HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Eylül 2021 Cuma
Fındık Fiyatı


22.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
7 Eylül 2021 Salı Saat: 08:27

‘SERBEST PİYASAYI OLUŞTURUN’

İYİ Parti Ordu İl Başkanı Ekrem Şentürk, fındık fiyatlarının serbest piyasada 23-24 Lira’ya kadar düşmesine tepki gösterdi.
‘SERBEST PİYASAYI OLUŞTURUN’

İYİ Parti Ordu İl Başkanı Ekrem Şentürk, fındık fiyatlarının serbest piyasada 23-24 Lira’ya kadar düşmesine tepki gösterdi.

Şentürk, ‘’TMO’nun geç ödeme yapmasını kabul edilemez, sağlıklı ve dengeli serbest piyasa fiyatlarının oluşturulması için adımların şimdiden atılması gerekir’’ dedi

“ÜRETİCİNİN VAKTİ YOK”

TMO’nun da fındık alımlarına başlamasına dikkat çeken Şentürk, ödemelerin 21 gün içerisinde yapılmasını da eleştirdi. Şentürk, üreticilerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak için değil 21 gün 21 saat bile vakitlerinin olmadığını söyledi.

“ SOYGUNA DUR DENMELİ”

Şentürk, bu konuda açıklamasını şöyle sürdürdü. “Bugün üzülerek ve kaygı ile takip ediyoruz. Sezona 25 Lira bandında giren serbest piyasada fiyatlar gittikçe düşmeye başladı. 24’den 23’lere kadar fiyatın gerilemesine daha sezonun başında bir anlam veremiyoruz.

Bugünlerde gurbetçilerinde geri dönüşlerini düşünecek olursak fırsatçıların hemen nasıl harekete geçtiğine de tanık olmaya başladık. Kilogramda bir iki liralık vurgun çok yüksek meblağlara tekabül ediyor. Birilerinin çıkıp bu soyguna dur demesi lazım.

İnsanlar biletlerini almış akşama sabaha yola çıkacaklar. TMO 21 gün sonra diyor. Serbest piyasa da işine gelirse 23 lira diyor. Bu üreticiye revamı? Hiç mi vicdani hiç mi Allah korkusu yok. Bunlara ve bu düzene seyirci kalanlara da peki ne demeli? Onu da kamuoyunun taktirine bırakıyorum” diye konuştu.

“TMO SİSTEMİ DEĞİŞTİRSİN”

TMO’nun fındık alım ve ödeme sistemlerini de yakın takibe aldıklarını dile getiren Şentürk; “TMO, önce ki yıllara göre bu sene sanki biraz daha sistematik girmiş görülüyor.Yapılan çalışmaları yakından takip ediyoruz. Zira burada eksik olan en önemli konu ödemelerin 21 gün içerisinde yapılacak olması. Adam biletini almış yarın İstanbul’a veya Almanya’ya gidecek.

Diyeceksiniz ki hesabına yatar. Yatar ama bu adam gitmeden amele parasını nasıl ödeyecek? Kimden alacak? Gittiği zaman okullar başlıyor. Bir yanda düğün sezonu, bir yanda hastası derdi, kederi olanlar var. Bunların acil ve zaruri ihtiyaçları nasıl karşılanacak? Hiç olmasa aldığı ürünün yarı parasını peşin yarısını da 21 gün içerisinde ödeseler daha iyi olmaz mı?” diye sordu.

“GÖREVE DAVET EDİYORUZ”

Serbest piyasanın oluşması ve TMO ödemelerinin düzene girmesi için herkesi göreve davet ettiklerini söyleyen  Başkan Şentürk, şöyle devam etti; “Evet bizde biliyoruz ki Borsalar fındık fiyatı belirlemez. Ziraat Odaları da belirlemez. Ancak istikrarlı bir fiyat için bastırabilirler. Birisi sanayicinin bir diğeri de üreticinin en önemli borsa ve Odalarıdır.

Ticaret ve Sanayi Odaları da bu duruma dahil olarak düzeni ve dengeyi sağlamalıdırlar. Bunların elinde ki tokmak yere mi düştü? Çok merak ediyoruz. Hiç sesleri solukları çıkmıyor. İlimiz ve bölge milletvekilleri de bu işin sorumlularıdır. El birliği ile hepsini göreve davet ediyor ve bu soruna çözüm bekliyoruz” 


Bu haber toplam 185 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ‘SERBEST, PİYASAYI, OLUŞTURUN’

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler