HABER ARAMA
Ordu Nöbetçi Eczaneleri
SON DAKİKA HABERLER
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Eylül 2021 Cuma
Fındık Fiyatı


22.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

Salih Ziya Cörüt

Salih Ziya Cörüt

DEĞERİNİ BULMAYAN FINDIK

29 Haziran 2021 Salı

Gelir anlamında Ülkemiz ekonomisine en yüksek döviz girdisi ile katkı sağlayan ihraç ürününün başını çeken, ancak her dönem değeri düşen tek ürünün fındık olduğunu söylesek yalan olmaz. 

Elbette gerçekler acıdır. 10 Ay öncesinde (Eylül ayında) demirin tonu 3.950.- TL. iken bugün 9.000.- TL.’ye ulaşmıştır. Bunun yanında ne hazindir ki; Geçtiğimiz Eylül ayında 24 – 26.- TL.’ye kadar satılan fındık ürünü, aradan geçen zamana rağmen artmak bir yana, aksine her şeyin fiyatının ikiye katlandığı yerde fiyatı düşerek 20 – 22 TL.’ye gerilemiştir.

Bu durum, yıllarca ülkemizin sağlıklı bir fındık politikasının olmamasının ve iktidarların işine geldiği gibi hareketle birilerini küstürmemek adına serbest piyasa ekonomisi diyerek topu taca atmalarının eseridir. 

Çocukluk yıllarımızdan bu yana bölgemizin tek geçim kaynağı olan Fındık üzerine oynanan oyunlar karşısındaki haykırışımız ve fiyat istikrarının sağlanması yönündeki telkinlerimiz karşısında yıllarca hep duyarsız kalınmıştır.  

Günümüz koşullarında bir taraftan Pandemi ortamı, diğer taraftan faizler ve fiyat artışları ile enflasyon aldı başını gidiyor. Ancak, her ne hikmetse toplanma mevsimine iki ay kalan fındık fiyatları yerlerde sürünmeye devam etmektedir. 

Son zamanlarda bölgemiz üreticileri artık karnını doyurmanın derdine düşmüş iken, birileri başka şeylerle kamuoyunu meşgul ederek toplumu uyutmaya çalışmaktadır. 

Genelde insanlar karnını doyurmak için bile artık kredi kartı kullanarak ihtiyaçlarını gidermeye çalışmakta ve faiz ödemekle mükellef kalmaktadır. 

Artık kredi kartı kullanmak durumunda olanlar bankalara % 1.89 Alışveriş faizi, Gecikme halinde ise % 2.19 gibi yüksek faiz ödemekle yüz yüzedir. 

Özellikle arazi şartları nedeniyle tek geçim kaynağı fındık olan Karadeniz insanı, aldığı 

İki ay sonra yaklaşan fındık mevsimi nedeniyle halen taban fiyatı açıklanmayan ve bahçelerini yabancı otlardan arındırmak için temizlik yapmak durumunda olanların tırpan işçiliğine günlük 500 TL.  ücret ödemek zorunda kalması ile üreticisi mevcut fındık fiyatlarının gerilemesi nedeniyle de çaresizlik içerisinde kıvranmaktadır. Bir de bu yılki olağanüstü şartlarda amele yevmiyesinin ve yeni mahsulün fiyatının ne olacağı belirsizdir. 

Her dönem değerini bulmayan ve makus talihini kıramayan fındık ile ilgili yeni dönemde üreticilerimizin beklentisi 4 dolardan aşağı olmaması yönündedir. Bu konuda Ziraat Odaları bugünden kolları sıvamalı ve fındık üzerine her yıl olduğu gibi oynanan oyunlara fırsat vermeyerek üreticilerimizi çıkar odaklarına ezdirmemelidir. Aksine kaybeden tüm ülkemiz insanı ve üreticiler olacaktır.  

Bugünden tezi yok, üreticilerin önünü görmesi adına fındık taban fiyatı açıklanmalı ve değerini bulması yönünde gereken fedakârlıklar yapılmalıdır. 

 


Bu haber toplam 527 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları