HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Haziran 2021 Pazartesi
Fındık Fiyatı


22.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

Can Acar

Can Acar

HER TELDEN

29 Nisan 2021 Perşembe

Bugün sizlere yaşantımızda kullandığımız deyimlerin nereden geldiğini, yine bazı sözcüklerin anlamını aktarmak istedim.

Hemen her gün haberlerde köşe yazılarında covid belasını enflasyonu, geçim sıkıntısını dinliyor okuyoruz. Bu yüzden bende değişiklik olsun diye böyle bir yazıyı kaleme aldım.

Gelin hep birlikte okuyalım;

Likyalı erkekler ölülerini  gömerken, şeytan yüzlerini görüp sonradan kendilerine musallat olmasın diye kadın kılığına girip, yüzlerini gizliyorlardı. Seytan görsün yüzünü deyimi de buradan gelir...

Adolf Hitler, 17 yaşındayken Haydarpaşa gar inşaatında alman işçi ve ustalarla birlikte 2 yıl çalışmıştır.

Atatürk'ün "Türk, öğün, çalış, güven" sözünde geçen "öğün" kelimesi övünmek anlamında değil, Orhun yazıtlarında Bilge Kağan'ın Türklere hitaben söylediği "Türk, bodun, ertin, ökün" sözündeki "ökün" kelimesinden gelir ve "düşün, ders al" anlamındadır.

"Gamzedeyim deva bulmam" şarkısında geçen 'gamzedeyim' kelimesinin gamzeyle falan alakası yok, 'gam-zedeyim' anlamındadır (afetzede gibi)

"Kel alaka" sözündeki 'kel' Fransızca 'ne' anlamına gelen 'quel' kelimesinden gelir ve "ne alaka" anlamında kullanılır. zamanında her cümlesine Fransızca bir kaç kelime katıp artislik yapan bir oç tarafından Türkçemize girmiş. 

Ray Ban markasını oluşturan kelimeler olan "ray: ışın", "ban: yasaklama" demektir. yani ışın yasağı (ışını defetme) anlamına gelir.

Tuvalet anlamında kullandığımız 100 numara İngilizce deki "loo" kelimesinden gelir ve evet tuvalet anlamındadır. tamamen algı meselesi yani.

Vatan yahut Silistre oyununun gerçek adı "vatan" dır. uygulanan sansür nedeniyle bir süre "Silistre" adıyla oynanmış, daha sonra sansürün kalkmasıyla kafa karışıklığını önlemek için "vatan yahut Silistre" adıyla sahnelenmiştir.

Napolyon kirazı diye bir şey yoktur. kirazıyla meşhur Bursa Uluabat'ın eski adı Apolyont'tu, vatandaşın dili Apolyont'a dönmeyince oldu sana Napolyon kirazı...

Antik Mısırda hamile kadınlar bir kaç gün boyunca arpa ve buğday tanelerine idrarlarını yaparlarmış. eğer arpa filizlenirse bebeğin erkek, buğday filizlenirse bebeğin kız olacağını anlarlarmış.

"Happy Moon's cafe" nin ismi, sahibi Hüseyin Aymutlu'nun soyadından geliyor. Tikican ve Kokoşları derinden sarsacak bir bilgi bu evet ama adam da haklı "Aymutlu Cafe" olsa gitmezdiniz!

Esenboğa havalimanı adını, Ankara savaşında Timur'un meşhur fil ordularının komutanı olan "İsen Buga" dan alır ve sağlıklı, mutlu öküz manasına gelir.

Anason min. %40 alkolde çözündüğü için rakı renksizdir, su katıldığında alkol oranı azaldığından anasonun çözünürlüğü düşer ve beyaz renkte görünür hale gelir.

İskambil kartlarında kupa asilleri, maça orduyu, karo orta sınıfı, sinek fakir halkı temsil eder. Teoman "kupa kızı sinek valesi" derken boş yapmamış yani...

Firavunları sineklerden korumak için yanlarında her tarafına bal sürülmüş, çıplak köleler bulunurdu.


Bu haber toplam 1.527 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları