Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Kasım 2022 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri
30 Eylül 2022 Cuma Saat: 09:02

“2 OKUL TEK BİNAYA SIKIŞTIRILMIŞ”

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “20 metrekareden daha dar olan sınıflarda 20'şer öğrenci eğitim almak zorunda. 2 okultek binaya sıkıştırıldığı için ikili eğitime geçmişler” dedi.
“2 OKUL TEK BİNAYA SIKIŞTIRILMIŞ”

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Kabataş ilçesinde eğitimde yaşanan sorunu ele alarak, yetkililere seslendi. 20 metrekareden daha dar olan sınıflarda 20'şer öğrenci eğitim almak zorunda olduğunu belirten Adıgüzel, “Bu durumların hiçbiri bilimsel eğitime uygun değil” diyerek tepki gösterdi. Adıgüzel, açıklamasını şöyle sürdürdü: 

“Yıkılmış, yerlerine yenisi yapılmamış” 

“Burası, Kabataş Anadolu Lisesi ve Osman Özyurt Ortaokulu'nun eğitim gördüğü bir bina. Burası aslında her ikisinin de eğitim alanı değil daha önceki okulları fiziki koşulları uygun olmadığı için yıkılmış. Ancak yerlerine yenisi yapılmamış. Kabataş ilçemizde son 20 yıldır yapılmış tek bir okul var. O da daha bir yılını doldurmadan doğru yapılmadığı için yıkılmış durumda. Bu ilçemiz cumhuriyetin daha önceden yaptığı binalarla bugünlere gelmiş. Şu anda bulunduğumuz iki okulun birden eğitim gördüğü bina da vatandaşların kendi imkânlarıyla kütüphane olarak yaptırdıkları bina. Şehir merkezine 5 kilometre mesafede olan bu bina Anadolu Lisesi'ne ev sahipliği yapıyor. Yine yıkılan binada bulunan İmam Hatip Lisesi şehir merkezinde bırakılmış Anadolu Lisesi ise gurbete çıkarılmış. Burada 20 metrekareden daha dar olan sınıflarda 20'şer öğrenci eğitim almak zorunda. 2 okul tek binaya sıkıştırıldığı için ikili eğitime geçmişler. Sabah 7.20 de ilk grup eğitime başlıyor öğlen bitiriyor. 2. grup da akşam 19.30 civarında çıkıyor bu öğrencilerin köylerde olanları var. Evlerine varmaları akşam 21'i buluyor. Yorgunluktan ders çalışamadan yatıyorlar. Sabah gelenlerse sabahın beş buçuğunda kalkmak zorunda kalıyor ve ilk derslerde uyuyorlar. Teneffüs araları yok dersleri birleştirmişler 80 dakika eğitim alıyorlar. Bu durumların hiçbiri bilimsel eğitime uygun değil.

 “7 senedir burası böyle”

 Tuvalet yetersizliği var. Kız öğrencilere ancak iki tuvalete ayrılabilmiş. Okulun su şebekesi yok köylülerden su alınıyor. Yemekhane ya da kantin zaten yok. Öğrenciler evden getirdikleri ile öğün geçiştirmeye çalışıyorlar. Bina kırsal alanda ve öğrenciler vahşi hayvan saldırısına dahi açık durumda. Hadi diyelim ki geçici olarak böyle olduğunu varsayalım öyle değil 7 senedir burası böyle. Veliler ve öğrenciler çok rahatsız. İnsanlar şehir merkezine göç etmeye çalışıyorlar. 

“Öğrencilerimizi Anayasal hakları olan eğitimden mahrum bırakıyorsunuz”

 Yetkililere sesleniyorum; Burayı bir an önce düzeltin. Gençlerimize ve çocuklarımıza yatırımı gereksiz gören zihniyetten dolayı burası böyle oluyor yoksa kaynak var. Kaynaklar 5’li çetelere savrulurken, Merkez Bankası’nın arka kapısından 128 milyar dolar çıkarılırken, Kalyon’lara, Cengiz’lere dünyanın paraları aktarılıp vergi borçları silinirken burada öğrencilerimizi Anayasal hakları olan eğitimden mahrum bırakıyorsunuz. Hem insanlar köylerinde kalsın istiyorsunuz hem de böyle tuhaflıklarla kentlere göçe sebep oluyorsunuz.” dedi. DUYGU BAŞ

Bu haber toplam 287 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “2, OKUL, TEK, BİNAYA, SIKIŞTIRILMIŞ”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler