Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
7 Şubat 2023 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri
9 Kasım 2022 Çarşamba Saat: 08:05

‘NEFES ALAN ŞEHİRLER EN DEĞERLİ MİRAS’

Karadeniz Teknikerler Federasyonu Başkan Yardımcısı, Ordu Teknikerler Derneği Başkanı Musa Kıranlı 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’nü kutladı.
‘NEFES ALAN ŞEHİRLER EN DEĞERLİ MİRAS’

Karadeniz Teknikerler Federasyonu Başkan Yardımcısı, Ordu Teknikerler Derneği Başkanı Musa Kıranlı 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’nü kutladı. 

Musa Kıranlı 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü nedeniyle yaptığı açıklamasında şöyle dedi;

Nefes alan şehirler, yarınımız için en değerli miraslardan biridir.

Bugün; bulundukları mekanı, kenti şekillendiren, güzelleştiren, insanların rahatça huzur içinde yaşayabileceği yaşam alanları sağlanması için proje üreten yerel yönetimler ile birlikte yaşadıkları yere değer katan, kentleri çizenler, inşa edenler, sağlıklı, güvenli, ekolojik, değerlere duyarlı nitelikli kişilerin eserleriyle övündükleri gündür.Bizler de kendi meselelerinden daha çok yaşadığı şehrin meselelerine duyarlı Türkiye’nin yüksek teknik öğrenimli teknik elemanları, üretici iş gücü, teknoloji ve bilimin ana elemanları teknikerler olarak; çocuklarımız için, yarınlarımız için, daha yeşil, daha güvenli ve daha yaşanılabilir şehirler hayal ediyor ve bunun için de mücadele veriyoruz.

Geçmişinden kopuk bir mimariyle şekillenen, sosyal ve kültürel mirasını yitiren, yaşam kalitesini düşüren, insana ve çevreye duyarsız olan bir şehirleşme kabul edilemez.Endüstri ve sanayi, elektrikten makinaya, sağlıktan gıdaya, tarım ve yapı sektörü vs her alanda sahada olan Teknik adamlar olarak görevimiz doğduğumuz, doyduğumuz şehrimizin sorunlarının çözümü ile kentin tüm yaşayanlarına güvenli, sağlıklı, yaşanabilir, kaliteli bir çevre ve kent yaratmaktır.

Nacizhane önerimiz;

Bunun için “İyi yaşamak için iyi planlama yapmak gerekir.”

Kültürel, tarihi ve doğal zenginliklere sahip olan şehrimizin hep birlikte el ele verdiğimizde daha da zenginleşip güzelleşeceğine yürekten inanıyoruz.

Modern kentleşme için hepimizin emeğine, duyarlılığına ihtiyaç var.

Sadece günümüzün değil gelecek kuşakların da ortak mirası olan ormanlar, dereler, yaylalar, meralar kıyılar v.b. doğal alanlarımız tahrip edilerek kentlerimizin kimliği yok edilmemelidir. Aksi takdirde eski fotoğraflar ve türkülerle övünürüz. Öncelikle modern, sağlıklı ve güvenli kentleşmenin önünde duran engelleri doğru belirlemek gerek. Kırsaldan kente göçü ve kentten başka bir kentte göçü önlemeliyiz.

Memleketin gerçek sahipleri kırsalda yaşayan üretici, elleri nasırlı üreticilerimizdir. Bunun için kırsalda yaşayanlara alt yapı hizmetleri, elektrik su ve benzer konularda belediyelerimiz kolaylıklar ve destek sağlamalıdır. Göç’ü önlemek için bölgemizin yetiştirmiş ve seçmiş olduğu bakan ve bakan yardımcılarımız, milletvekillerimiz, müsteşar ve bürokratlarımız, belediye başkanlarımız, Oda ve STK başkanlarımız bölgemizde İSTİHDAMA yönelik yatırımlar, projeler üretmelidir.

Modern, Sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevre ve kent yaratmak, çağdaş yerleşim ve çağdaş toplum hedeflerine ulaşmak yerel yönetimlerin öncelikli amaçlarından olmalıdır.Her şeyden önce planlama ve kontrol. Dolayısıyla plansız büyüme ve yayılmanın yarattığı sorunların farkına varılmalı.

Özellikle kıyı kentleri olan ilçelerimizde sahil bandı korunmalı ve deniz ile barışık olmalı. Ünye limanı faaliyeti genişletilmeli, Tarihim İpekyolu bir an önce standartlara getirilmeli, Tüm ilçelerimizin tarihi dokusunu ve kültürel kimliğini koruyarak, alt ve üst yapısı olan, geniş yeşil alanı, modern kent mobilyaları ile yaşanılır bir şehir inşa edilmelidir.

Şehrimizin en eski ve tarihi merkezlerinin, şehrin en yeni yerleşim alanlarıyla bütünleşmesini sağlayacak sosyal alanların oluşturulması kentsel dönüşümün önceliklerinden birisi olmalıdır. İnsanın beyin kirini temizleyen Kültür merkezi, kütüphane ve yine insan vücut kirini temizleyen hamamlarımız ve şehrin kirini temizleyen kanalizasyonlarımız sorun olmaktan çıkarılmalıdır.

Ordu olarak da çok şanslıyız ki; enerji bakanlığı yapmış çok değerli ve birikimleri olan bir büyükşehir belediye başkanımıza ve sahanın her yerinde olan bir valimize sahibiz. Yine çok kıymetli Ünye Belediye başkanımız ve Fatsa belediye başkanımız gibi tarihi dokuya sahip çıkan diğer ilçe belediye başkanlarımız var. Yapılanları görüyoruz. Takdir kamuoyunundur.

Ordu’muz tüm ilçeleriyle Yaradan’ın bahşettiği doğal dokusu, tarihi farkındalıklarıyla, yeşili mavisiyle bütün renkleriyle, bütün değerleriyle, sevginin hoşgörünün, birbirine saygının olduğu tarihiyle, güçlü kültürüyle medeniyetler şehri, oksijen diyarıdır.

Ordumuzda olduğu üzere Ünye, Fatsa ve diğer ilçelerimizde kültür ve sanatına önemli katkılar sunan “YÖRESEL MİMARİYİ ESTETİK VE AHENKLE BULUŞTURMA noktasında tarihi dokuya sahip çıkan ve tarihimizi geleceğe taşıyan Ordu büyükşehir belediye başkanımız başta olmak üzere diğer tüm belediye başkanlarımıza teşekkür ediyor, şehre şekil veren yüksek teknik eğitim mezunları TEKNİKERLER olarak şehrin tarihi dokusu ve modern şehirleşmesinde üzerimize düşen ne varsa elimizi değil yüreğimizi ortaya koymaya hazırız.

ORDU merkez ilçemiz Altınordu da ki gelişme ve değişimi takdir ile karşılıyor ve takip ediyoruz. Ordumuzun batıdan girişi Ünye ilçemizde ve Doğu girişi Gülyalı ilçemiz ile Fatsa ve diğer tüm ilçeleriyle modern, sosyalitesi yüksek, kısacası her yaşta İnsanların bütün fonksiyonlarını en iyi şekilde yapabileceği, herkesin yaşayabilirim dediği bir kent için yapılan çalışmalarda adiliyet olması gerekir, bu çalışmaların, değişim ve gelişimin 19 ilçemizde görmekten mutluluk duyarız.Şehirlerimizin planlı büyümesi, daha kolay ve keyifli yaşamamıza olanak sağlayacaktır. Yaşadığımız şehirde ortak sorunlarımıza çözümler üretmek için el ele verelim. Şehrimizin keyfini birlikte yaşayalım.

Dünyada ve ülkemizde şehirlerimize yön veren, devleti temsil eden illerde valilerimiz, ilçelerde kaymakamlarımız ve şehri emin yerel yönetimler belediye başkanlarımız başta olmak üzere; Şehir plancıları, mimar, mühendis, tekniker ve teknisyen tüm teknik insanları en kalbi duygularımla selamlıyor, Kentimizin geçmişten gelen değerleri ile bilimin ve teknolojinin buluştuğu bir çerçevede sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesini temennilerimle herkesin çağdaş konut ve düzenli bir ortamda yaşaması, akıllı şehirler dileğiyle 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’nü kutluyor, Sayın Cumhurbaşkanımızın sıkça ifade ettiği “Adam odur ki bıraka bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser” sözünü hatırlatarak tüm teknik adamları yaşadıkları yere sahip çıkmaya gelecek için kalıcı eser bırakmaya davet ediyorum.  nBÜLTEN

Bu haber toplam 334 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ‘NEFES, ALAN, ŞEHİRLER, EN, DEĞERLİ, MİRAS’

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler