HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Haziran 2021 Pazartesi
Fındık Fiyatı


22.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

Salih Ziya Cörüt

Salih Ziya Cörüt

FINDIKTA HÜSRAN VE AYNI NAKARAT !

5 Mayıs 2021 Çarşamba

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Fındık ürünü kaderine terkedilerek fiyat artışı birilerinin çıkarına belirli seviyede tutulmaya çalışılmış ve üretici bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır. Nihayet fındıkta bir yılı daha hüsranla geride bırakmış olduk.

Oysa ki, Eylül 2020 ayında belirlenen fındık fiyatının 22 – 25 TL. arasında olmasına karşın, bugün aradan geçen 7 aylık zaman sürecinin sonunda fındık fiyatı yetmiyormuş gibi daha da gerileyerek halâ 20 – 22 TL. ise durup düşünmek gerekir. 

Bir de TMO’nun 30 Nisana kadar alım yaparak bu tarihten sonra fındık almayacağını beyan etmesi ise üreticiyi kaderine terk etmek demektir. 

Şüphesiz bu durum, tüccarın ve alivrecinin ekmeğine yağ sürmüş ve üreticiyi sahipsiz bırakmıştır. Peki soruyorum sizlere, Eylül ayından bu yana üç kuruş fiyat artışı olur umuduyla fındığını bugüne kadar bekleten üreticinin günahı nedir ? Fındığınızı elinizde tutun, emanete bırakmayın çağrıları yapanlar bu durum karşısında ne yapıyorlar ? Fındık fiyatlarını regüle etme düşüncesi ile Lisanslı depoculuktan dem vuranlar, fındığını bekleten üreticinin bugünkü fiyatlar karşısındaki durumunu ve yaşadığı travmayı nasıl izah edebilecekler ve üreticinin zararını kim karşılayacak ? 

Bütün dünyanın ve ülkemizin de yaşamış olduğu KOVİD-19 illeti nedeniyle gıda fiyatlarının tavan yaptığı yerde fındık hala yerlerde sürünüyor ise bunun bir nedeni olmalı…. Şayet bilmediğimiz bir şey var ise birileri bizleri aydınlatmalıdır. 

Bir taraftan temel gıda maddeleri ve yağ fiyatları ile süt ürünleri ve çikolata gibi birçok ürünün fiyatları ikiye katlanmış iken, bugün hala yerinde sayan, hatta gerileyen fiyatlarla üreticinin kaybının hesabını kim nasıl verecek ? Elbette bu yıl da fındıkta her yıl olduğu gibi, aynı nakarat, aynı hüsranla son yaşanıyor.

Yeni fındık mevsimine üç ay kalmasına karşın, hala fındık fiyatları yerinde sayıyor ise bunun hesabını sormak bizlerin hakkı olsa gerek…. Evet…. Üreticinin elindeki Patates ve Soğanları alan TMO, aynı duyarlığı fındık için de göstermeli ve üç kuruş fiyat artışı beklentisi ile bugüne kadar fındığını elinde bekletenlerin ürünlerini artış değeri ile almalı ve hiç değilse üreticinin zararı kısmen engellenmelidir. 

Eylül 2020 ayında 176 kilo fındıkla 1 Ton Demir alınır iken, bugün 295 kilo fındıkla 1 Ton demir alabiliyorsun. Peki soruyorum sizlere üreticinin cebinden çalınan 119 kilo fındığa tekabül eden 2.618.- TL zararın hesabını kim nasıl verecek ?

Fındık ürününün, milli ürün olarak TMO tarafından dolar üzerinden alınması adil olanıdır. Yıllar öncesinde bir zamanlar dolara endeksli olarak kilo başı fındık fiyatı 4 olarak değerlendirildiğinde bugünkü fındık fiyatının en az 32.- TL. olması lazımdır.  Aksine günümüzde her gün dolar yükselir iken, fındık fiyatları ise geriye düşmüştür. 

Demek ki, Ülkemizin en büyük ihracat gelirine sahip bir ürünün bu denli sahipsiz bırakılarak yerlerde sürünmesine karşın, fındığı savunan ve bu sebeple partisinden ihraç edilen Ordu Milletvekili Cemal ENGİNYURT hariç, yeterli fındık politikası üretemeyen diğer Tüm Karadeniz Milletvekillerine sormak lazım sizler mecliste ne iş yaparsınız ? Tüketime yönelik projeler geliştirilmediği, alivre denen saçma satış sistemi ortadan kaldırılmadığı ve fındık fiyatlarını düşürmek için algı operasyonları yapanlar engellenmediği, hatta suç sayıldığı ve dolara endeksli olarak devlet garantisine alınmadığı sürece fındıkla ilgili bu sıkıntıyı her yıl çekmek durumunda kalacağımız aşikârdır.    

Fındık konusunda ziraat odalarından ve yetkililerden artık kuru beyanlar yerine somut eylemler beklenmektedir. Fındığın Milli ürün olması ve fiyat istikrarı ile devlet garantisinde korumaya alınması gerektiğini ifade ederek geleceğinin aydınlık olmasını diliyorum.  


Bu haber toplam 844 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları