altınordu reklam


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Ocak 2023 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri
5 Aralık 2022 Pazartesi

BÜYÜKŞEHiR BELEDiYESi ENGELLERi KALDIRIYOR

Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in öncülüğünde engelli vatandaşların hayat standartlarını kolaylaştırmak adına her türlü imkânı onlar için kullanan Büyükşehir Belediyesi uyguladığı birçok proje ile yüz güldürüyor.
BÜYÜKŞEHiR BELEDiYESi  ENGELLERi KALDIRIYOR

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in öncülüğünde engelli vatandaşların hayat standartlarını kolaylaştırmak adına her türlü imkânı onlar için kullanan Büyükşehir Belediyesi uyguladığı birçok proje ile yüz güldürüyor. Sosyal yardımlardan eğitime, spordan ulaşıma kadar geliştirilen projelerle engelli vatandaşlar günlük hayatın içine dahil ediliyor.

Kentte yaşayan engelli bireylerin haklarını, kazanımlarını ve yaşam standartlarını geliştirmek adına hayata geçirdiği birçok proje ile örnek olan Ordu Büyükşehir Belediyesi, gönül belediyeciliğini şehirde yaymaya devam ediyor. Engelli vatandaşların kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri için Ordu’da hayata geçirilen projelerde onlar da göz önünde bulunduruluyor.

EVDEN ALINIYOR, EVE BIRAKILIYORLAR

Bu kapsamda hayata geçirilen projelerden biri olan “Engelsiz Taksi” hizmeti engelli vatandaşların kamu, kurum ve kuruluşlarındaki işlemlerini kolaylıkla yapmalarını sağlıyor. Bu hizmet ile evlerinden alınan vatandaşlar istedikleri yere götürülüyor ve ev dışında olan zorunlu ihtiyaçlarını karşılama imkânı buluyor. İşlemleri biten vatandaşlar yine Engelsiz Taksi hizmetiyle evlerine geri götürülüyor.

TOPLU TAŞIMALARDAN ÜCRETSİZ YARARLANILIYOR

Ulaşım adına yapılan bir diğer proje ise engelli vatandaşların toplu taşıma hizmetinden ücretsiz yararlandırılması. Bu kapsamda Ordu’da bulunan 5 bin 559 engelli vatandaş refakatçısı ile birlikte Ordu içerisinde toplu taşıma aracı ile seyahat etmek istediğinde bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanma imkânı buluyor.

ORMEK’TE BECERİLERİNİ GELİŞTİRİYORLAR

Eğitim anlamında da engelli bireyleri unutmayan Ordu Büyükşehir Belediyesi onların sosyal becerilerini geliştirmek, çeşitli branşlarda eğitimlerine ve sosyal entegrasyonlarına destek olmak, engelli ve engelsiz bireyler arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek amacı ile Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarında her yaştan bireye engel durumuna yönelik eğitim, kurs ve etkinlikleri düzenliyor.

PSİKOLOJİK DESTEK VERİLİYOR

Toplumun ruh sağlığının korunması ve güçlendirilmesi için Ordu Büyükşehir Belediyesi bünyesine kazandırılan Aile Destek Merkezi’nde engelli vatandaşlar ve ailelerine profesyonel psikolojik danışmanlık hizmeti de veriliyor. Bireyler bu hizmet ile kendilerini daha iyi tanıyor, yaşadıkları problemlerin nedenlerini fark etmeleri sağlanıyor.

SOSYAL MARKET VE AŞEVİNDEN YARARLANMA İMKANI

Yine Ordu Büyükşehir Belediyesinin ihtiyaç sahibi vatandaşlar için hayata geçirdiği Sosyal Market ve aşevinden de engelli vatandaşlara yararlanma imkânı sağlanıyor. İstedikleri gibi Sosyal Market’ten alışveriş yapabiliyor, sıcak yemekleri aşevinden kapılarına kadar götürülüyor.

ENGELLİ SPORCULAR DESTEKLENİYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü bünyesinde bulunan engelli sporcular da destekleniyor. Gerek ulaşım gerekse yeme içme ihtiyaçları gittikleri her müsabakalarda karşılanıyor.

ENGELSİZ ALANLAR OLUŞTURULDU

İlçelerde engelli vatandaşlar için “Engelsiz Park”, “Engelsiz Plaj” ve “Engelsiz Çocuk Parkı” çalışmaları hayata geçirilirken, Ünye Bisiklet yolunda engelli bireylerin sahile inmeleri için rampalar oluşturuldu. Yine Ordu sınırları içerisinde kaldırımlarda 80 km izli yürüyüş yolu çalışması yapıldı.

MEDİKAL YARDIMLARLA İHTİYAÇLAR GİDERİLİYOR

Akülü ve manuel tekerlekli sandalye, ev tipi jeneratör, havalı yatak, hasta bezi, hasta yatağı gibi medikal yardımlarla da engelli bireylerin ihtiyaçları gideriliyor.

EĞLENİP DİNLENEBİLECEKLERİ BİR MEKAN KÜLTÜR OTAĞI

Altınordu ilçesinde hayata geçirilen Kültür Otağı’nda da engelli vatandaşlar için çeşitli etkinlikler düzenleniyor, günlük yaşam içerisinde eğlenebilecekleri bir mekân onların hizmetine sunuluyor.

Bu haber toplam 185 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : BÜYÜKŞEHiR, BELEDiYESi, ENGELLERi, KALDIRIYOR

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler