HABER ARAMA


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
1 Haziran 2023 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
13 Mayıs 2023 Cumartesi Saat: 13:01

ÇİP ÜRETİMİNDE STRATEJİK HAMLE

Türkiye, üretimi konusunda global bir kriz yaşayan çip sektörüne yönelik stratejik bir hamle yaptı.
ÇİP ÜRETİMİNDE STRATEJİK HAMLE

Türkiye, üretimi konusunda global bir kriz yaşayan çip sektörüne yönelik stratejik bir hamle yaptı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yerli ve milli çip tasarımı çözümlerinin geliştirilmesi amacıyla Entegre Devre Tasarımı Çağrısına çıktı. Çağrı ile büyük şirketlerle çip tasarımcıları eşleştirilecek. 270 milyon lira bütçeli desteğe son başvuru, 31 Temmuz.

 

 

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu çağrıyla çip ihtiyacı olan büyük firmalarla çip tasarımı yapan küçük firmaları yani KOBİ’leri bir araya getireceklerini belirterek “Bu sayede büyük üreticilerimiz yerli ve milli olarak tasarlanmış bu çipleri kullanmaya başlayacak. Böylece ekosistem daha da gelişecek, Türkiye’nin katma değerli alanlarda dünyadaki varlığı ön plana çıkmış olacak.” dedi.

 

 

 

ENTEGRE DEVRE TASARIMI ÇAĞRISI

 

Dünyada her yıl yaklaşık 1 trilyon çip üretiliyor. Elektronik cihazların günlük yaşamda her geçen gün kullanımının artmasına paralel olarak çip ihtiyacı giderek artıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da Türkiye’nin çip kapasitesini arttırılması, ekosistemin geliştirilmesi ve entegre devre tasarım kabiliyetinin ülke geneline yayılması hedefiyle “Rekabet Öncesi İşbirliği Projeleri - Entegre Devre Tasarımı Projeleri Çağrısı”nı açtı.

 

 

 

DESTEĞİN KAPSAMI

 

Çağrı kapsamında ortaya çıkacak ürünü kullanacak en az bir kullanıcı ile çip tasarımı gerçekleştiren en az bir tasarımcı firma bir araya gelecek. Bu iş birliği sonucu ortaya çıkan ürün ve ticarileşme odaklı tasarım projeleri desteklenecek. Çağrı ile öncelikli olarak elektrik- elektronik sanayi, otomasyon ve dijital dönüşüm teknolojileri ve mobilite teknolojilerine yönelik projelere destek sağlanacak. Böylece bu alanlarda katma değer artırılacak ve fikri mülkiyet hakları Türkiye’ye ait çipler ürünlerde kullanılmaya başlayacak.

 

 

 

YÜZDE 50 HİBE

 

Çağrıyla, projede uygun bulunan destek kalemlerinin her biri için yüzde 50 oranında hibe desteği verilecek. Halihazırda yer alan destek kalemlerine ek olarak; IP blokları lisans alımı, teknik eğitim ve danışmanlık hizmetleri alımı, Prototip (fabrikasyon) üretimi ve yazılım lisans ücretlerinin de bir kısmı karşılanacak.

 

 

 

TÜRKİYE’DE ÜRETİLCEK

 

TÜBİTAK Gebze Yerleşkesindeki çip üretim tesisi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Varank, “Elimde Türkiye'nin ilk milli işlemcisi Çakıl duruyor. Bu 65 nanometrelik bir işlemci. Bunun tasarımını yerli ve milli olarak bizim mühendislerimiz gerçekleştirdi ama bunun üretimini ancak Malezya'da yapabildik. İşte artık bu tasarımını yaptığımız çipleri Türkiye'de üretebileceğiz.” dedi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 5.025 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : ÇİP, ÜRETİMİNDE, STRATEJİK, HAMLE

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler