HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
21 Eylül 2021 Salı
Fındık Fiyatı


22.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

Nevin Altunbaş

Nevin Altunbaş

Çocuklarımızdan uzak olsun !

26 Nisan 2021 Pazartesi

Covid-19 salgını günlük ölüm vaka sayısında yüksek olduğu dönemlerindeyiz. Dünya ülkelerinde nüfusa oranla hasta ve ölüm sayısında neredeyse birinci olduk. Resmi açıklamalara bakılırsa geçtiğimiz hafta içerisinde ortalama 300'ün üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti. Salgın ardında ne denli acılar, göz yaşları, hikayeler bıraktı...

Bir yıl önce, ülkemizde Covid-19'un yayılmaya başladığı dönemlerinde 65 yaş üstü insanlarımızı etkilediği ifade edilip tedbirler bu yönde yoğunlaşırken virüsün mutasyon geçirmesinin ardından çeşitlenmesiyle birlikte  çocuk yaştan ileri yaşlara kadar herkesi etkiler oldu.

Bu durum anne ve babaların korkularıyla yüzleşmesini beraberinde getirdi. Daha düne kadar uzman görüşlerinde çocuklar ve gençler bu virüsten  pek etkilemediğinden söz ediliyordu. Şimdi durum değişti. Herkesi tehdit ediyor.

Kalıcı çözümün aşı olduğu bilinen gerçek. Bu illet salgın ülkemizde bir süre daha hız kesmeden ilerleyeceğe benziyor. Her ne kadar aşı ülkemizde yapılıyor olsa bile salgının önünü kesebilecek düzeye ulaşamadık. Bu durumda daha fazla tedbirlere sarılalım ve sırası gelenlerinde aman aşı olmayı ihmal etmesinler...

*

Bu haftaki yazımda özellikle anne ve babları ilgilendiren, çocuklara yönelik Covid-19 tehditinin uzman görüşüyle alınacak önlemler noktasında bir haber paylaşımda bulunacağım.

Dilerim faydalı olur.

*

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı  Dr. Hilal Kızıldağ, ailelere bebeklerini ve çocuklarını virüsten korumak için dikkat etmeleri gereken noktaları şöyle sıraladı…

EVDE DE MASKE-MESAFE ŞART

Hastaların ev içinde etkin izolasyonu, ortak alan kullanımının minimalize edilmesi, bu alanlarda uygun maske kullanımı, el hijyenine özen gösterilmesi ve kullanılan eşyaların tercihen kişilere ait olması, ortak ürünlerde ise uygun temizleme işlemini sağlamaları gerekir. Hane içi hasta olmayan diğer bireylerin de beraber oldukları zamanlarda maske takması ev içi bulaşı azaltmada oldukça önemlidir. Evler sık aralarla havalandırılmalı, ev temizliğinde uygun yüzey defenfeksiyon önlemleri alınmalıdır. Hane halkının 2 metre mesafeye uyum sağlamaları koruyucu olacaktır.

HANGİ BELİRTİLER GÖRÜLÜR?

CovId-19'un çocuklardaki bulguları yetişkinlerdekine benzerdir; ateş, öksürük, nefes almada zorluk, halsizlik, kas ağrıları, boğaz ağrısı, karın ağrısı ve ishal gibi belirtiler görülür. Karın ağrısı ve ishal solunum semptomları olmaksızın da ortaya çıkabilir.

EMZİREN ANNELER NE YAPMALI?

Özellikle hasta olan annelere çocuğuna bulaştıracağı korkusu duygusal olarak ek bir yük getirmektedir. Emziren anneler sağlık durumları uygunsa maske takıp, ellerini her emzirme öncesi yıkayarak bebeklerini emzirebilir. Hastalık süresince mümkün oldukça bebekle temaslarını azaltmaları, bulundukları odayı sık havalandırmaları uygun olacaktır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Genel olarak hafif ve orta hastalık durumlarında çocuklarda semptomatik tedaviler dediğimiz şikayetlerine yönelik destekleyici ilaçlar başlanır. İstirahat ve artan sıvı ihtiyacının karşılanması önemlidir. Şikayete göre ateş düşürücü- ağrı kesici, burun tıkanıklığında okyanus suyu, probiyotik takviye gibi ilaçlar kullanılabilir. Ancak ağır hastalık halinde ya da iyi giderken hastalığın ağırlaşması durumunda çocuğa hastanede izlem ve tedavi uygulanmalıdır.


Bu haber toplam 562 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları