Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
5 Aralık 2022 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri
21 Kasım 2022 Pazartesi Saat: 05:18

‘EĞİTİM, AİLEDE BAŞLAR’

81 ilde başlatılan "Aile Okulu" projesiyle, Eğitim Kenti Ordu'da Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde okullarda açılan "Aile Okulu" kurslarında son iki ayda 5.062 veliye eğitim verildi.
‘EĞİTİM, AİLEDE BAŞLAR’

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bünyesinde; Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü  tarafından hazırlanan, iletişimi ve eğitimi önemseyen, çocukları ile daha güçlü bağlar kurmayı amaçlayan ve tüm velilere yönelik başlatılan "Aile Okulu Kursları", okullarda eğitim vermeye devam ediyor.

Eğitim, ailede başlar. Çocuklarımız gözünü ilk açtığında karşısında anne-babasını veya bakımını üstlenen kişileri görür ve kişiliğini o ailede oluşturur. Bu nedenle ailelerin eğitim alması çok önemli bir konudur. Aile Okulu Kurslarımız; alanında uzman kişilerin işbirliğiyle düzenlenmiş, 44 saatlik bir programdır. Çocuğu olan, çocuk sahibi olmayı düşünen, çocuk bakımıyla ilgilenen herkes bu eğitimden ücretsiz olarak yararlanabilir.

Projede, 8 ana başlık ve 44 saat olarak verilen eğitimlerle, aile yapısını olası risklere karşı daha korunaklı hale getirmek hedeflenmektedir. Çocuklarımızın;  sosyal ve duygusal olarak desteklenmesini ayrıca salgının olumsuz etkilerinin en aza indirilmesini amaçlayan ''Aile Okulu" kursu kapsamında "Aile İçi İletişim Becerileri, Çatışma ve Stres Yönetimi, Bilinçli ve Güvenli Teknoloji Kullanımı, Bağımlılıkla Mücadele, Sosyal Duygusal Beceri Gelişimi, Akran İlişkileri, Ahlaki Gelişim, Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler, İlk Yardım, Çevre Koruma Bilinci"nden oluşan 10 farklı ders yer alıyor.

Altınordu ilçesinde, Akyazı Çamsan İlkokulunda açılan Aile Okulu Kursu'nda eğitim veren Rehber Öğretmeni Pınar Evli, "Aile toplumun en küçük birimidir ve aile sağlıklı olursa tüm toplumda iyileşmeler görülür. Ailelerin, çocukları okula başladıktan sonra en çok önem verdikleri konu, daha çok akademik eğitimleri oluyor ama çocuğun arkadaşlarıyla kurduğu iletişim ve sosyal-duygusal olarak gelişimi aldıkları akademik eğitimden çok daha önemli konulardır. Tek bir eğitimle çocuk yetiştirmede uzman olmayı hedeflemiyoruz. Verdiğimiz eğitimle ailelerimize rehberlik ederek çocuklarımızın okul ve hayat başarısına katkıda bulunmaları için tüm velilerimizi Aile Okulu Kurslarımıza bekliyoruz." dedi.

Altınordu Durugöl Şehit Bayram Gümüş İlkokulun açılan Aile Okulu Kursu'nda eğitim alan bir veli, "Covid-19 salgını döneminde uzaktan eğitim çalışmaları nedeniyle çocuklarımız okullarından uzak kaldılar. Aynı zamanda salgın sürecinde aile olarak hepimizin evde televizyon, bilgisayar, telefon ve internette geçirdiğimiz süre arttı. Aile Okulu Kursu'nda aldığımız eğitimle bu olumsuz durumu ortadan kaldırabilme konusunda çok değerli bilgiler edindik. Aldığımız eğitimden son derece memnun kaldığımı söyleyerek bizlere bu imkanı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum." dedi.

Eğitim sadece okul içinde gerçekleşen bir süreç değildir. Bu nedenle, ailelerimizi daha güçlü kılmak ve çocuklarımızla daha bilinçli iletişime geçmelerini sağlamak amacıyla tüm velilerimizi aile okulu kurslarımıza bekliyoruz.  nBÜLTEN

Bu haber toplam 175 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ‘EĞİTİM, AİLEDE, BAŞLAR’

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler