HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
HABER ARAMA


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Transfer Ogezi Transfer Trabzon Havalimanı Tranfer
18 Nisan 2024 Perşembe Saat: 13:16

Vali Erol, Basın Müzesi ile Rüsumat No:4 Gemisi’ni Ziyaret Etti

Ordu Valisi Muammer Erol, Turizm Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında Bilal Köyden Açık Hava Basın Müzesi ile Rüsumat No:4 Gemisi Müzesine ziyarette bulundu.
Vali Erol, Basın Müzesi ile Rüsumat No:4 Gemisi’ni Ziyaret Etti

Altınordu, Düz mahallede bulunan ve 1929 yılında kendi imal ettiği el yapımı tahta dizgi makinesi ile Türkiye'deki ilk köy gazetesini çıkaran merhum Gazeteci Bilal Köyden anısına Ordu Gazeteciler Cemiyeti tarafından oluşturulan Açık Hava Basın Müzesini gezen Vali Erol, Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep Aydın'dan bilgi aldı.

 

İlk köy gazetesinin Ordu'da basıldığını ve geçmişte de Ordu'nun gazeteciliğe önem verdiğini söyleyen Recep Aydın, o dönemlere ait gazete dizgi makineleri ile hayatını kaybeden gazetecilerle ilgili bilgilerin yer aldığı açık hava basın müzesini Vali Erol'a anlattı.

 

Recep Aydın, “Basın müzesi ile amacımız, Bilal Köyden'in Türkiye ve Ordu ile ilgili yaptığı çalışmaları anlatmam ve tanıtmak. Burası Ordu'nun  basın tarihine de ışık tutacak" dedi.

 

Vali Erol, daha sonra Kurtuluş Savaşı esnasında kahramanlık destanı yazan Rüsumat No:4 Gemisi Müzesini de yerinde gezdi.

 

Vali Muammer Erol, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Sanat Tarihçisi Esra Turan Bayram'dan bilgi aldı.

 

Esra Bayram, "Rusumat No:4 Gemisi, Ordu şehrinin Kurtuluş Savaşında yaşadığı önemli olaylardan biridir.1921 yılı Kurtuluş Şavaşında Ordu sahilinde Yunan Gemilerinden kurtulmak için batırılan ve ardından tekrar yüzdürülen Rüsumat No:4 Gemisi olayı ve Ordu halkının kahramanlıkları ile ilgilidir." diye konuştu.

 

Ziyaretlerde, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Büyükşehir Belediyesi Kültür, Turizm Sanat Dairesi Başkanı Zabit Yön, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep Aydın ve öğrenciler hazır bulundu.

 

HABER MERKEZİ
Anahtar Kelimeler : Vali, Erol, Basın, Müzesi, ile, Rüsumat, No:4, Gemisi’ni, Ziyaret, Etti

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler