altınordu reklam


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Ocak 2023 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri
23 Ocak 2023 Pazartesi Saat: 08:14

EMEP’TEN SEÇiM PANELi

Emek Partisi Ordu İl Örgütü anayasa değişikliği tartışmaları devam ederken 28 Ocak 2023 Cumartesi günü EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan’ın katılımıyla, seçim sürecini de kapsayan bir panel gerçekleştirecek.
EMEP’TEN SEÇiM PANELi

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz yapacakları panel hakkında şunları söyledi. “Hem seçim sürecine girmekten dolayı hem de AKP iktidarının kadınların haklarını yok eden yeni anayasa girişimi nedeniyle “Seçim sürecinde laiklik ve demokrasi mücadelesinin önemi” konulu bir panel yapmayı kararlaştırdık. İktidarın günlük yaşama bile müdahale ettiği, cemaat ve tarikatları ekonomide ve siyasette etkin olduğu günümüzde gerçek laiklik ve demokrasi mücadelesi oldukça önem kazanıyor. Panelimizi, Genel Başkan Yardımcımız Selma Gürkan’ın katılımızla 28 Ocak 2023 Cumartesi günü saat 13.00-15.00 arasında Belediye İş Sendikası Ordu Şubesinin toplantı salonunda gerçekleştireceğiz.  ” dedi.

Laiklik bulanıklaştırılıyor

Türkiye’de laiklik tartışmalarının yanlış yapıldığını vurgulayarak, “Türkiye’de gerçek laiklik uygulaması olmadı. Laikliği yalnızca din işleri ile devlet işlerinin birbirinden ayrılması olarak tanımlayıp uygulamada devlet dini ortaya çıkarılmaktadır. İnsanların dini inanışlarına karışmamak ayrı, bir inanç grubunun öne çıkarılarak devlet olanaklarından yararlandırılması ayrı. Devlet hiçbir din inancına maddi ya da manevi destek sağlayamaz. İnsanlar ibadetlerini istedikleri gibi yaparlar. Ancak ülkemizde bunu göremiyoruz. Bu gerçeği tartışmak için panel düzenliyoruz. Laikliği ve demokrasi mücadelesi için halkımızı panelimize davet ediyoruz.” dedi. 

 Laiklik inananların da güvencesidir

Gerçek laikliğin “din düşmanlığı” olmadığını söyleyen Poyraz, “Laikliği bilinçli olarak “din düşmanlığı” olarak anlatanların amaçlarının insanların yaşamlarını dini kurallara göre dizayn etmek olduğunu biliyoruz. Oysa gerçek laiklik, inananlarının inançlarını uygulama konusunda da güvencedir. Hiçbir inancı öne çıkarmaz. Kısacası laiklik inananların ve inanmayanların özgürlüğüdür.” dedi.    nBÜLTEN

Bu haber toplam 77 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : EMEP’TEN, SEÇiM, PANELi

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler