakamli-binasi-muze-oluyor_469.jpg)
Ordu Valiliği eski hizmet binası ile Altınordu Kaymakamlığı hizmet binalarının müzeye dönüştürüleceği açıklandı.
Ordu Valiliği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle,
"Altınordu ilçemizin Saray mahallesinde bulunan Ordu Valiliği eski hizmet binası ile Altınordu Kaymakamlığı hizmet binası, müze olarak kullanılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edildi.
Mülkiyeti Hazineye ait ve İçişleri Bakanlığına tahsisli bulunan, 1893 yılından, 1941 yılına kadar Hükümet Konağı olarak kullanılan ve halen Altınordu Kaymakamlığı hizmet binası olarak kullanılmakta olan tescilli tarihi bina ile temeli 10 Nisan 1939 tarihinde atılan ve 12 Haziran 1941 tarihinde hizmet vermeye başlayan Ordu Valiliği eski hizmet binası, müze olarak hizmet sunacak.
Geçmişte Hükümet Konağı ve Ordu Valiliği hizmet binaları olarak kullanılan tarihi binaların müze olarak kullanılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilmesi konusunda bir süredir yürütülen çalışmalar tamamlandı.
İçişleri Bakanlığına tahsisli olan tarihi binaların, İçişleri Bakanlığınca 7 Mayıs 2024 tarihinde tahsisi kaldırılarak, müze olarak kullanılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edilmesi uygun görüldü.
Tarihi binaların Kültür ve Turizm Bakanlığına devri ile birlikte, 1893 yılında yapılmış olan binada hizmet veren Altınordu Kaymakamlığı, 1890 yılında yapılan tarihi Hamidiye Cami ve 1817 yılında yapılan Saray Hamamı'nın bulunduğu alan tarihi dokusuna kavuşturulmuş olacak."
HABER MERKEZİ