HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
21 Eylül 2021 Salı
Fındık Fiyatı


22.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

Ufuk Uçar

Ufuk Uçar

Çalınmış Hasat; Fındık

7 Nisan 2021 Çarşamba Saat: 13:22

Dünyaca ünlü çevre ve ekoloji düşünürü yazar Vandana Shiva’nın “Küresel Gıda Soygunu” ifadesiyle bahsettiği 21. yüzyılda ortaya çıkan üretim sorunlarına bir de bölgemizin monokültürelleşen tarım ürünü fındık açısından bakalım.

Ülkelerde ve dünya çapında fiyatların yapışkanlığını faiz teorisi ile esneten yeni ekonominin en büyük sorunu zenginlerle yoksullar arasında açılan mülki mesafedir. Gerçekten zenginler kazandıkça faizlerin artması hasebiyle daha az çalışmaya yatkınlaşabilirken yoksullaşan kesim aynı gelir için gün geçtikçe daha fazla çalışmak zorunda kalıyor.

 

 

Bu sistemi üste bir yerde yöneten birimler “gerçekten” mevcuttur. Zira zenginliğin korunması adına sabit olan kazancın değerini gelişmemiş tarım ülkelerinde kontrol altında tutmak gereklidir. Bu gayri resmî olarak yürütülen emperyalist sistem ülkemizde fındık üzerinde büyük etkide tezahür eder.

Biz fındık üreticileri yıllardır fındığın neden ucuzladığını sorgular dururuz. Neden diğer ülkelerde üretilen fındık pahalı da bizimki ucuz? Neden ülkemizde kuruyemişçi vitrininde fındık 60 lira da biz satarken 10 liraya zor satıyoruz? Haydi öğrenelim…

Fındık Ordu ve Giresun bölgemizde Cumhuriyet dönemi itibariyle üretilmeye başlamış ve dış ticarette tek başına yarattığı fark ile Türkiye’nin gözde tarım ürünlerinden biri olmuştur. Ancak fındığı çok fazla ithal eden ve üretim kapasitesi sebebiyle iyi de işleyen Kuzey Avrupa ülkeleri Avrupa Birliği ve Dünya Bankası’nın kurulmasıyla birlikte ithalatı ucuzlatmanın yollarını aramaya başlamışlardır. Elde IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası ekonomik yönetişimde yönlendirici büyük kurumlar ve sabit dünya gelirinin büyük kısmını elde tutan büyük şirketler varken bu o kadar zor değildir. En başta söylediğimiz gibi zengin kazandıkça daha az çalışabilir. Çünkü artık düşünmeye zamanı vardır.

Hint bir aktivist olan Shiva’nın kendi ülkesindeki soya ve pirinç üzerinde oynanan oyunlar hakkında yazdıkları aslında fındığı da ilgilendiriyor.

Shiva “Çalınmış Hasat” adlı eserinde “Çiftçiler üretici olmaktan çıkıp büyük şirketlerin patentlendiği tarımsal ürünlerin tüketicisi haline dönüştükçe, pazarlar yerel ve ulusal düzeyde çökertilip küresel düzeyde genişledikçe “serbest ticaret” safsatası ve küresel ekonomide yoksulun gıda hakkının ve yaşama hakkını zenginler tarafından çalınmasını sağlayan bir araç haline gelmektedir.” diyor.

Fındığımız her şeyden önce serbest piyasanın kurbanıdır. Peki fındık ihraç eden ülkeler bunu nasıl başardılar? Üreten ülkelere aynı ürünü katma değer yöntemiyle tekrar satarak. Keza bu ülkeler fındığı bizden daha iyi işleyebilmekte fındıktan daha değerli besinler üretebilmektedirler. Bu aslında bizim eksiğimizdir. Ülkemizde sermaye sahibi kısım her zaman sermayesini dolaylı yatırımlara harcamak hatasına düşmektedir. Zira dünyaca tanınmış bir çikolata markasının yatırımını desteklemek, yeni bir fabrika açıp üretim kapasitesine katkıda bulunmak ve milli geliri arttırmaktan daha zahmetsizdir. Yani doğrudan yatırımların giderek azaldığı ekonomide sattığımız fındığı daha pahalıya tekrar satın alıyoruz. Devlet zarar ederken dolaylı yatırım yapan zengin fındık sayesinde daha da zenginleşiyor.

“Dünya Bankası tüm ülkelere “önce gıda” politikasından “önce ihracat” politikalarına yönelmelerini tavsiye ettiği için bu ülkeler birbirleriyle rekabet etmekte ve lüks ürünlerin fiyatları şiddetle düşmektedir. Böylelikle ihraç ürünleri daha az kazandırmakta, ithalat daha pahalıya mal olmaktadır. Üçüncü Dünya’ya gıda üretimini bırakmalarını, bunun yerine ticari ürün ihraç edip uluslararası pazardan gıda satın almalarını önerdiği için küreselleşme süreci Güney’in tarımsal toplumlarını giderek gıda ithalatına bağımlı hale getirmiş bir taraftan da bunu ödeyebilecek yeterli dövizden yoksun bırakmıştır.” Shiva’nın bu analizi aslında sorularımıza cevap niteliğindedir. Nitekim güney ülkeleri gibi pek çok ürünün yetiştirilmesinde dünya birincisi olmasına karşın Türkiye de bu ülkeler gibi kazancını tekrar ithalata harcıyor ve yaptığı ihracattan zarar ediyor.

Bu totalitarizmin bize kurduğu baskıdan elbette kurtulmak mümkündür. Doğru kamu politikaları ve serbest ticarette etkili olması gereken devlet unsurları ideal düzeyde kullanıldığı taktirde aslında fındığın değerini arttırmak son derece basittir. Zira kurnazlıklarına kurnazlıklarımızla cevap verdiğimiz taktirde ticari partnerlerimizin fındık konusunda gidecek başka kapıları yoktur. Ancak fındık arzını kontrol altında tutmalı, TMO’yu etkin kullanmalı ve devlet müdahalesini serbest ticaretin üstünde tutmalıyız. Yatırımlarımız milli gelire yönelik doğrudan yatırımlar olmalı. Fındıktan ürettiğimiz ürünün üstünde “Türk Malı” ve “Türk Markası” yazmalı.

Neden fındık konusunda devletin serbest ekonominin üstünde olması gerektiğini Vandana Shiva’nın sözleriyle açıklayalım ve bitirelim; “Küreselleşme ve serbest ticaret adı altında hak mefhumu yok olmuştur. Kendin için üretmek, kültürel önceliklere ve güvenlik kaygılarına göre tüketmek yeni ticaret düzenine göre yasadışıdır. Büyük şirketlerin dünya vatandaşlarını kültürel açıdan uygun olmayan zararlı gıdalarla zorla besleme hakkı mutlakıyet kazanmıştır. Gıda hakkı, kültür hakkı, güvenlik hakkı gibi hakların hepsi ticaretin önünde engel kabul edilerek tasfiye edilmeye çalışılmaktadır.” 


Bu haber toplam 5.091 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?