HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
HABER ARAMA


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Transfer Ogezi Transfer Trabzon Havalimanı Tranfer

Ahmet Yenin

Ahmet Yenin

İnsan İşlediği Suçu Başkalarından Saklar Ama Kendinden Saklayamaz…

17 Nisan 2024 Çarşamba Saat: 13:24

Aziz Nesinin 1993 de Yine Düşünmek" başlıklı makalesinden, alıntı yaparak yayımlayan yazar Fügen Gülgör kardeşimizin kaleme aldığı  özel ve önemli makalesini paylaşarak dün bugün ve halen daha insanlıktan nasibini almamış insanlarımızın kendine gelmelerine ve beraber fani dünyayı paylaştığı tüm insanlar ile okuyup öğrenerek düşünerek insanca yaşamalarına karınca kararınca katkımız olsun istedik.

Aziz Nesin bana göre, Türk insanının gittikçe daha koyu, gittikçe daha aşırı Müslümanlaşmasının baş nedeni, gittikçe daha çok günah batağına saplanması, gittikçe daha çok haram yemesidir. 

İnsan, günahını, işlediği haramı başkalarından saklayabilir, ama kendinden saklayamaz; kendisi bilir günahkar olduğunu. Günah işledikçe kendi suçundan, Tanrı’nın cezalandırmasından, cehennemde yanmaktan korkusu artar. İşte o zaman kurtuluşu aşırı, koyu dindar olmakta bulur. Daha çok günah işledikçe, Tanrısını daha çok memnun etmeye çalışır. Allah, cahiliye Araplarını sapıklıktan kurtarmak için İslam’ı göndermemiş midir? Bütün günahkarlar, Allah’ın bağışlayıcılığına sığınırlar, kendi kurtuluşları için.

Türkiye’de ahlaksızlık, günah, haram, suç, sistemin gereği olarak gittikçe arttığından, Allah’ı memnun etmek için günahlarından arınmak isteyenlerin Müslümanlığı, aşırılığı da artmıştır.

Yurtdışındaki Türk işçileri, ellerinde bile olmadan daha çok günah işlediklerine inandıklarından, o büyük günahtan kurtulmak için, Türkiye’de olduklarından daha da aşırı Müslüman olmayı gereksinirler.

Büyük sermayenin, dünyadaki günahlarının kefaretini ödemek amacıyla iyilik vakıfları kurmaları, sevap işlemeleri, öbür dünyaya gidince cennette güzel manzaralı, çarşıya pazara yakın, ama gürültüden uzak bir parsel -hem de büyükçe- kapmak için değil de niçindir. 

Gerçek Müslüman oldukları için mi? Gerçek Müslümandılar da, bu denli haramı, günahı, hırsızlığı, yasal yolla vergi kaçakçılığını ve en önemlisi bu vahşi sömürüyü nasıl işlediler ve hala işliyorlar ve daha da bu gidişle çok işleyecekler…

Bu konuda benim düşüncem bu. Siz nasıl isterseniz öyle düşünün, yeter ki düşünün." Diyerek sözlerini noktalayan Aziz Nesin ülkenin ve insanların ortak ve adil çıkarı için çalışmak isteyen her akıl sahibi insanın düşünerek yaşaması gerektiğine vurgu yapmaktadır. İnsanlığın en büyük baş belası cahil insanlardan ziyade cahil idarecilerdir.

Bunu ben ya da siz ya da Aziz Nesin söylemiyor…

Herkesi hepimizi ve alemi yaratan yüce Allah söylüyor ve ekliyor, OKU ey kulum oku cahillikten kurtul, birlikte yaşadıklarını da kurtar topluca huzur ve güven içerisinde insanca yaşa ve yaşat buyuruyor. Düşünerek yaşamak için okuyup öğrenecek ilim bilim sanat tahsil ederek önce kendini değiştirecek dolayısıyla en özel ve önemli sermayen olan aklını geliştirerek düşünerek sorarak sorgulayarak yaşayacak ve beraber yaşadıklarını da kendin gibi hür ve özgür yaşatacaksın. 

Başka türlü fani dünyada herkes için hepimiz ve hata insan dostu tüm canlılar için gerekli olan adaleti hakkı hukuku ve sağlayamazsın…

 


Bu haber toplam 535 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları