HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
HABER ARAMA


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
Ordu Havaalanı Transfer Samsun Havaalanı Transfer
20 Kasım 2023 Pazartesi Saat: 12:05

BAYSAL, ÇOCUK HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADI

AK Parti Ordu İl Kadın Başkanı Ayşe Baysal 20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında; “Çocuk hakları, tüm çocukların doğuştan gelen haklarıdır” dedi.
BAYSAL, ÇOCUK HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADI

AK Parti Ordu İl Kadın Başkanı Ayşe Baysal 20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında; “Çocuk hakları, tüm çocukların doğuştan gelen haklarıdır” dedi.

Ayşe Baysal’ın yayınladığı mesajda ; “20 Kasım, Birleşmiş Milletler tarafından, tüm çocukların temel haklarını kutlamak ve korumak için ilan edilen Dünya Çocuk Hakları Günü olarak belirlendiğine dikkat çeken   Çocuk hakları, tüm çocukların doğuştan gelen haklarıdır. Bu haklar, çocukların sağlıklı, mutlu ve güvenli bir yaşam sürmelerini sağlamak için gereklidir. Çocuk hakları, her çocuğun yaşama, barınma, eğitim, sağlık, oyun, dinlenme, ifade özgürlüğü gibi temel haklara sahip olduğunu belirtir.

Ancak, ne yazık ki dünyanın birçok yerindeki çocuklar, bu haklara erişememektedir. Savaş, yoksulluk, ayrımcılık, şiddet gibi nedenlerle, milyonlarca çocuk temel haklarından mahrum bırakılmaktadır.

Filistin-İsrail savaşı, uluslararası toplumun dikkatini çekmesi gereken önemli bir insan hakları sorunudur. Bu savaşta çocukların haklarının korunması için uluslararası toplumun harekete geçmesi gerekmektedir.

Filistin'de olduğu gibi tüm mazlum coğrafyalarda yaşanan çatışmaların, kargaşanın, kaosun ve bunların neticesinde doğan göç olaylarında ve savaşlarda öldürülen  masum ve mazlum çocuklar olduğunu büyük bir acıyla, üzüntüyle takip etmekteyiz. Büyük güçlerin dünyada yapmış olduğu menfaat kavgalarının, çatışmaların neticesinde masum çocukların yaşam haklarının elinden alınıyor olması asla kabul edilebilecek bir durum değildir.

Özellikle, savaşın ve yoksulluğun hüküm sürdüğü coğrafyalarda yaşam mücadelesi veren çocukları korumak ve koşullarını iyileştirmek amacı taşıyan bu farkındalık gününün önemini anlatmalıyız. 

Türkiye, çocuk hakları konusunda önemli adımlar atan bir ülkedir. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'yi ilk imzalayan ülkelerden biriyiz. Ayrıca, çocuk haklarının korunması için birçok ulusal ve uluslararası projeye imza atıyoruz.

Sayın Hanımefendi Emine Erdoğan' ın himayelerinde , Aile ve Sosyal Hizmetler  Bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş' ın girişimleri ile Filistin' li mevkidaşına saldırılardan etkilenen çocuklara yönelik olarak girişimde bulunmak istediğimizi ifade ettiklerini açıklaması , İsrail'in sivillere yönelik saldırıları sonucu yaralanmış veya kimsesiz kalmış çocuklarımızı ülkemize getirerek, tedavilerinin yapılması ve İsrail'in saldırıları son buluncaya kadar koruma ve bakım altına alınması için harekete geçmek istediğimizi açıklamaları ülkemiz adına çocuk hakları adına önemli bir adımdır.

Ancak, daha yapılacak çok şey var. Çocukların haklarını korumak için, hep birlikte çalışmalıyız.

Sizler, dünyanın geleceğisiniz. Sizin mutlu, sağlıklı ve başarılı olmanızı istiyoruz. Bu nedenle, sizin haklarınıza saygı duymak ve onları korumak için hep birlikte çalışacağız. Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.” dedi.

Bu haber toplam 125 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : BAYSAL, ÇOCUK, HAKLARI, GÜNÜNÜ, KUTLADI

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler