Asfalt katılım payı...


Bu makale 2020-09-26 00:36:10 eklenmiş ve 1108 kez görüntülenmiştir.
NEVİN ALTUNBAŞ

Akyazı Mahallesi'nde bu günlerde Altınordu Belediyemizden gelen bir borç tebligatıyla  mahalle halkının huzuru allak bullak oldu.

Bina, işyeri, daire sahiplerinin bütçe hesaplarının dengesini bozan Belediyenin alacak talebi 2018 yılında mahalleye yapılan  asfalt yol ve dolayısıyla asfalt katılım payı isteğine dayanıyor.

*

Devletin, belediyelerin, vakıfların vatandaşlara yardım yaptığı, aile ekonomisine 300, 500, bin tl. destekte bulunduğu bir dönemde Altınordu Belediyesi'nin "asfalt katılım payı" istemesi,  hele de istediği daire başı en az bin ile bin 500 lira gibi ciddi oranda bir parayı peşin alma kararı, hane sahiplerini iyiceden iyiceye köşeye sıkıştırdı. 

*

Meblağ yüksek...

2, 3 veya 4 daireli binalardan istenen katılım payı 4 ile 7 bin lira arasında.

İndirim yapılan ödeme tutarına taksitlendirme veya yapılandırma yok.

Olursa indirim hakkı kaybediliyor. 

Ödenecek katılım payı yüzde 25, 30 artıyor.

Kredi kartıyla ödeme yapılıyor ancak  taksit talep ederseniz bürüt rakam üzerinden taksitlendiriliyor,  o zamanda miktar yine yükseliyor.

Anlayacağımız, Belediye yetkilileri "pandemi, ekonomik sıkıntı, özel dönem anlamayız. Ödemekten başka çareniz yok. Yoksa ucunda icra dairesi var" diyor.

*

Altınordu Belediyemizde vatandaşların asfalt katılım payı şikayetlerini dinleyen yetkilinin bir vatandaşa verdiği cevap şöyle:

" Belediyemiz size 2018 yılında asfalt yol hizmetini getirdi. O günden bu yana idare ettik borcunuzu beklettik, göndermedik.  Artık göndermek zorundayız. Sizin binanızın 2 cephesinden yol geçiyor.  Tebligatımızın yapıldığı tarih itibarıyla bir ay içerisinde peşin ödemeniz durumunda yüzde 25 indirim yapıyoruz. İndirimli ödemenizin  daire başına tutarı bin ... tl. Kredi kartıylada ödeme yapabilirsiniz. Borcunuzu taksitlendirirseniz ama daire başına bin ... tl. ödemek durumundasınız.  Özel bir dönemden geçiyoruz farkındayız ancak yapacağımız birşey yok. Ödeyeceksiniz."

*

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın belediyelerin asli görevleri arasında yol yapmak olduğunu, vatandaşdan istenen asfalt katılım payının haksız bir talep gerekçesiyle kararını kaldırdığı haberleri faaliyet raporları arasında yer alırken, biz Orduluların neyin bedelini ödediğimiz apayrı bir hikaye...

*

Öyle veya böyle.

Vatandaş Ordu'da bu katılım payını ödeyecek.

Kaçarı yok.

Vatandaşın beklentisi, Belediye yönetimleri durumu değerlendirip, her vatandaşın "başkan" maaşı alamadığı yada gelirine sahip olmadığı gerçeğinden haraketle halini anlayıp, asgaride çoğunluğun katılabileceği ödeme şekli düzenlenerek, uygulanırsa bir nebze nefes alınır...! 

Mesela peşin ödeme şekliyle kredi kartına geniş zamana yayılan taksitlendirme olabilir. 

*

Esas olan Ankara Buyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın uygulaması ama...?

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş