BÖYLE TİCARET OLMAZ


Bu makale 2020-09-25 00:17:35 eklenmiş ve 1077 kez görüntülenmiştir.
CAN ACAR

Hepimiz biliriz ticaret kar etmek için yapılır. Alırsınız satarsınız, imalat yapar satarsınız kar yaparsınız. Kısacası para kazanırsınız.

Ticaret budur. Zarar ederseniz de o işli bırakırsınız. Ancak durumunuz iyi, başka bir  geliriniz varsa uzun lafın kısası tuzunuz kuru ise zarar etseniz de nam olsun diye sürdürürsünüz. Çünkü diğer işlerinizden o açığı kapatırsınız.

Bunları neden yazdım. Çünkü  bu dediğim ticaret Ordu Basdını içinde geçerli…  Ordu’da yayın yapan vasıflı günlük 9 adet gazete kelimenin tam anlamı ile zarar ediyor. Şu covit-19 döneminde devlet biraz destek verdiği için azda olsa nefes aldı. Kar etmedi ancak zararda etmedi.

Diyeceğim o ki!... Bizim gazete de zarar ediyor. Bu zararı da matbaa işlerinden karşılıyoruz. Birde matbaası olmayıp başka yerde gazetesini bastıranlar onların durumu daha da karamsar. Ancak Ordu basınında birçok gazetenin arkasında sahiplerinin yaptığı diğer işler var. Çoğu iş adamı… Bizim gibi gazete ve matbaa dışında başka geliri olmayan gazete yalnızca iki- üç  tane var. 

Vasıflı gazeteler Basın İlan Kurumundan ilan desteği alıyor. Ancak bu yeterli değil çünkü kriterler çok ağır. Örneğin en az 6 kişi çalıştırmanız gerekiyor. Bu altı kişinin maliyeti kurumun verdiği desteğin çok üzerinde..

Çözüm ne derseniz. Gazetelerin bir çatı altında birleşmesi… Ancak kimse burnundan kıl aldırmıyor ve birleşmiyor.  Nedeni ise çok basit…  Ben başta olayım…

Sizlerle bunu neden paylaştım biliyor musunuz? Bugün yüzlerce üyesi olan birliklerin birleştiği bir ülkede Ordu basını kendi havasını çalıyor. Tam anlaşalım derken aradan bir kişi çıkıp ben yokum diyor.

Bakalım nereye kadar gidecek… Bekleyip göreceğiz…

Dediğim gibi böyle bir ticaret dünyada yok ama bizde var. Çünkü biz oyunlarımızı bile karşılıklı oynuyoruz. Örneğin bir  Trabzon gibi omuz omuza değil…

Kalın sağlıcakla…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş