altınordu reklam


Ordu Nöbetçi Eczaneleri
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Ocak 2023 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Akıllı ev sistemleri
2 Aralık 2022 Cuma Saat: 08:09

“ARSENİK MADDESİNDE ORDU 1’İNCİ SIRADA”

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Karadeniz suyundaki zehirli madde miktarının bir raporla ortaya konulduğunu belirtti.
“ARSENİK MADDESİNDE  ORDU 1’İNCİ SIRADA”

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Karadeniz suyundaki zehirli madde miktarının bir raporla ortaya konulduğunu belirtti. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin, Sakarya'dan Artvin'e kadar 11 ilden 31 farklı noktadan örnek aldığını belirten Adıgüzel, “Zehirli ağır metallerde Ordu 2. ya 3. sıralarda. Arsenik maddesinde ise Ordu 1 inci sırada” dedi.

Adıgüzel, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Peki arsenik nedir? Sanayi atıklarında, zirai ilaçlarda, pestisitte var, ama en önemlisi kayaçların içinde doğal olarak bulunur. Bu kayaçtaki arsenik içinden su bile geçse kayadan çözünüp suya karışamaz. Bir şeyin onu çözüp suya karıştırması lazım. İşte bu madde siyanür.

“En fazla 11 metre olması gereken çöp dağı 35 metreye ulaşmış”

Daha önce de açıkladık. Fatsa’da siyanürle işletilen altın madeninin etkilediği alanlarda ve çevre akarsularda arsenik, kurşun gibi ağır metallerin kat kat fazla olduğunu belgeleriyle ortaya koymuştuk. Bu sefer bizim dışımızda bir kamu kurumu, Karadeniz Teknik Üniversitesi bu çalışmayı yapmış ve aynı sonuçlara ulaşmış. Ordu’da Karadeniz suyundaki arsenik zehirlenmesine ne neden olabilir? İşte Fatsa’da siyanürle işletilen altın madeni ve İlküvez’deki kimyasal atık içeren çöp sahası.

İlküvez’deki çöp alanında en fazla 11 metre olması gereken çöp dağı 35 metreye ulaşmış durumda. Çöp sahasının zehirli suyu artık arıtma da yapılmadan çevre derelere salınıyor.

“Arsenik, akciğer, böbrek ve mesane kanseri yapıyor”

Peki, bunu sadece biz mi tespit ettik? Hayır… Ordu Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü bu tespiti resmen yaptı. Ne dedi? Bu su arıtılmadan derelere salınıyor ve içme sularını zehirliyor dedi. Şubat 2020’den bu yana Ordu Büyükşehir'e ve ilgili firmaya yazılar yazdı, ceza kesti. Hiçbir işlem yapılmadı. Bu nasıl hukuk devleti?

İşte buraya konan çöpteki sanayi atıklarının arseniği, Fatsa’daki siyanürle çözünen arsenik Karadeniz’i kirletiyor. O nedenle bu rapor aslında hükümetin ve Karadeniz'deki Büyükşehirlerin karnesidir.

Arsenik, akciğer, böbrek ve mesane kanseri yapıyor. Buradan bir çağrı yapıyorum. Bölgemizde son 5-10 yıl içerisinde bu kanser türlerinden etkilenen veya hayatını kaybeden insanlarımızın yakınları, Ordu Büyükşehir'i ve Fatsa’da siyanüre izin veren ve de şu anda kapatmayan herkesi dava etsinler.

Geçtiğimiz gün Fatsa Hamsi Festivali'nde diğer iki AK Partili milletvekili, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Vali ile bir araya geldik. Selamlama konuşmasında ne konuşayım? Kafamı kaldırıyorum 5 kilometre ileride, gözümün önünde siyanürlü altın madeni… AK Partili milletvekilleri bu madenle mücadele ettiklerini ifade ettiler. Hatta Şenel Yediyıldız bu konuyu dile getirdiğim için teşekkür etti. Ancak bunu dile getirdiğim için Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler beni eleştirdi.

Neymiş? Yeri değilmiş. Siyasette üslupta seviye tutturmak gerekirmiş.

Sayın Hilmi Güler, siyasette üsluptaki seviyeyi sen vekillere bırak, git önce belediyecilikte bir seviye tuttur. İlküvez'de yasadışı yaptığın çöp alanını temizle. Suyunu arıt. Biz Ordu Büyükşehir Belediyesi’ni açmadık, açsaydık konuşma yapmaya bile yüzünüz olmazdı. Ben orada halkın temsilcisi olarak, Fatsa’yı zehirleyen siyanürü söylemeyeceğim de neyi söyleyeceğim, hamsi yemeye mi geldim oraya?

    nBÜLTEN

Bu haber toplam 239 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “ARSENİK, MADDESİNDE, ORDU, 1’İNCİ, SIRADA”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler