HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Haziran 2021 Pazartesi
Fındık Fiyatı


22.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

Salih Ziya Cörüt

Salih Ziya Cörüt

İRTİKAP NEDİR ?

12 Mayıs 2021 Çarşamba

İrtikap ; Bulunduğu makam ve mevkii ne olursa olsun, hizmet etmekle mükellef olan Kamu görevlisinin (memur, bilirkişi vb), icra ettiği kamu görevinin kendisine sağladığı nüfuzu kötüye kullanarak muhatap olduğu kişilerden yarar sağlamaya veya bu kişileri yarar sağlama yönünde vaatte bulunmaya ve yönlendirmeye çalışmak demektir.

Şüphesiz bu suç, kamu görevlisinin kişisel çıkar ve menfaatleri doğrultusunda tek taraflı olarak mağdurun iradesini etki altına alması neticesinde oluşur.

İrtikap suçu, zorlama, ikna ve muhatabın hulus ve saffetinden istifade ile hatasından yararlanarak işlenen suçlardır. Bu suç, Görevi kötüye kullanma, Zimmet ve Rüşvet şeklinde üç kategoride işlenebilir.

Kamu görevlisinin, görevinin gereklerine aykırı hareket ederek görevi kötüye kullanması genel bir suçtur.

Aynı zamanda kamu görevlisi olan şahsın görevi nedeniyle zilyetliği kendisine verilmiş olan veya gözetimiyle sorumlu olduğu emtia ve mallar üzerinde görevinin gereklerine aykırı bir şekilde tasarrufta bulunarak ihlal etmesi ile oluşan suç ise zimmet suçudur.

Bir tarafta kamu görevlisinin, diğer tarafta “rüşvet veren” kişinin olduğu çok failli bir karşılaşma suçu da mevcuttur ki, o da rüşvet suçudur.

İrtikap suçu, takibi şikayete bağlı olan suçlar kategorisinde olmayıp, bu suçlarla ilgili olarak savcılık, suçun işlendiğini öğrenir öğrenmez hemen soruşturma başlatır. Bu suçlarda zamanaşımı süresi 15 yıldır. Demek ki, suç işleyenin cezasını bulması için adli makamlar için yeterli süre mevcuttur.

Peki soruyorum sizlere, lüzumsuz işlerle uğraş veren ve kamuoyunda infiale neden olan çeşitli basit olaylar karşısında hemen işlem yapma gereğini duyarak soruşturma açan bazı savcılar, yukarıda belirtmiş olduğum suçları işleyenler karşısında harekete geçerek gereğini yapma cesaretini neden gösteremezler ? Doğrusu merak ediyorum.

Son günlerde Ordu ilimizin de içinde bulunduğu 30 İlde, insan kaçakçılığı ile gündeme gelen bazı belediye başkanları ile ilgili olarak sadece soruşturma başlatıldığından başka bir işlemin yapılıp yapılmadığı bilinmese de zamanla belli olacaktır.

Bu kişilerle işlem yapılıp yapılmamasından ziyade kamu vicdanında kişisel çıkar ve menfaatleri doğrultusunda yapıldığına inandığımız bu eylemi pervasızca işleyenler hakkında neler olacağını kamuoyu ve bizler merak etmekteyiz.

Özellikle “çevreci insan yetiştirme” projesi adı altında yurtdışına gri pasaportla Almanya’ya gönderilen ve bir daha geri dönmeyenlerle ilgili ayyuka çıkan insan kaçakçılığı olayında bizleri en fazla üzen taraf ise, Ordu İlimizin İki İlçesinin tanıdık belediye başkanlarının (Ulubey ve Korgan İlçeleri) bu tür olaylara muhatap olmasıdır. Şüphesiz insan kaçakçılığı ile ilgili işlenen bu hareketin ne denli yüz kızartıcı suç olduğu hepimizin malumudur. Son günlerde hemen her gün benzer yolsuzluk senaryoları ile karşılaşmayı artık kanıksar olduk. Ancak, esas olan sonuçtur.

Her ne olursa olsun, birileri çeşitli şekillerde masum vatandaşlarımızın ekmeğini çalıyor ise vebal altındadır. Artık gidişatın nereye varacağını zaman içerisinde göreceğiz.

Dilerim suç işleyenler hakkında adil yargılanma ile adaletin tecelli ederek gereken cezanın verilmesi temennimiz olup, kamuoyunun da beklentisidir. 


Bu haber toplam 470 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları