HABER ARAMA


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
1 Haziran 2023 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
24 Mart 2023 Cuma Saat: 08:07

YOL KONTROLLERi ARTIRILDI

Hayvan Sağlığı ekipleri tarafından hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında başta şap hastalığı olmak üzere hastalıkların yayılmasının önüne geçilmesi amacıyla yol kontrolleri sıklaştırıldı.
YOL KONTROLLERi ARTIRILDI

Ordu Tarım ve Orman  İl Müdürü Kemal Yılmaz; "Hayvan hastalıklarının yayılmasında en önemli etkenlerden biri de kontrolsüz hayvan hareketleridir. Şap hastalığı ile mücadele kapsamında alınan tedbirler neticesinde kesim hariç il içi ve il dışı hayvan hareketleri durdurulmuştu. Hastalığın yayılmasını engellemek maksadı ile Ülkemiz genelinde alınan bu karar kapsamında 19 İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü  tarafından güvenlik güçlerimizle koordineli olarak yol kontrolleri yoğun bir şekilde gerçekleştirilmektedir" dedi

İlimizde şap hastalığının bulunmadığını belirten İl Müdürü; "Hayvan sahiplerinin hayvan hareket kısıtlamasına uyarak sürece katkı sağlamaları büyük önem arz etmektedir. Ayrıca hayvan sahiplerimiz işletmelerinde gerekli tedbirleri almak suretiyle hayvanlarını hastalıklara karşı korumuş olacaktır. İşletmelerinin girişine dezenfektanlı paspas koymak sureti ile ayaklarını dezenfekte ederek işletmelere girmeleri, işletmelere girerken kıyafetlerini değiştirmeleri, başka insanların işletmeye girişlerine müsaade etmemeleri, işletmeye her türlü kuş veya yabani hayvan girişini engellemeleri söz konusu tedbirlerden bazılarıdır. Hastalıktan korunmanın en etkin yolu ise aşılamadır. Yetiştiricilerimizin hayvanlarını şap hastalığına karşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizde görevli hayvan sağlığı ekiplerine aşılatmaları gerekmektedir." Dedi.

Yetiştiricilerimizin İlkbahar dönemi şap aşılama kampanyası bitene kadar hayvanlarını kesim hariç il içi ve il dışı hareket ettirmelerinin yasak olduğunu tekrar vurgulayan İl Müdürü Yılmaz "Bakanlığımızın hayvan hastalıklarının yayılmasını engellemek maksadı ile almış olduğu hayvan hareketleri yasağına uymayanlara 46 bin 159 TL idari para cezası uygulanmakta olup, yetiştiricilerimizin herhangi bir idari para cezası ile karşılaşmaması için uygulanan hayvan hareketi yasağına riayet etmeleri son derece önemlidir" diyerek sözlerini noktaladı. 

    nBÜLTEN

Bu haber toplam 154 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : YOL, KONTROLLERi, ARTIRILDI

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler