altınordu reklam


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Ocak 2023 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri

Ahmet Yenin

Ahmet Yenin

Doğruyu ve Yanlışı Akıl Sağlığı Yerinde İnsanlar Ayırt Eder...

5 Aralık 2022 Pazartesi

İnsanın dünyaya ve hayata dair doğruyu ve yanlışı teşhis ve tespit  etmesi için akıl sahibi olması değil, akıl sağlığının yerinde olması gereklidir.

 Dün olduğu gibi günümüzde de doğru yada yanlış olduğu gün gibi aşikar konu ve konularda dahi insanların doğrudan ya da yanlıştan yana taraf olmaları doğaldır.İnsanın en önemli sermayesi aklıdır.

İnsan  doğduğu gibi kaldığı sürece okuyup öğrenmedikçe kendisi değişmez sermayesi olan aklı gelişmez.İnsanın değişip aklının gelişmesi için okuyup öğrenmesi,ilim,bilim,sanat tahsil etmesi gerekli...

Okuyup öğrenmeyen,ilim bilim sanat tahsil etmeyen   insanların değişmediği ve aklının gelişmediği ülkemizin ve insanlarınızın yaşam tarzlarından kendini açıkça belli etmektedir....

Tabii insan önce okuyup öğrenerek kendini değiştirerek ve en önemlisi aklını geliştirerek farkını fark ettirir toplumda...

Tabii okuyup öğrenmeden yaşayan insanlar ile okuyup öğrenerek yaşayan insanların geçmişte olduğu gibi günümüzde acı örnekleri çok ne yazık ki Ülke de ve Ünye'de... 

,Ülkede de okuyanlar ve okumayanlar ile  beraber yaşadığımız  tüm insanlar olarak ortak derdimiz tasamız okuyup öğrenenler ile okumayıp öğrenmeyen insanların aynı hakka sahip yaşam sürmeleri.

Dün,bugün ve halen daha değişmeyenasla değişmez,sermayesi olan aklı gelişmez.

Akıl sahibi insanın ki insan değişsin,aklı gelişsin.Yaratıcı yüce Allah insanlar dünyaya gözlerini açtıkları ve ölene dek yemek,içmek,yatmak kalmak çalışmav etuvalete ihtiyazını gidermek dışında hiç bir şey yapmazsa 

Akıl sahibi bir insanın insan ile insan dostu canlıların birbirlerinin yaşam tarzlarına saygılı hep birlikte omuz omuza huzur ve güven içerisinde hayat sürmesine dair önem arz eden bu hayati gerçekleri anlaması için en önemli sermayesi olan akıl sağlığının yerinde olması lazım.

Aklın yolu birdir ifadesi,bu nedir sorusuna muhatap olan ürünün teşhis ve tespitinde görevli heyetteki tüm insanlar tarafından doğrunun doğru, yanlışın yanlış olarak görülüp heyet üyelerinin tümünden "Evet" oyu alarak kabul edilmesidir.

Bu noktada doğrunun ve yanlışın herkes ve her kesim tarafından doğru görülüp doğru, yanlış görülüp yanlış kabul edilmesi için hem fikir, yani hepsinin evet doğru, hayır yanlış demesidir. 

Hem fikir olmak ne demek.Evet bu ürün elmadır değil, bu ürün dış görüntüsü ve damak tadıyla "Kavak Elmasıdır"demeleridir.

Akıl sağlığı özeldir, önemlidir. Akıl sağlığının önemi ve özelliği olayın dışındaki bir kişininde damdan düşer gibi kendini beklemediği anda olayın içinde görmesi halinde dahi şaşkınlığa düşmeden evet doğru, hayır yanlış tezine tereddütsüz onay vermesidir.

 


Bu haber toplam 156 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları