Adalet Üzerine


Bu makale 2020-09-21 00:08:27 eklenmiş ve 1222 kez görüntülenmiştir.
CUMHUR ÖZTÜRK

Sonda söyleyeceklerimi başta söyleyeyim: Toplumsal barışın adıdır, adalet. Toplumu oluşturan insanların, kendilerini güvende hissetmesini sağlar. Kendini güvende hisseden insan, mutludur ve çevresine mutluluk verir.

Toplum katmanları arasında bölüşümden az pay alanlar olursa-adalet sağlanamazsa- toplumsal çatışmalar başlar. Devlet dediğimiz mekanizmanın temel görevi, adaleti sağlamak ve çatışmayı önlemektir.

“Adalet devletin temelidir” sözünü bilirsiniz. (Cümleyi anlaşılır halde yazdım, mülk, devlet demektir.) Bu söz Hz. Ömer’e aittir. Benzer şekilde Hz. Ali’nin de “Devletin dini adalettir, adaleti olmayan devlet, dinsizdir” sözü bulunmaktadır. İslam dininin adalete dair görüşlerini dikkate almayanların da “İslam dini ile alakaları olmadığını,” artık görmek gerekir. Devlet; farklı mezhep, farklı düşünce ya da inanç sahipleri arasında adaleti sağlamakla yükümlüdür. Bu devletin asli görevidir.

Adalet sağlanmıyorsa birileri kayırılıyor, demektir. Bu kayırılma ve ötekileştirme sürekli yapılıyorsa bilin ki toplum mutsuzdur, huzursuzdur. Bu kayırma din adına yapılırsa en çok din zarar görür.

Kapitalizm: “İnsanlar doğarken eşit değil ki yaşarken eşitlik sağlansın” diyerek bölüşümden kendilerinin fazla pay almalarının nedenini kendince (!) açıklamaktadır. Oysa insanları yaratanın-Tanrının- adil davranmayıp onları eşit yaratmadığını söylemek bütün dinlere terstir. Hatta tüm kutsal değerlere hakaret etmektir. Tesadüf bu ya (!) kapitalizm, ilahi ya da beşeri hiçbir dinle ters düşmemektedir.

Adaletin sağlanmadığı toplumlarda güç merkezleri oluşuyor, insanlar da bu güç merkezlerine girmeye mecbur bırakılıyor. Güç merkezleri tarafından bölüşülen insanlar; dinine, mezhebine, ırkına veya cinsiyetine göre ayrışıyor. Din veya ırk temelli siyasetin sebebi de bu ayrışma… Din veya ırk olarak ayrılmış olan insanlar, “hazır oy” demek…

Çocukken top kiminse kuralları o belirlerdi. Büyüdük, değişen bir şey yok…

Gücü elinde bulunduranlar kuralları belirliyor. Elbette aslan payını kendine ayırıyor. Aslan payı sürekli güçlülerin elinde kalınca toplumun geri kalanı yoksullaşıyor. Yoksul insan kendini varsıllara muhtaç hissetmeye başlıyor. Bir süre sonra varsılları kutsallaştırıyor. Varsıllar, bu sayede yoksulları kendilerine “modern köle” yapıyor.

Ölümcül riskteki işler, yok pahasına nasıl yaptırılıyor sanıyorsunuz? Temel besin maddelerine, eğitime, spora ve sanata erişimi güçleşen yoksul insanlara her istediğinizi yaptırabilirsiniz.

Pay dağıtımında eşitsizliğe uğramış insanlar, bir süre sonra sosyal probleme dönüşüyor. Hırsızlık yapıyor, suç işliyor…

Başta da söylediğimiz gibi: “Toplumsal barışın adıdır, adalet.”

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş