Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
3 Aralık 2022 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri
25 Ağustos 2022 Perşembe Saat: 08:42

HER ÇOCUK BİR DÜNYA PROJESİ 5 YAŞINDA…

Mevsimlik tarım işçilerin çocuklarının daha iyi şartlarda kamp süreçlerini geçirmesini sağlamak üzere uygulanan Her Çocuk Bir Dünya projesi 5 yaşına girdi.
HER ÇOCUK BİR DÜNYA PROJESİ 5 YAŞINDA…

Mevsimlik tarım işçilerin çocuklarının daha iyi şartlarda kamp süreçlerini geçirmesini sağlamak üzere uygulanan Her Çocuk Bir Dünya projesi 5 yaşına girdi.

Proje kapsamında İkizce Anadolu İmam Hatip Lisesinde eğitim verilen mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına, Proje Temsilcisi Mehmet Al Durak, WWOOF Türkiye TaTuTa projesi gönüllüleri tarafından ziyaret gerçekleştirildi.

“Her Çocuk Bir Dünya” projesi kapsamında İkizce Anadolu İmam Hatip Lisesinde mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına verilen eğitim desteğinde gelenek bozulmadı, 5. senesinde de devam etti.

Proje kapsamında Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı, Durak Fındık AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Temsilcisi Mehmet Al Durak, Her Çocuk Bir Dünya projesi için Hollanda'dan gelen, WWOOF Türkiye TaTuTa projesi gönüllüleri Indigo Janka ve Felix Ter Hark, Ordu TabipOdası Başkanı  Uzm. Dr. Ali Coşkun İkizce İmam Hatip Lisesini ziyaret ettiler. 

Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı, Durak Fındık Yönetim Kurulu Üyesi, Proje Temsilcisi Mehmet Ali Durak, şunları söyledi;

‘Mevsimlik tarım işçisi çocuklarının daha iyi bir ortamda bulunması için yürüttüğümüz bir projemiz var. Projemizin adından anlaşılacağı üzere bu çocuklarımızın her biri bir dünya… Hepsinin dünyaya ayrı bir değer katacağını düşündüğümüzden dolayı Durak Fındık olarak böyle bir proje yapmayı düşündük. Projemiz kapsamında mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarını, daha iyi koşullarda kamp süreçlerini geçirmesi için devletimizin tahsis ettiği İkizce Anadolu İmam Hatip Lisesinde topluyoruz. Her geçen gün projenin kapsamı artıyor. Bu sene günde ortalama 100, 120 çocuk civarında çocuğumuzun okulda toplandığı bir sene geçiriyoruz.  Projenin kapsamında çocuklara burada müfredat eğitimleri, oyun zamanları, etkinlik alanları sağlanıyor. Senede 1 kere sağlık taramaları yapılıyor. Sağlık ihtiyaçları olanlara tedavilerin uygulandığı bir ortam yaratıyoruz. Sadece mevsimlik tarım işçileri buraya geldikleri zaman değil bizde onların memleketlerine gidip onlarla orada da iletişimi koparmayarak devam ettiriyoruz. Her yerde böyle projelerin olması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca anne eğitimleri, baba eğitimleri de veriliyor. Kendi ortamlarına gidip hijyen eğitimleri veriliyor. Bunu dışında hijyen ekipmanları da tahsisi ediliyor. 

Projemiz; ‘Çocuklar fındık bahçesine değil oyun bahçesine’ diye başlayan bir projemizdir. Projeden haberi olan herkes bizi tebrik ediyor, teşekkür ediyor. Destek olmak isteyenlerde oluyor. Bu proje 2 bay boyunca süren bir proje değil, 12 ay boyunca devam ediyor. Çocuklarımız memleketlerine gittiklerinde aileleriyle, hocalarıyla sürekli iletişim halindeyiz. Bu projenin organizasyon tarafını gönüllü akademisyenler,  öğretmenlerden, eğitmenler bu işin pedagojik tarafını iyi bilen kişilerle bu işi yürütüyoruz. Tüm ekibe çok teşekkür ediyorum’ dedi.

 Ordu Tabip Odası Başkanı Ali Coşkun, “Her çocuk bir dünyadan öte ben projeyi ilk duyduğumda çok güzel dedim. Her çocuk bir Türkiye, bu çocuklar yarın bizleri yönetecekler, belki biz onlara tedavi olmaya gideceğiz, yarın belki öğretmen olacaklar. Bu çocuklar bizim çocuklarımız, dolayısıyla bu projeye böyle hayat verdiği için ben öncelikle Çakırtepe Hastanesinin Yönetim Kurulu Başkanı hem de Durak Fındık A.Ş Yönetim Kurulu üyesi ve bu projenin Temsilci Başkanı Mehmet Ali Durak’a çok teşekkür ediyorum. Bu projeye katılan diğer öğretmenlerimiz, gönüllülerimiz onlara da sonsuz teşekkür ediyorum. Bizlerin görevi sadece gelip bu arkadaşlara destek olmak. Sağlık yönünden varsa bir sıkıntıları bu yavrularımızın onları tedavi etmek. Bu çocuklar için ne yapsak azdır. Proje yapay zeka gibi kendi kendini yeniliyor. Daha ileri kademelere geçiyor. İnanıyorum ki bu proje bir örnek olacak, milat olacak. Belki bütün Türkiye bu projeyi örnek alacak ve geleceğin çocukları Türkiye’yi yeniden inşa edecekler. Daha güzel bir dünya için daha güzle bir Türkiye için” dedi.

Proje kapsamında çocukların ağız sağlığı ve genel dış muayeneleri yapılarak sağlık problemleri olan çocuklara tedavi süreçleri için yönlendirmeler yapıldı aynı zamanda birçok hediyelerle çocukların gönülleri fethedildi.

nBÜLTEN

Bu haber toplam 333 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : HER, ÇOCUK, BİR, DÜNYA, PROJESİ, 5, YAŞINDA…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler