Coronada Okul ve Eğitim


Bu makale 2020-09-28 00:26:50 eklenmiş ve 1161 kez görüntülenmiştir.
CUMHUR ÖZTÜRK

Bütün dünya gibi ülkemizde de eğitim öğretimin başlaması ve okulların açılması için çabalar var. Ülkemizin bu konuda iyiniyetli olduğunu görüyoruz. İyi niyet, yeterli mi? İşte onu göremiyoruz.

“Pandemi” diyerek halkımıza ne olduğu tam açıklan(a)mayan hastalığın Türkçe’ si “Ölümcül Salgın” dır. Sağlık Bakanlığının verilerine göre: Salgın nedeniyle çocuk ve genç ölümleri hızla artmaktadır. Bu açıklamayı, ülkenin en yetkili kurumu, Sağlık Bakanlığı, söylüyor.

Ölümcül Salgının yayılma oranına bakarsak resmi veriler, geçen yılın mayıs ayından fazla…

Diyelim ki okulları açtık:

Bu koşullarda öğrencilerin sağlığından kim sorumlu olacak? Bu çocuklara eğitim öğretim verecek öğretmenlerimizin sağlığından kim sorumlu olacak? Okulların temizliğini sağlayan yardımcı personelin sağlığından kim sorumlu olacak? Çocukları okula getiren servis şoförünün sağlığından kim sorumlu olacak?

En önemlisi, bir öğrencide ya da öğretmende olan virüsün toplu yaşam alanı haline gelecek okul yolu ile şehirdeki tüm evlere taşınmasından kim sorumlu olacak?

Okullarda gerekli tedbirler alınırsa… Her türlü üst düzey tedbirlerin alındığı kuralların sıkı sıkıya uyulduğu TBMM’de ölümcül salgının yayılmasını durdurabildik mi? Meclis çalışanları ve milletvekilleri dâhil onlarca vaka tespit edildi TBMM’de.

İyiniyetli olmak güzel; ama yeterli mi?

Uzaktan eğitime bakarsak durum iç açıcı değil. En iyimser veriler bile öğrencilerin ancak üçte birinin uzaktan eğitime katılabildiğini gösteriyor. Öğrencilerin üçte ikisi uzaktan eğitime ulaş(a)mıyor. Bilgisayar, internet ve tablet gibi eksiklikler yüzünden yaygınlığı sınırlı. Televizyon ulaşılabilirlik anlamında en kapsamlısı ancak verimliliği tartışmalı.

Karamsar bir tablo ortaya koyduğumu biliyorum ama dahası var. MEB, öğretmenlerin ders ücretlerinin kısmen kesilmesini belirten bir genelge yayınladı. Bütün sendikalar ve öğretmenler tepkili. Uzaktan eğitimi yapmak için olmazsa olmazın olan öğretmenlere bu zamanda bunu yapmanın anlamı nedir? Savaşa giden askerin silahını almaktan farkı yok. Öğretmenleri, bütçeye yük olarak görmeyip eğitimin en önemli paydaşı olduğunu kabul eden anlayışa ihtiyacımız var.

Kendilerini amele başı zanneden okul yöneticilerinin mantığı ile bir daha söylemek istiyorum: “Ameleyi aç acına çalıştırırsan o fındık bitmez.”

Çözüm nedir? Parası olan öğrenci, öğretmen ve velilere bilgisayar, tablet ve internete erişimlerinde KDV ve ÖTV indirimi sağlanmalı. Durumu olmayan öğrenci ve velilere destek olunmalı ya da ücretsiz verilmeli. Ülkenin geleceği olan “gençlerimizin bu yatırımı hak ettiğini düşünüyorum.”

Bakanlık yaptığı açıklamada: Derslerin TV ya da uzaktan eğitimle işleneceğini, işlenen konulardan öğrencilerin sorumlu olacağını bildirdi. Öğrencilerin eğitime erişemediği bir ortamda işle(ye)mediği konulardan sorumlu tutulması en hafif ifadeyle öğrencilerin gelecekleri ile oynamaktır. Anayasada var olan fırsat eşitliği ilkesi zorunluluğu ile “yüz yüze yapılmayan eğitim öğretimden öğrencilerin sorumlu olması acilen kaldırılmalıdır.”

Tekrar yazıyorum: Yüz yüze yapılmayan eğitim öğretimden öğrencilerin sorumlu olması acilen kaldırılmalıdır!

Aksini düşünün, birileri parası olduğu için özel ders alacak, bilgisayarı olduğu için ders dinleyecek… Siz, paranız olmadığı için öğrenemeyecek, bilgisayarınız olmadığı için dinleyemeyeceksiniz.

Bunu hangi demokrasi, hangi devlet ya da hangi din kabul edebilecek?

Gençleri maceraya atmanın mantığı yok. Devlet, alacağı kararlarla adaleti sağlamalı ve gençleri geleceğe “eşit” şekilde taşımalıdır.

Önce, eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalıdır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş