Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
3 Aralık 2022 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri
9 Eylül 2022 Cuma Saat: 08:58

“İKİ ÖĞRENCİNİN OKUL ALIŞVERİŞİ 1 ASGARİ ÜCRET KADAR”

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel okul alışverişlerinin el yaktığını söylediği konuşmasında kendi alışveriş fişini gösterdi.
“İKİ ÖĞRENCİNİN OKUL ALIŞVERİŞİ 1 ASGARİ ÜCRET KADAR”

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel okul alışverişlerinin el yaktığını söylediği konuşmasında kendi alışveriş fişini gösterdi. Adıgüzel alışveriş sonrası yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

Yeni eğitim öğretim sezonu öncesi okul masrafları el yakıyor. Geçen yıla göre fiyatları yüzde 195 artmış durumda. Defter fiyatlarındaki artış %200'ün üzerinde. Şu anda bir öğrencinin ortalama defter kalem çanta maliyetleri en az 750 TL. Okul kıyafetleri ise ayakkabı hariç 800 TL ile 1300 TL arasında değişiyor. Ayakkabı ile bir mont ekleseniz minimum bir öğrencinin maliyeti 2500 lira 2 öğrencisi olan aile için bu 5.000 lira demek. Bir asgari ücreti sadece öğrencilerin asgari eğitim masraflarına gidiyor. Eğitim hakkı ve fırsat eşitliği anayasal bir hak.  Ama bu piyasa koşullarında hangi eğitim, hangi eşitlik? Maddi durumu iyi az sayıda öğrenci istediğini zor da olsa alabiliyor iken dar gelirli birçok ailenin çocuğu ona gıpta ile bakıp yutkunuyorsa bu devlet sosyal devlet değildir. Sosyal adaletsizlik, eşit olmayan koşullar daha ilkokul sıralarında hissediliyor ise bu ülkeyi yönetenlerin ayıbıdır, o anne babaların değil.

Bu haber toplam 246 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler