Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Ağustos 2022 Cuma
Fındık Fiyatı


22.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri

Ahmet Çakır

Ahmet Çakır

Yüz Sene Sonrasını Gören Adam…

11 Kasım 2021 Perşembe Saat: 01:38

Türk gençlerinin havacılıkla ilgili her şeyi bilimsel bir şekilde öğrenmesini isteyen Atatürk,3 Mayıs 1935 tarihinde Türk kuşu Uçuş okulu’nu açtı.

“İstikbal göklerdedir “sözüyle havacılığa verdiği önemi perçinleyen Atatürk, Türkkuşu’nun açılışı dolayısı ile hava alanında yaptığı tarihi konuşmanın bir bölümünde şöyle diyor.

Türk çocuğu her işte olduğu gibi, havacılıkta da en yüksek düzeyde, gökte seni bekleyen yerini az zamanda dolduracaksın. Bundan, gerçek dostlarımız sevinecek Türk ulusu mutlu olacaktır. Atatürk sanki bugünleri görüyordu ve hissediyordu…

Türk milletinin yazgısını ve tarihin akışını değiştiren, insanlığın yetiştirdiği büyük kişilikler arasında yer alan Atatürk, havacılığın hızla gelişeceğini sezinlemiş ve yetkilileri bu konuda uyarmıştı.

Atatürk haklıda çıktı hem de çok haklı.

Günümüzde havacılık ve uzayın geldiği noktayı gördüğümüzde olağan üstü bir ileri görüşlülük.

Ve bu sözleri önemseyen ve göklere yönelen ABD de 1958 yılında NASA kuruldu ve günümüze gelinceye kadar bir çok başarısı ve bazılarını günlük hayatta da kullandığımız binlerce icatı bulunuyor.

Har yıl ABD tarafından nasa çalışmalarına milyar dolarlar harcanıyor sonuç olarak dünyanın geleceğine yön veren ve şekillendiren dünyanın en büüyk havacılık ve uzay şirketi.

Şimdide gelelim Neredeyse parasının hepsini Spacex’e yatıran Atatürk’ün” İstikbal göklerdedir” ve eğer bir gün benim sözlerim bilime ters düşerse bilimi seçin”sözlerini kendine felsefe ve amaç edinmiş Tesla ve Spacex şirketinin sahibi olan Elon Musk’a.

Elon Türkiye’ye geldi ve ilk işi Anıtkabiri ziyaret etmek oldu. Atatürk’ün fotoğraflarını paylaştı.

Bugünden 100 sene sonrasını görmeye çalışan bir adamla 100 sene önceden bugünü gören 1 adamın karşılaşması.

Atatürk bundan 84 yıl önce 1935 yılında Türk kuşunu kurduğunda ve ”istikbal göklerdedir” dediğinde ne nasa vardı,ne space x, nede diğer havacılık ve uzay şirketleri.100 sene sonrasını görerek ve hissederek o zamanlarda sağlam adımlar atmış ve net mesajlar vermiştir.

Ama bugün geldiğimiz nokta da maalesef havacılık ve uzay alanında ülke olarak çok geride kalmış bulunuyoruz….

Türkiye Cumhuriyeti olarak gelecekte havacılık ve uzay alanında adımızdan dünyaya söz ettiririz…

Çünkü Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti, milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda elinde ve kafasında tuttuğu meşale müspet ilimdir.(Alıntı)


Bu haber toplam 942 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları