HABER ARAMA


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
22 Eylül 2022 Perşembe Saat: 09:14

SIRA TAYiN SiSTEMi GERi GETiRiLSiN!

Neşet Sayman Yeni atamaların şehir merkezine yapılmasının, hizmet puanı yüksek öğretmenlerin atamalarının yapılmaması sonucunu doğurduğunu ve bunun da haksızlık olduğunu belirtti.
SIRA TAYiN SiSTEMi GERi GETiRiLSiN!

Ordu Eğitim-İş Şube Başkanı Neşet Sayman, yıllardır kırsal bölgelerde çalışan yüksek puanlı öğretmenlerin ilçe merkezine atanması gerekirken, bunun yerine ilk atamaların geldiğini belirterek, bu yüzden il içi atamalarda sıra tayin sisteminin yeniden uygulanması gerektiğini savundu.

Sayman  “Milli Eğitim Bakanlığı, 2015 yılı öncesinde yapılan il içi yer değiştirmelerde sıra sistemi uygulamakta ve sırası gelen öğretmenin ataması bu sıra dâhilinde yapılmaktaydı. Bu sistemi değiştiren bakanlık, il içi yer değişikliği talebinde bulunan öğretmenlerin atamalarını o anda açık olan kurumlara bir kereye mahsus yaptıktan sonra, ilerleyen zamanlarda açılan kadroları ya norm fazlası atamalara ya da ilk atamalara açmıştır. Bu uygulama kırsal ve ilçe merkezlerine uzak okullarda uzun yıllardır çalışan, kıdem yılı ve hizmet puanı yüksek öğretmenlerin atamalarının yapılmaması sonucunu doğurmakta ve haksızlık yaratmaktadır. Sendika olarak Milli Eğitim Bakanlığına bu durumun düzeltilmesinin tek yolunun sıra tayin sisteminin geri getirilmesi olduğunu defalarca ilettik. Ancak bakanlık mevcut uygulamaya devam etmekte ısrarcı davranmaktadır.

Bu ısrarın ortaya çıkardığı son mağduriyeti Ordu ili örneğinde kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Bilindiği üzere ilimizde 20 Temmuz 2022 tarihinde öğretmenlerin il içi yer değiştirmeleri yapılmış, 1 Eylül 2022’de de ilk defa atanan öğretmenlerin yerleştirmeleri yapılmıştır. Bu işlemler gerçekleştirilirken kırsal bölgelerde yıllardır çalışan yüksek puanlı öğretmenlerin Altınordu ilçemizdeki bağımsız anaokullarına ve okulların ana sınıflarına, norm açılmadığı için tayin isteyemedikleri görülmüştür. Aynı okullara ise ilk atamayla okul öncesi ve anaokulu öğretmenlerinin atandıkları tespit edilmiştir. Örneğin Vakıfbank Ortaokulu’nda 6, Faruk Furtun Anaokulunda 2, Hicabi Çelebi Ortaokulunda 2 ve 75.Yıl Cumhuriyet Ortaokulunda da 1 okul öncesi öğretmeninin ilk atamayla göreve başladıkları bilgisi vardır. Kıdemli öğretmenlerimiz köylerde ve merkeze uzak yerlerde çalışırken ve yıllardır il içi tayinle Altınordu’daki bahsi geçen okullara atanamazken, göreve ilk başlayan öğretmenlerin öğretmenlerce en çok tercih edilen okullarda doğrudan göreve başlatılmaları haksız bir durum yaratmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı mağduriyet yaratan bu uygulamaya son vermeli, 2015 öncesinde olan sıra tayin sistemine geri dönmelidir.” dedi.       nBÜLTEN

 

 

Bu haber toplam 440 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : SIRA, TAYiN, SiSTEMi, GERi, GETiRiLSiN!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler