altınordu reklam


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Ocak 2023 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri
23 Ocak 2023 Pazartesi Saat: 08:33

ÜRÜNLERİNİZİ GÜVENCE ALTINA ALIN !

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini belirterek üreticileri uyardı.
ÜRÜNLERİNİZİ GÜVENCE ALTINA ALIN !

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini belirterek üreticileri uyardı. Yılmaz, üreticilere olası bir afete karşı ürünlerini ve gelirlerini güvence altına almak için tarım sigortası yaptırmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Sigorta yaptıracak üreticilerimizin ÇKS kayıtlı olması gerekiyor

İl Müdürü Kemal Yılmaz konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda; "TARSİM, üreticilerimizin tarımsal faaliyet sürecinde olası risk ve hasarlara karşı ürün ve emeklerini güvenceye almayı sağlayan bir sigorta türüdür. 10 Aralık 2022 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6490 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 2023 yılında TARSİM kapsamında riskler, ürünler ve prim desteği belirlenmiştir. Üreticilerimiz karar kapsamında bitkisel ürünler için don, dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını risklerine karşı Tarım Sigortası yaptırarak ürünlerini güvence altına almış olacaklardır.

“Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor”

Sigorta yaptıracak üreticilerimizin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlı olması gerekmektedir" dedi. Ürünlerimizin olası bir doğal afetten dolayı zarar görmesi durumunda zararı karşılayacak TARSİM 'den başka bir seçeneğin olmadığını vurgulayan Yılmaz; "Yaşanan iklimsel değişiklikleri göz önüne aldığımızda üreticilerimizin her geçen gün doğal afetle karşı karşıya kalma riskleri de artmaktadır. Özellikle içinde bulunduğumuz bu dönemde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyretmektedir. Ocak ayının ortalarında olmamıza rağmen hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor ve bu da bitkide erken uyanmaya neden olmasının yanı sıra soğuk zararından etkilenme riskini de beraberinde getiriyor. Üreticilerimizin sigorta işlemlerini son güne bırakmadan tarım sigortasını yaptırmalarını ve bir şekilde ürünlerini güvence altına almalarını istiyoruz" ifadelerini kullandı. Üreticilerin www.tarsim.gov.tr adresi üzerinden online prim hesabı butonundan arazilerine ait bilgileri girerek yaklaşık prim tutarlarını öğrenebileceklerini belirten İl Müdürü Kemal Yılmaz, Fındık üreticilerimizin 28 Şubat 2023, kivi üreticilerimizin ise 21 Şubat 2023 tarihine kadar ürünlerini sigorta yaptırmaları gerektiğini söyledi. n BÜLTEN

Bu haber toplam 74 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ÜRÜNLERİNİZİ, GÜVENCE, ALTINA, ALIN, !

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler