HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
HABER ARAMA


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Transfer Ogezi Transfer Trabzon Havalimanı Tranfer
21 Mayıs 2024 Salı Saat: 20:59

Veteriner'den Çağrı: "Dişi Hayvanlar Kurban Edilmesin"

Kurban Bayramı öncesi bir açıklama yapan Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, "Dişi hayvanlar kurban edilmesin" dedi.
Veteriner'den Çağrı: "Dişi Hayvanlar Kurban Edilmesin"

Kurban Bayramı’na bir aydan az bir süre kala, veteriner hekim Mustafa Yıldız, vatandaşlara çağrıda bulunarak dişi hayvanların kurban edilmemesinin ülkenin hayvancılık geleceği açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

Mustafa Yıldız, 16 Haziran’da başlayacak Kurban Bayramı öncesi kurbanlık hayvan seçimi konusunda vatandaşların tatlı bir telaş içinde olduğunu belirtti. 

Ülkemizin kurbanlık hayvan stoku konusunda yeterli olduğunu ifade eden Yıldız, hayvancılığın gelişmesi ve sürdürülebilir hale gelmesi için bazı önemli hususlara dikkat çekti.

Veteriner hekim Mustafa Yıldız, damızlık değeri yüksek olan dişi büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kurbanlık olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek, “Damızlık dişi hayvanlar olmadan hayvancılık gelişemez, aksine geri gider. Bu da halkımızın et ve süt ürünlerine ulaşmasında ciddi sorunlara yol açabilir” dedi.

Mustafa Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da dişi hayvanların kurban edilmemesinin dinen bir sakıncası olmadığını açıkladığını hatırlatarak, “Günümüzde toplumun menfaati dikkate alınarak hayvan neslinin korunması, dişi hayvanların kurban edilmesinden kaynaklanan maddi kaybın önlenmesi gibi maslahatlar göz önünde bulundurularak dişi hayvanların kurban edilmesinin kısıtlanmasında dini bir sakınca bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Mustafa Yıldız, ülkemizin hayvancılık altyapısının güçlü olduğunu ve gerekli adımlar atıldığında hayvan ithal eden değil, ihraç eden bir ülke konumuna gelebileceğimizi belirtti. 

“Halkımızın her alanda olduğu gibi hayvancılıkta da dünyada lider ülke olmasını temenni ediyorum” diyen Yıldız, üreticilere bu konuda önemli görevler düştüğünü söyledi.

Veteriner Hekim Yıldız, vatandaşların güzel bir Kurban Bayramı geçirmesini dileyerek, hayvancılık sektörünün sürdürülebilirliğine katkı sağlamak adına dişi hayvanların kurban edilmemesi gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Kaynak : PHA

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler