İyilik Yap Evren Güzelleşsin…


Bu makale 2020-06-27 00:14:02 eklenmiş ve 566 kez görüntülenmiştir.
Ahmet Yenin

Sorumluluk duygusuyla yaşayan insanlar ve okurlar,bugün sizlerle dün 25 Haziran 2020 Perşembe günü Çorum Müftü yardımcısı Adnan zeki Bıyık beyefendinin” İyilik Yap Evren Güzelleşsin ”başlığı altında kaleme aldığı yazısın paylaşarak ölene dek hep birlikte yaşamak mecburiyetinde olduğumuz ölümlü dünyada hayata dair iyi ve güzel düşüncelerinize, düşüncelerimize karınca kararınca katkımız olsun istedik.

Ben, tüm kötü şeylerin artmasının sebebinin iyilikleri unuttuğumuzdan kaynaklandığını düşünüyorum. Kötülüğü hayat felsefesi yaptık.

“Üçüncü dünya savaşının ilk mermisi internetten atılacak”

Toplumların fertleri üstünde umumiyetle olumsuz anlamda ciddi bir etki yapıyor internet. Bunun vücut bulduğu sosyal medya cinayete, kan dökerek güç sahibi olmaya, kolay yoldan para kazanmaya, hedonistik (zevke tapan) bir yaşam tarzına, buna bağlı olarak da egoist ve bencil bir hayat tarına ulaşma noktasında menfi teşvike hızla devam ediyor, gelişi belki de çok uzun süreleri bulmayacak bir savaşın tabiri caizse zemini böyle böyle oluşuyor maalesef.

Birçok örneği başta ülkemizden verebiliriz ama ben Amerika ve İngiltere’den örnek vermek istiyorum. Prof Nevzat Tarhan Hoca’nın konferansında dinlemiştim. ABD Çocukları Savunma Fonu, değerlerimiz kapsamında Amerikan Gençliğinin bir günlük kesitinin bilançosunu şöyle veriyor:

--25 yaşın altındaki 3 genç AIDS nedeniyle ölüyor, 25 tanesine HIV virüsü bulaşıyor.

--6 çocuk intihar ediyor

--18 yaşın altında 342 çocuk şiddet suçundan tutuklanıyor

--Yeni ergen annelerden 107 bebek doğuyor

--2833 çocuk okulu terk ediyor

--6042 çocuk tutuklanıyor

--135 bin çocuk okula silah götürüyor.

Oklohoma bombacısı diye bilinen genci hatırlayın. 1995 yılında bir kamu binasını havaya uçurarak 168 kişinin ölümüne neden olan ve bu eylem ile ABD tarihinin sivil yaşamda en kanlı eylemine imza atan ve idam cezasına çarptırılan Timothy McVeigh'in cezasının infazı gerçekleştirildi yani idam edildi. Timothy’nin yargılama esnasında söylediği bir söz var ki durumu tüm gerçekliği ile ortaya koyuyordu:

“BEN SİZİN ÜRÜNÜNÜZÜM” “BEN BU SİSTEMİN YETİŞTİRMESİYİM”

Bir başka örnek aslında tüm dünyanın sorunu olan bir örneği de İngiltere’den verisek; Yukarıda bahsi geçen kötülükleri hayat felsefesi yapmış nesillerin kendilerini yetiştiren anne ve babalarına davranışlarının da olumlu olmasını bekleyemeyiz. Bu ülkede çok büyük çapta yalnızlık sorunu var, bu yaşlı kesimde çok olsa bile hızla alt yaşlara doğru da yayılıyor, Yalnızlık ve a sosyal bir yaşam tarzı.

BBC’de okumuş olmam gerek; İngiltere’de yalnızlıktan sorumlu bir bakanlık kurulması şeklinde bir durum var. Yalnızlığın İngiltere'de 9 milyon kişiyi etkilediği düşünülüyor. 2017 yılında yayımlanan bir rapor, yalnızlığın günde 15 adet sigara içmek kadar kötü olduğunu ortaya koymuştu.

75 yaşından büyük olan nüfusun 2 milyona tekabül eden yaklaşık yarısının yalnız yaşadığı düşünülüyor; çoğu günlerce bazen haftalarca hiçbir sosyal temas kurmadan yaşadığını belirtiyor. Yani bu insanlar ölüme terk edilmiş durumda. Bu yalnızlık (loneliness) intiharlarla da sonuçlanabiliyor.

İntiharlardan bahsedince bu vakıayı da ülkemizden örneklendirelim hem de TUİK raporları:

2000-2012 arasındaki intihar sayılarını 2000 civarında seyrettiğini belirten kurum, 2012 yılı ve sonrasında bu sayıdaki artışın yaklaşık % 50’ye yakın ve hatta üstünde olduğunu belirtiyor. Veriler, bu yıldan sonraki dönemde her yıl yaklaşık 3000 kişinin kendi hayatına son verdiğini gösteriyor. Ayrıca sadece 2018’de günde ortalama 8 kişinin kendi hayatına son verdiği de başka bir gerçek. Başka bir deyişle, bugün bitmeden en az 9 kişi daha hayatına son verecek. İntiharların sebebi ne? Uzmanlar sebeplerini, “Çeşitli hastalıkların yarattığı psikolojik çöküntü, ekonomik sorunların yarattığı geçim sıkıntısı ve aile içi şiddet” olarak açıklıyor.

Peki ahlaki noktada birçok sorunun oluşması ve buna bağlı olarak da yukarıda bahsi geçen kötülüklerin, bencilliklerin, vurdumduymazlıkların, cümle insanlık dışı eylemlerimizi nasıl insanileştireceğiz? İYİLİKLERİ ARTIRARAK

Yine Tarhan Hoca’nın konferansından ilhamla yazımızı şöyle bitirelim

Rahibe Terezza’nın bir cümlesini söylüyor Hoca: Rahibe’ye sormuşlar:

--Dünya nasıl daha yaşanabilir olur?

--“Birebir iyilik yapmakla olur” cevabını verir.

****

Yazının başında 3. Dünya Savaşının ilk mermisi internetten atılacak demişti ya Huges;

Biz de diyoruz ki; savaşlardan bıktık, gelin hem gerçek hayatta hem de teknolojik ortamlarda atacağımız mermiler iyilik mermileri olsun. Olsun ki fazlasıyla kirlettiğimiz şu evrende çocuklarımız gözlerini aydınlık ve sevgi dolu bir dünyaya açsınlar.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş