Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Şubat 2023 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri
18 Kasım 2022 Cuma Saat: 07:56

BALIN'DA TADINI KAÇIRDINIZ

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel ve CHP'li milletvekillerinin arıcılıkta sahte bal ve TAHAP isimli derneğin arıcıları dolandırması konularının araştırılması için verdiği önerge mecliste görüşüldü.
BALIN'DA TADINI KAÇIRDINIZ

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, “Türkiye'deki birçok ilden, birçok marketten her firmanın birçok ürününden örnekler aldık ve bu örnekler uluslararası bir kuruluşta analiz edildi. Toplam numune adedi 124; uygunsuz olan, sağlıksız olan 111; sadece 13 tanesi sağlıklı, yenebilir durumda” dedi

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel ve CHP'li milletvekillerinin arıcılıkta sahte bal ve TAHAP isimli derneğin arıcıları dolandırması konularının araştırılması için verdiği önerge mecliste görüşüldü. AKP adına konuşan TBMM Tarım Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Yunus Kılıç’ın da, TAHAP hakkındaki iddiaları doğrulamasına hatta kendi ailesinin de dolandırıldığını ifade etmesine rağmen önerge, AKP ve MHP oyları ile reddedildi. Önerge üzerine konuşan Adıgüzel şunları ifade etti:

“TÜRKİYE SAHTE BAL CENNETİDİR” 

“Değerli arkadaşlarım, bugün burada konu bal olunca tatlı tatlı konuşmak isterdik ama maalesef balın da tadını kaçırdınız. İki büyük sahtecilik, dünya ikincisi olduğumuz bal üretiminde Türkiye arıcılığını tehdit etmektedir. Birincisi balda sahtecilik ikincisi de TAHAP ismindeki bir dernek aracılığıyla arıcıların dolandırılması. Türkiye sahte bal cennetidir; 19 Şubat 2020'de bir mevzuat yayınladınız - bu Türk Gıda Kodeksi- ancak sahtecilik azalacağına arttı. Türkiye'deki birçok ilden, birçok marketten her firmanın birçok ürününden örnekler aldık ve bu örnekler uluslararası bir kuruluşta analiz edildi. Toplam numune adedi 124; uygunsuz olan, sağlıksız olan 111; sadece 13 tanesi sağlıklı, yenebilir durumda. İşte, analiz sonuçları, bütün detaylar burada dört sayfada. 

“SAYIN BAKAN, SİZ BIRAKMIYORSUNUZ Kİ SİZİN SİYASETÇİLERİNİZ BIRAKMIYOR Kİ BİR TEMİZLEYEBİLSİN”

 Türkiye'deki balların kalem bazında yüzde 92'si, ağırlık bazında yüzde 70'i sahte baldır. Şimdi buradan Tarım Bakanına bir çağrı yapmak istiyorum: Eğer bunlara inanmıyorsanız, bunların şahit numuneleri elimizde, istediğiniz laboratuvarda bunları analiz ettirin, ücretini de biz vereceğiz. Tüm bu işler bu şekildeyken Tarım Bakanı ne diyor biliyor musunuz? "Bir sektörü sektörün içindekiler kirletir, temizleyecek olanlar da onlar." diyor. Sayın Bakan, siz bırakmıyorsunuz ki, sizin siyasetçileriniz bırakmıyor ki bir temizleyebilsin. Bakın, bazı illerden "Sahte bal piyasaya sürülecek." diye bilgiler geliyor; bazı AK PARTİ'li idareciler ve siyasiler araya girip müdahil oluyorlar, o sahte balın piyasaya sürülmesine aracılık ediyorlar. Değerli arkadaşlar, yine, görevlendirilen müfettişin daha alana gitmeden raporu hazır biliyor musunuz? 

“TAHAP'I KURMUŞ, ŞİMDİ ONUN ÜZERİNDEN DOLANDIRICILIK YAPILIYOR” 

Ya "TAHAP" denilen bir dernek üzerinden AKP'li siyasilerin desteğiyle arıcıların dolandırılmasına ne demeli? Arkadaşlar, arıcıların Tarım Bakanlığına bağlı 2 kuruluşu var: Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği çatı kuruluş, 73 bin üyesi var. Yine, Bal Üreticileri Birliği var, 6 bin üyesi var; 80 bin arıcının neredeyse tamamı bunlara üye. Peki, bu TAHAP ne? TAHAP çok az sayıda üreticinin üye olduğu "Mustafa Sarıoğlu" ismindeki kişi tarafından kurulmuş İçişleri Bakanlığına bağlı bir dernek. Bu şahıs daha önce Arıcılar Birliğinde bir yıl başkanlık yapmış ancak Arıcılar Birliğindeki yaptığı yolsuzluktan ve kurumu zarara uğratmaktan dolayı kendi yönetimi tarafından -dikkat edin- oy birliğiyle azledilmiş bir şahıs. Bu, daha sonra, oradan azledilince gelmiş bu TAHAP'ı kurmuş, şimdi onun üzerinden dolandırıcılık yapılıyor. Arıcılar Birliği kovan başına bir kilo şeker bulamazken bu siyasetten destekli, AKP'den destekli TAHAP kovan başına tam 36 kilo şeker aldı, bu şekerin nereye gittiği belli değil . Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun müdahalesiyle, kamuoyuna bunu anlatmasıyla Arıcılar Birliğine bağlı arıcılarımız şekere ulaşabildiler ancak bu süreçte Arıcılar Birliğine bağlı arıcıların binlerce kovanı telef oldu. Medyada vardı, bu TAHAP çiftçilere "gübre" diye mermer tozu bile gönderdi. 

“ARICILARI TUZAĞA DÜŞÜRÜYORSUNUZ”

 Peki, bu iş siyasetten destek görmeden olur mu? Tabii ki olmaz. TAHAP, Arıcılar Birliğine karşı paralel bir yapı olarak AKP'li siyasiler tarafından desteklenmektedir. AKP'nin bir Aydın milletvekili her yerde bu Sarıoğlu'yla birlikte zaten bu TAHAP'ın da onursal başkanlığını yapmaktadır. Enteresan bir bilgi; Mustafa Sarıoğlu AKP'den ihraç edilmiş, siz AKP'den, kendi partinizden bile ihraç ettiğiniz adamı arıcıların başına musallat mı etmek istiyorsunuz? Maalesef, bu süreçte on binlerce arıcı dolandırıldı, işte, burada makbuzları; sahaya gittiğinizde size de bunlar geliyordur. Bu arıcılar dolandırıldı. Mahkeme dosya evrakları da ortada. Yazık değil mi arkadaşlar, 80 bin arıcı, çoğu aileleriyle birlikte dağ başlarında arıcılık yapmak istiyorlar sağlıklı ürünler üretmek ve Türkiye'yi dünyada olduğu yere tekrar ulaştırmak adına. Peki, siz ne yapıyorsunuz? Arıcıları tuzağa düşürüyorsunuz. Sahte bal bir millî güvenlik sorunudur, sahte bal bir neslin zehirlenmesinin organize işidir. Sahte balla çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğini, sağlığını tehdit ediyorsunuz. İşte sahte balda Hükûmeti ifşa ediyoruz. Gelin, şu araştırma önergesine "evet" deyin, hep beraber bu işi araştıralım.  DUYGU BAŞ

Bu haber toplam 260 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : BALIN'DA, TADINI, KAÇIRDINIZ

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler