Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
5 Aralık 2022 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri
4 Ekim 2022 Salı Saat: 08:59

ÖNİZLEME 5:37 CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI KUTLANDI

Başkan Aşkın Tören, Altınordu’da görev yapan Din Görevlileri ile "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" münasebetiyle düzenlenen programda bir araya geldi.
ÖNİZLEME 5:37 CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI KUTLANDI

Başkan Aşkın Tören, Altınordu’da görev yapan Din Görevlileri ile "Camiler ve Din Görevlileri Haftası" münasebetiyle düzenlenen programda bir araya geldi.

Altınordu Belediyesinin ev sahipliğinde Altınordu ilçe müftülüğünce düzenlenen programa Başkan Aşkın Tören, İlçe Müftüsü Abdullah Söylemez ve çok sayıda din görevlisi katıldı.

Burada konuşan Başkan Aşkın Tören, Diyanet mensuplarının 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı kutlayarak sözlerine başladı.

Din Görevlileriyle böylesine anlamlı bir günde bir arada olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Başkan Tören "Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle siz kıymetli hocalarımızı misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Altınordu’muzda görev yapan din görevlilerimizi temsilen, bu mekâna teşrif eden siz kıymetli hocalarımıza hoş geldiniz diyorum. Sizlerin aracılığıyla ilimizde görev yapan bütün Diyanet mensuplarımıza ve değerli ailelerine selam ve muhabbetlerimi gönderiyorum. Burada bulunan kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm imamlarımızın, müezzinlerimizin, Kur'an kursu hocalarımızın, vaiz, vaize, müftülerimiz ve tüm diyanet mensuplarının, Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı gönülden tebrik ediyorum" dedi.

CAMİLERİMİZ BİZİM MEDENİYETİMİZİN MİHENGİDİR

Camilerin medeniyetimizde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Başkan Tören, "Camilerimiz bizim medeniyetimizin mihengidir. Bizim, Türk milletinin tarihi yolculuğunu anlamak, örfümüzü şekillendiren ruhu görmek istiyorsak camilerimize bakmak yeterli. Biz, Türk milleti olarak, işte bu ruhla cem oluyoruz. Ruhumuz, zamanı ve mekanı aşmak istercesine, tekbirler eşliğinde camilerden kanatlanır. Tam da bu sebeple; Mihrapları imamsız, minberleri hatipsiz, minareleri ezansız bırakmayan tüm hocalarımızdan, buradan birkez daha Allah razı olsun diyorum" diye konuştu.

YERYÜZÜNÜN SÜSÜ CAMİLER OLDUĞU GİBİ CAMİLERİN SÜSÜ DE CEMAATTİR

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın son yıllarda camilerin sosyal hayattaki rolünü artıracak takdire şayan çalışmalara imza attığını söyleyen Başkan Tören "Yeryüzünün süsü camiler olduğu gibi camilerin süsü de cemaattir, özellikle gençlerdir. Çocuklarımızın neşesiyle, gençlerimizin heyecanıyla, piri fanilerimizin tecrübesiyle, kadınlarımızın nezaket ve becerisiyle dolmayan bir cami, mahzun ve öksüz kalmış demektir.

Çocuklarımızı bilhassa da gençlerimizi camilerle ne kadar kucaklaştırır, onlara camilerimiz vesilesiyle ne kadar şuur ve kimlik kazandırabilirsek, geleceğimiz o derece aydınlık ve huzurlu olacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın camilerimizi başta çocuklarımız olmak üzere toplumumuzun her kesimine açacak, caminin sosyal hayattaki rolünü daha da güçlendirecek takdire şayan çalışmalara ağırlık verdiğini görüyoruz" şeklinde konuştu.

DİN HİZMETİ HER ŞEYDEN ÖNCE GÖNÜL İŞİDİR, SEVDA İŞİDİR, FEDAKÂRLIK İŞİDİR.

Din görevliliğinin sadece ücreti mukabili yapılacak meslekler olmadığını dile getiren Başkan Tören "İmamlık, müezzinlik, Kur’an kursu öğreticiliği, vaizlik veya müftülük sadece ücreti mukabili yapılacak meslekler değildir. Bu meslekler her şeyden önce gönül işidir, sevda işidir, fedakârlık işidir. Öncelikle Hakk’ın rızası gözetilmeden bu görevler icra olunamaz. Bizim ilim ehli olan siz değerli hocalarımıza saygımızın kökeninde de bu ruh vardır. Bizim ilmin ve ibadetin merkezi olan mekanlara da hizmetimizin kökeninde böyle ruh vardır" ifadelerini kullandı.

HEP BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜ BİR MEDENİYETE DOĞRU YOL ALACAĞIZ

Manevi eğitimini yanında maddi ilimlerin öğrenilmesinin önemini vurgulayan Başkan Tören "Bir taraftan manevi eğitime önem vereceğiz, diğer tarafta maddi ilimlerde kendimizi geliştireceğiz.

Rabbimizin, yeryüzü ayetlerini anlamaya çalışmanın eğitimini verecek hocalarımızla, okullarımızla, hep birlikte daha güçlü bir medeniyete doğru yol alacağız" diye konuştu.

Altınordu Belediyesi olarak ibadethanelerin temizliği başta olmak üzere bu alandaki hizmetlerinin kesintisiz bir şekilde devam edeceğini dile getiren Başkan Tören konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

"Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Ahirete irtihal eden tüm din görevlilerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Hayatta olanlara sıhhat ve afiyet içerisinde Rabbimin daha nice hizmetler nasip etmesini niyaz ediyorum. İl ve İlçe Müftülüğümüzün tüm mensuplarına hizmetleri için şahsım, belediyemiz ve hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Program Altınordu İlçe Müftüsü Abdullah Söylemez ve Ordu Din Görevlileri Dernek Başkanı Ahmet Gündoğdu tarafından din hizmetlerinin yerine getirilmesinde verdiği destek ve katkıları sebebiyle Başkan Aşkın Tören'e çiçek takdiminde bulunulmasının ardından sona erdi.

Bu haber toplam 264 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler