altınordu reklam
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
Akıllı ev sistemleri
14 Temmuz 2022 Perşembe Saat: 08:11

OKULLARDA LGS TERCİH DANIŞMANLIK BÜROLARI KURULDU

Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından LGS sonucuna göre tercih aşamasındaki öğrencilere 4-20 Temmuz 2022 tarihleri arasında tercih danışmanlığı sunmak üzere 19 ilçede 3 Rehberlik ve Araştırma Merkezimiz koordinatörlüğünde 221 t
OKULLARDA LGS TERCİH DANIŞMANLIK  BÜROLARI KURULDU

Eğitsel ve mesleki rehberlik hizmetleri; öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini keşfetmeleri, meslekleri tanımaları, mesleklerin gerektirdiği özellikleri öğrenmeleri, kendilerine uygun meslek alanlarına yönelmeleri ve bu doğrultuda tercih edebilecekleri okul, alan ve programları seçmeleri amacı ile sunulan profesyonel destek hizmetidir.

Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığınca  hazırlanan 2022 Tercih Danışmanlığı Kılavuzu çerçevesinde, 2022 yılı içerisinde merkezi sınavlar ile bir üst öğretim kurumuna geçecek öğrencilerimize tercih döneminde rehberlik faaliyetleri yürütülüyor. 

Bu süreçte Ordu Milli Eğitiim Müdürlüğü  tarafından LGS sonucuna göre tercih aşamasındaki öğrencilere 4-20 Temmuz 2022 tarihleri arasında tercih danışmanlığı sunmak üzere 19 ilçede 3 Rehberlik ve Araştırma Merkezi  koordinatörlüğünde 221 tercih danışmanlığı bürosu oluşturulmuş ve bu bürolarda Altınordu, Fatsa ve Ünye Rehberlik ve Araştırma Merkezlerimizde görevli rehber öğretmen/psikolojik danışmanlarca öğrenci ve velilere hizmet veriliyor.

İl Millî Eğitim Müdürü  Mehmet Fatih Vargeloğlu, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Fahri Zaimoğlu ve Altınordu İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Demiray Getmez ile LGS Tercih Danışmanlığı Merkezini ziyaret ederek öğrenci ve velilerle bir araya geldi. Ziyaretinde " Öğrencilerimiz LGS sınavında süreç boyunca yürüttükleri çalışmaların sonunda emeklerinin karşılığını aldılar. Şimdi alınan bu puanların doğru değerlendirilerek ilgi ve yeteneklerini dikkate alarak tercih yapma zamanı. Bu süreçte okul idarecileri ve öğretmenleri yoğun çaba sarf ederek öğrencilerinyanlarındalar. Rehber/danışman öğretmenlerimiz eğitim öğretim dönemi boyunca yürüttükleri rehberlik çalışmalarını şimdi de sürdürüyorlar. Eğitimin tüm kademesinde olduğu gibi tercih döneminde de öğrenci ve velilerin yanında olan idareci ve öğretmenlere başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin de kendilerini tanıyarak, yetenekleri ve gelecek planlamaları doğrultusunda kendilerine uygun okul ve alanları seçeceklerine inanıyorum." dedi. 

İlimiz genelinde okullarda oluşturulan  komisyonlar ile öğrencilerimize yüz yüze tercih danışmanlığı hizmeti verilmekte ve söz konusu hizmet EBA platformu üzerinden çevrimiçi olarak da sunuluyor. Ancak internet erişim imkânı olmayan öğrencilere ve çeşitli nedenlerle ilimize misafir gelen öğrencilere tercih danışmanlığı bürolarında yüz yüze hizmet veriliyor.

Rehberlik öğretmeni olmayan tüm okullara, EBA platformu üzerinden Rehberlik ve Araştırma Merkezleri rehber öğretmen/psikolojik danışmalarınca çevrimiçi olarak tercih danışmanlığı hizmeti sunulmaktadır. nDUYGU BAŞ

Bu haber toplam 520 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : OKULLARDA, LGS, TERCİH, DANIŞMANLIK, BÜROLARI, KURULDU

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler