HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
HABER ARAMA


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Transfer Ogezi Transfer Trabzon Havalimanı Tranfer
15 Mayıs 2024 Çarşamba Saat: 11:59

"Kahverengi Kokarca İçin Kanun Çıkartılmalı"

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, hayvan ve insan sağlığını tehlikeye atan kokarca için çiftçilerin korunmasını sağlamak amacıyla önemli bir adım attı.
"Kahverengi Kokarca İçin Kanun Çıkartılmalı"

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, hayvan ve insan sağlığını tehlikeye atan kokarca için çiftçilerin korunmasını sağlamak amacıyla önemli bir adım attı. Milletvekili, hayvanların tarım ürünlerine zarar vermesi ve sağlık riskleri oluşturmasıyla bilinen kokarca ile ilgili kanun teklifi sundu.

Torun: "Küresel iklim değişikliği sebebiyle ülkemizde daha önce hiç görülmemiş tarım zararlısı ve istilacı türler tarımsal üretime darbe vurmaktadır. Küresel iklim değişikliğinin yanı sıra uluslararası bitki ve hayvan ticareti, sınır komşumuz olan ülkelere göre farklılık gösteren zirai mücadele yöntemlerinin ülkemize ittiği zararlılar ülkemizin dört bir yanında üreticilerimizi mağdur etmektedir. Ordu bölgesini esir alan ve hızla ülkemizdeki tarımsal üretim merkezlerine yayılan kahverengi kokarca böceği (Halyomorpha halys), Sakarya’da görülen ağaç zararlısı "Plumilus grandicollis" böcek türü, Trabzon ve Doğu Karadeniz İllerimizde görülmeye başlanan, halk arasında 'katil arı' ya da 'gal arısı' olarak bilinen 'Dryocosmus kuriphilus' türü böcek söz konusu istilacı türlerden yalnızca birkaçıdır. 

Torun: Çiftçilerimizi Kanunlarla Korumak Zorundayız.

İstilacı böceklerin yayılım hızının çok yüksek olması sebebiyle çiftçilerimizin kendi imkanları ile etkin mücadele yürütmeleri imkansızdır. Ülkemizin kimi bölgelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı daha etkin mücadele yürütürken, kimi bölgelerde üreticilerimiz çaresiz kaldığı halde Bakanlık destekleri oldukça yetersiz kalmaktadır. Tarımsal üretimi yüksek oranlarda düşüren, ağaç ve bitkilerle birlikte hayvan ve insan sağlığını tehlikeye atan zararlılar ile mücadelenin istikrarlı ve etkin olarak sürdürülebilmesi için çiftçilerimizin bu alanda Kanun ile koruma altına alınması zorunluluğu doğmuştur.

Listenin Başında Kahverengi Kokarca Var!

Son yıllarda ülkemizde görülen ve fındık üretimini felce uğratan kahverengi kokarca böceği istilası konuya ilişkin en önemli olayların başında gelmektedir. Zararlının 2016 yılında Gürcistan’da tespit edilmesinin ardından, 2017 yılında Artvin ilinde kayıt altına alınmıştır. Aynı yıl zararlı İstanbul’da da gözlemlenmiştir. Türkiye’nin kuzey sahil şeridinde yayılımına devam etmektedir. 2020 yılında Türkiye’nin batısında yer alan İzmir’de de zararlı tespit edilmiştir. Doğu Akdeniz Bölgesi’nde, Adana’da görülmeye başlandığı 2023 yılı itibariyle bilim insanlarımız tarafından açıklanmıştır. Yalnızca 7 yıl önce ilk kez Artvin’de görülen kahverengi kokarca böceğinin yayılım hızının büyüklüğü kısa sürede Türkiye’nin en kuzeyinden, en güneyine kadar yayılmış olmasından anlaşılmaktadır.

Bakanlığın Etkin Mücadele Yürütmesi Şart

Gürcistan’da yürütülen planlı ve sistemli bir çalışma ile yok edilen kokarca böceği özellikle Ordu’da stratejik ürün olarak tanımladığımız fındığa nefes aldırmamaktadır. Fındık üreticilerinin bireysel çabaları yetersiz kalmakta, Tarım ve Orman Bakanlığı söz konusu zararlıya karşı etkin bir mücadele yürütmemektedir. Böcekle mücadele için en uygun zamanın kış ayları olduğu bilinmesine karşın kış aylarında böcekleri toplu olarak imha etmeyen Bakanlık yaz aylarına yaklaşılırken fındık bahçelerinde adeta böcek kovalamaktadır. İstilacı türlere karşı mücadelenin Kanun ile düzenlenmesi ile çiftçimizin belini büken zirai mücadelenin daha etkin yürütüleceği, üretim miktarlarındaki düşüşün engellenmesi ile tarımsal ürünlerin ülkemizde yarattığı katma değerin artacağı öngörülmektedir.

Bu bağlamda Kanun Teklifi ile: tarımsal alanları yıkıma uğratan, istilacı böceklere karşı Tarım ve Orman Bakanlığı eliyle etkin mücadele yürütülerek söz konusu zararlıların ekonomimize ve biyoçeşitliliğe vereceği zararın minimuma indirgenmesi amaçlıyoruz."

Haber Merkezi
Anahtar Kelimeler : Kahverengi, Kokarca, İçin, Kanun, Çıkartılmalı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler