HABER ARAMA


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
18 Eylül 2023 Pazartesi Saat: 13:03

"MÜLAKAT, ADALETİN KATİLİDİR"

Türk Eğitim Sen Ordu Şubesi Başkanı Metin Şeyhoğlu, Genel Başkan Talip Geylan’ın “Mülakat, Adaletin Katilidir” başlıklı yazısını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.
"MÜLAKAT, ADALETİN KATİLİDİR"

Türk Eğitim Sen Ordu Şubesi Başkanı Metin Şeyhoğlu,  Genel Başkan Talip Geylan’ın “Mülakat,  Adaletin Katilidir” başlıklı yazısını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

MÜLAKAT TECRÜBESİ BÜYÜK ACILARLA DOLU

Yapılan yazılı açıklamada: “Mülakat konusunda endişelerini dile getirenler asla niyet okumuyor! Bu ülkede kamu çalışanlarının ya da adayların mülakat tecrübesi büyük acılarla doludur. Yıllarca mülakat süreçlerinde çekirdek çitler gibi çatır çatır kul hakkı yendi! İşe alım, görevde yükselme ve yönetici atama mülakatları öncesinde adaylar, parti/sendika/vakıf/dernek merkezlerinde hizaya sokuldu, listeler havada uçuştu! Bu çirkin gerçekliği yaşamış olan endişeli insanlarımızı, peşin peşin niyet okuyuculuğuyla itham etmek büyük haksızlıktır. Bir diğer önemli husus da mülakat komisyonlarının teşkilidir. Daha önceki tecrübelerimiz gösteriyor ki, önemli kısmı referansla tayin edilmiş olan komisyon üyelerinin ‘vicdanlarının mı yoksa referanslarının mı’ süreci tayin edeceği önemli bir kaygı unsurudur. Nitekim geçmişte ‘MEB’de noter onaylı torpil listesi’ gibi haberlere bile konu olan o kadar rezalete şahit olundu ki! Bu bakımdan geçmişte yaşananlar, tarihi için ayıplı bir dönemdir.” ifadelerine yer verildi.

“VİCDANLI OLAN, BU VEBALDEN KORKMALIDIR”

Mülakatla alımların yapılmasının kul hakkına girildiğini belirten açıklamada: “Merkezi idare, iyi niyet ve hedeflerle masa başında kurguladığı planlamaların, sahaya yansımasını kestirebilmelidir. Süreci sahada yürütecek kadronun niyet ve yetkinliğini iyi değerlendirmelidir. Yıllardır şahit olunmuştur ki, sahayı domino eden, devletten başka dışarıdan yapılara ve anlayışlara sadakat gösteren ve hala etkinliğini sürdüren unsurlar söz konusudur. Hal böyleyken, söylem ve tasarruflarımızın sonuçlarını bir değil bin kez hesap etmemiz gerekir. Aksaklıklara daha temelden yaklaşmak daha doğru değil midir? Öğretmen yetiştirme sürecini orta öğrenimden başlatır, eğitim fakültesi aşamasını da milli eğitimin programlarıyla tam uyumlu hale getirir ve öğretmen adaylarımızı daha eğitim sürecinde yeterince okullarla buluşturduğumuzda öğretmen yeterliliğine katkıda bulunmuş oluruz. Bu gereklilikleri sağlamadan, 45 dakikalık mülakatlarda öğretmen adaylarımızın yetkinliğini ölçebilmemiz biraz fantezi gibi kalacaktır. Velhasıl, inançlı her insanın tedirgin olması gereken tehlike kul hakkı yemektir! Vicdanlı olan, bu vebalden korkmalıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Bu haber toplam 121 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : "MÜLAKAT, ADALETİN, KATİLİDİR"

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler