HABER ARAMA


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
1 Haziran 2023 Perşembe Saat: 11:14

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN SÜT GEREKLİ

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, 1 Haziran Dünya Süt Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu.
SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN SÜT GEREKLİ

HABER: KÜBRA ÇAKIR

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, 1 Haziran Dünya Süt Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"Her yaşta insanlara süt içme alışkanlığı kazandırılması, süt tüketiminin artırılması, süt ve süt ürünlerinin besin değeri konusunda toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla her yıl 1 Haziran Dünya Süt Günü olarak kutlanmaktadır" diyen Kemal Yılmaz, sütün insan sağlığı için büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Sağlıklı yaşam için sütün gerekli olduğunu belirten Kemal Yılmaz: “ Süt, dünyaya gelen insanoğlunun ve diğer bazı canlıların ilk tattığı ve hayatının ilk besini, bebeğin maması, gencin enerjisi, yaşlının sağlığıdır. Tıpkı süt gibi sütten elde edilen ürünlerde (peynir, yoğurt, ayran, tereyağ v.b.) tartışılmaz aynı değerdedir. Beslenmemizin temel kalsiyum kaynağını süt ve süt ürünleri oluşturur. Süt grubu besinler; protein, kalsiyum, B2 vitamini ve B12 vitamini başta olmak üzere birçok besin öğesinin önemli kaynağıdır. Kalsiyum; kemik-diş sağlığının devamı ve gençlik döneminde kemik mineral içeriğinin desteklenmesinde rol alan en önemli öğedir. Süt ve süt ürünlerinin içerdiği protein, her yaş grubunda vücudun çalışması; çocukluk döneminde büyüme, yetişkinlikte ise doku onarımının sağlanması için gereklidir. Sonuç olarak sağlıklı yaşam ve uzun ömür için; daha çok süt ve süt ürünleri tüketiniz" şeklinde konuştu.

Sütün üretimden sofraya gelene kadar tüm aşamalarının güvenilir ve sağlık açısından risk taşımayacak biçimde ulaşmasının büyük önem taşıdığının altını çizen Kemal Yılmaz; "Süt ve süt ürünleri satın alınırken orijinal ambalajlı, Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan onay numarası almış olan işletmelerin ürünleri tercih edilmelidir" dedi.

Bu haber toplam 282 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : SAĞLIKLI, YAŞAM, İÇİN, SÜT, GEREKLİ

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler