HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
HABER ARAMA


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Transfer Ogezi Transfer Trabzon Havalimanı Tranfer
8 Haziran 2024 Cumartesi Saat: 18:28

CHP'li Özgür Karabat; "Buğday Milli Bir Meseledir"

TMO'nun açıkladığı buğday fiyatını eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat; "Komik artış binlerce üretici için hayal kırıklığı oldu" dedi.
CHP'li Özgür Karabat; "Buğday Milli Bir Meseledir"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nun gece yarısı açıkladığı buğday alım fiyatları hakkında bir açıklama yayınladı.

Tarımsal üretim maliyetlerinin her geçen gün arttığına vurgu yapan Karabat, “TMO’nun gece yarısı açıkladığı komik artış binlerce üretici için hayal kırıklığı oldu" ifdelerini kullandı.

Ülkemizde yüksek enflasyon baskısı ile geçim sıkıntısı artan çiftçilerimizin gözü kulağı günlerdir Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanacak fiyatlardaydı. Bu yıl da çiftçilerimiz artan girdi maliyetlerine, yaşanan doğal afetlerin verdiği zararlara ve artan kredi faiz oranlarına rağmen buğdayını ekerek üretimini yaptı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da emeğinin karşılığını almak üzere hasadına başladı. Fakat TMO’nun gece yarısı operasyonu gibi açıkladığı ve geçen yıla göre ton başına sadece bin lira olan artış hayal kırıklığı yaşattı" İfadelerini kullandı.

Karabat değerlendirmelerine şöyle devam etti; “Buğday fiyatları sadece çiftçinin sorunu değil, ülkenin en temel sorunudur! Ektiği buğdayı satamayan çiftçi varsa tarım yoktur! Üretim maliyetini karşılayamayan çiftçi varsa tarım yoktur" dedi.

Gıda güvenliği konusuna da değinen CHP'li Karabat: "Dünyada gıda güvenliği ve üretim en önemli politikalardan biriyken, açıklanan buğday alım fiyatı Türkiye’nin tarımdan çıkma adımıdır" dedi.

Üretici maliyetleri hakkında değerlendirmeler yapan Karabat: "Ülkemizdeki ekonomik kriz koşulları, her gün artan maliyetler düşünüldüğünde yapılan artış gerçekten komik kalıyor! İfadelerini kullanan Karabat; 2023 yılında buğdayın alım fiyatı 8 bin 250 lira olurken, 2024 fiyatı 9. bin 250 lira oldu. Artış sadece yüzde 12.

Son 1 yılda TÜİK’in enflasyonu bile yüzde 75,45 olarak açıklandı. Motorine yüzde 105, gübreye yüzde 36 zam geldi. TMO’nun bu kararı ithalat lobileri için alındı" dedi.

 Kaynak : PHA

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler