Taban fiyat heyecanı...!


Bu makale 2020-07-25 00:15:33 eklenmiş ve 1135 kez görüntülenmiştir.
Nevin Altunbaş

Birkaç gün sonra hasadına başlayacağımız fındıkta geçen haftadan bu haftaya üretici aleyhine ardı ardına gelişmeler yaşandı. 

Halen taban fiyat açıklanmadı.

TMO'nun fındık alımı yapıp yapmayacağı belli değil.

ARDI ARDINA GELİŞMELER...

*Mesela resmi ağızdan piyasa çevrelerine ve üreticilere göre yüksek bir rekolte açıklandı.

*İYİ Parti Trabzon Milletvekili Sayın Hüseyin Örs tarafindan TBMM'ne sunulan fındıkla ilgili etraflı bir araştırma önergesi reddedildi. 

*İYİ Parti fındığa 25 lira taban fiyat verilmesini istedi.

*Ana Muhalefet Partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasında 2020 yılı fındığı için 25 liradan az olmamak koşulu ile hükümet tarafından taban fiyat verilmesini istendi.

* CHP İlimiz Milletvekili Sayın Dr. Mustafa Adıgüzel TBMM' de yaptığı konuşmasında fındıkta oynanan oyunlara dikkat çekerek, içeriden destekli uluslararası bir operasyola karşı karşıya olunduğunu söyledi.

* Fındığın ve üreticisinin " tek başına" sözcülüğünü yapan ilimiz MHP Milletvekili Sayın Cemal Enginyurt fındığı savunduğu için partisinden ihraç istemiyle disipline sevk edildi.

TUİK 600 BİN TON TAHMİN ETMİŞTİ...

Geçen haftadan bu haftaya birkaç kalemde findık adına bu gelişmeler yaşanırken, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli 2020 yılı fındık rekoltesini 665 bin ton açıklayarak rekolteyi tartışmaya açtı. Dr. Pakdemirli 2020 yılı fındık taban fiyatını Cumhurbaşkanımız Ak Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını da söyledi.

TABAN FİYATI CUMHURBAŞKANIMIZ AÇIKLAYACAK...

Tüm olumsuzluklar bir yana, şimdi fındık üreticileri ile birlikte milyonların gözü, kulağı Ankara'dan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan gelecek habere çevrildi.

Geçen yıl bu günlerde üretici bahçeye girmeden taban fiyat açıklayan

Cumhurbaşkanımız açıkladığı taban fiyatla üreticilerin yüzünü güldürmüş, 2019 yılı için üretici açısından başarılı bir sezon geçirilmişti.

TÜKENEN UMUTLAR...

Bu yılında geçen yılın devamı şeklinde geçmesini bekleyen fındıkçılar ilk hayal kırıklığını resmi rekoltenin açıklanmasında yaşadılar. 

Öyle ya, yüksek rekolte düşük fiyat demektir. Geçmişde üreticiler bu sonucu gördüler.

Hafta içinde ilimizi ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli fındık üreticisine müjdeli haberler verecek açıklamalar yapması beklenirken, 2020 yılının Türkiye fındık rekoltesinin tahmini rakamını açıklamakla kalması fındık üreticileri cephesinde hayal kırıklığı yarattı. 

Bu açıklama siyasi çevrelerden ve ilimiz MHP Milletvekili Cemal Enginyurt' un sert eleştirilerine neden oldu.

 NEDEN İHRAÇ?

İlimiz fındık üreticileri başta olmak üzere tüm fındık üreten illerden destek gören Milletvekilimiz Cemal Enginyurt açıklamaları kendi partisince "haksız" bulunarak ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildi.

ORDULU ENGİNYURT'UN YANINDA...

Her koşulda ve her yerde milli ürünümüz fındık için kim uğraş veriyorsa, değerinde satılması için üreticinin yanında yer alıyorsa Ordulunun desteğide onun yanında olur. Bu manada fındığın ve üreticisinin yanında olan adeta "tek başına" mücadele veren, sözcülük yapan Milletvekilimiz Cemal Enginyurt'un Ordulu üreticiler yanında olacaktır.

MÜREKKEBİ KURUMADI...

TMO' nun ihaleye çıkardığı 20 bin ton fındık satışı ile ilgili 24 TL. üzerinden 400 bin ton talepte bulunan piyasa çevreleri fındığa olan piyasanın ihtiyacını gösteren talep dilekçelerindeki imzalarının mürekkebi kurumadan piyasada oluşan 25, 26 liralık fiyatı bir anda 18 liraya çekmeleri nasıl izah edilir?

Öyle ya;

-" Ne değiştide 25 liralık fiyat 18 lira oldu, ne yapılmak isteniyor?" 

Soruyoruz.

Piyasada 25, 26 liralık fiyat varken ne oldu da fındık ucuzlatıldı?

Böylesine ayak oyunlarına konulan her tepki doğrudur, haklıdır.

Fındık çiftçisinin alın terine göz koyanlara sessiz kalıp bir anlamda destek olmamalıyız.

İsterdik ki bu gelişmelere fındık bölgesinin tüm siyasileri, tüm milletvekilleri ortak ses yükseltsinler.

FINDIK SIRADAN BİR ÜRÜN DEĞİL...

Türkiye' nin en önemli tarım ürünleri arasında yer alan fındıkta Sakarya'dan Artvin'e 16 ilde üretim yapılıyor. Bu üretimin karşılığında ülkemize yılda 2 milyar Dolar üzerinde döviz girdisi sağlanıyor. 8 milyon nüfus bir şekilde fındıktan geçim sağlıyor. Böylesine değerli milli ürünümüzü devletimiz "serbest piyasa ekonomisi" adı altında ne yapacağı belli olmayan piyasa çevrelerinin insiyatifine bırakmamalı. Bir an önce taban fiyat açıklamalı, TMO' nun 2020 yılında da üreticinin yanında olacağı deklare edilmeli.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş