Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
3 Aralık 2022 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri
18 Ağustos 2022 Perşembe Saat: 09:02

‘YAKIN TAKİPTEYİZ’

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Tüm uyarılarımıza rağmen beklenen rakamın çok altında 52 TL'lik bir fındık fiyatı açıklandı. Bu Erdoğan’ın açıkladığı açıklayacağı son fındık fiyatı olacak’ dedi.
‘YAKIN TAKİPTEYİZ’

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Tüm uyarılarımıza rağmen beklenen rakamın çok altında 52 TL'lik bir fındık fiyatı açıklandı. Bu Erdoğan’ın açıkladığı açıklayacağı son fındık fiyatı olacak’ dedi.

Adıgüzel; Artık bu yıl için yapmamız gereken üreticinin en azından bu fiyat veya daha üstünden fındığı satabilmesini nasıl sağlayabiliriz? Bunun için önlemler almalıyız. Fındık serbest piyasada TMO fiyatının altına düşmesin diye, 50 TL'nin altında serbest piyasa oluşmasın diye çaba göstermeliyiz. Bunda da temel görev TMO'ya düşmektedir.  Amasız, fakatsız, lakinsiz üreticinin tüm fındığını almalı ve üreticiye yakın mesafelerde yeterli alım ofisi kurmalıdır. Bu olmazsa olmazımızdır. Çünkü artan akaryakıt fiyatları ile ulaşım maliyetleri çok yüksektir. Bir ilçeden bir ilçeye fındık götürmek kilo başına ciddi kayıp demektir. Bu da üreticiyi harmandan fındık alan özel sektöre mecbur bırakacaktır.

Ayrıca TMO çok geç randevu vermektedir. Eylül sonuna Ekim başına verilen randevular üreticiyi mağdur etmektedir. Daha hızlı randevu için daha fazla alım ofisi ve görevlendirme yapılmalıdır.

Bu nedenle TMO'ya sesleniyorum

1-Alım ofisleri arttırılmalı, üreticiye ek nakliye ve işçi yükü getirilmemelidir. TMO ofis kuramadığı yerlerde Fiskobirlik ile işbirliği yapabilir, Fiskobirlik aynı fiyat üzerinden yetkilendirilebilir.

2-TMO ezik, bezik, büzük, yaş deyip üreticiyi zora koşmamalı, fındığı çeşitli bahaneler ile geri çevirmemelidir.

3-Üretici bilindik randıman oyunları ile mağdur edilmemelidir.

4- Ödemeler en kısa süre içerisinde yapılmalıdır.Aslında TMO'nun fındık alımı konusunda belli bir standart geliştirememiş olması da sorgulanmalıdır. 2006'dan beri  kamu adına fındık alımı yapan TMO tam 16 yıldır fındık alımı, stoklanması ve fiyat regülasyonu konusunda belli bir standardı oluşturamamıştır. Günü kurtaran sezonluk çözümler ile devam etmektedir.

Hala daha aldığı fındığı depolayacak kendine ait yeterli alanı yoktur. Kiralama yoluna gitmektedir. Bu alanda çalıştırdığı kişilerin bu konuda uzmanlaşmış olması ve tecrübelenmiş olması gereklidir.

Nereden ne kadar fındık aldığı, kime ne kadar kaç liradan fındık sattığı gibi rakamlar muammadır. Bir kamu kurumunun hem de bu kadar tartışılan bir sektörde şeffaf olmaması da güvensizlik yaratmaktadır. Piyasaya yeterli konsolidasyon ve güven oluşmaz ise Erdoğan'ın açıkladığı 52 TL ile serbest piyasa arasında doğacak makul farkın altındaki serbest piyasa fiyatları iktidarın üzerine büyük bir patlamaya açıktır. Artan maliyetler, isçi yevmiyesinde ilan edilen 216 TL'nin çok üstünde rakamlar zaten üreticiyi germiştir. Bu konuda tüm bölgenin ve bizim hükümeti ve TMO'yu dikkatle takip ettiğimizin de bilinmesini isterim’ dedi.  nBÜLTEN

Bu haber toplam 339 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ‘YAKIN, TAKİPTEYİZ’

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler