MUTLULUK


Bu makale 2020-06-16 00:28:14 eklenmiş ve 3751 kez görüntülenmiştir.
AHMET ÇAKIR

Hayatın gayesini; "mutluğu aramak" olarak tanımlayanlar vardır. Bu tanım özde doğru olabilir. Ancak bu tanımı yapanların mutluluktan neyi anladıkları ve neyi kastettiklerine iyi bakmamız lazım.

Kalıcı ve mutlak huzuru kast ediyorlarsa, doğru istikametteler demektir. Basit mutluluklar, çocuksu sevinçleri kast ediyorlarsa, ciddi manada yanıltıcı olabilirler.

Bazı uzmanlar tarafından mutluğa ulaşmak için belirlenen maddeleri şöyle sıralamak mümkündür: sağlık, maddi yeterlilik, sevgiye dayalı birlikler, istediğimiz gibi yaşamak, amaçlar edinme ve tatmin,  iç huzur, yarının daha iyi olacağına inanmak…

Bunların hepsinin bir kişide aynı anda bulunması mümkün olmayabilir. Çoğuna sahip olduğu halde mutlu olamayan, azına sahip olduğu halde huzurlu olan çok kimseler vardır.

Şimdi sizinle mutluluğa ulaşmada takip edilecek en kestirme yolu görelim:

500 kişilik bir salonda, bu konu üzerinde seminer vermek isteyen bilge uzman, herkese birer balon dağıtır. Bunları şişirmelerini ve herkesin kendi balonunun üzerine gazlı kalemle isimlerini yazmasını söyler. Sonra bu balonları bir odaya atmalarını söyler. 500 balon, bir odaya atılır. Şimdi herkes beş dakika içinde kendi balonunu bulsun, der.

Büyük bir kargaşa ve kaos yaşanır. Ama kimse kendi balonuna rastlayamaz. Sonra bu uzman, "herkes eline rastgele bir balon alsın, der. Herkes kolayca rastladığı balonu eline alır. Şimdi de elinizdeki balonların sahibini bulup, ona balonunu takdim edin, der. İşlem birkaç dakika içinde tamamlanır. Bununla, mutluğun avlanması imkansızdır. Gerçek mutluluk, başkalarına mutluluk sunmakla olur. Böyle yapıldığında, senin mutluluğunda sana ulaşmış olur.

İnsanoğlunun en fazla özlemini çektiği ve ömür boyu ulaşmaya çalıştığı kavram, şüphesiz mutluluktur.

İhtiras ve öfkeyle mutluluk kelebeğini yakalamaya koşarsak, onun bizden ürkerek uzaklaştığını görürüz. Paylaşımcı bir anlayış ve özellikle merhametle davranırsak, gelip tepemize konduğuna şahit oluruz.

İnsanların en fazla yanıldığı konu, öfkenin mutluluğu elde etmede işlerine yarayacağını zannetmeleridir. Öfkenin ürettiği enerjinin yıkıcı, negatif enerji olduğunu, aklı ve muhakemeyi devre dışına çıkardığını iş işten geçtikten sonra anlarlar. Hayatlarının hatasını yaptıklarını fark ettikleri zaman, çok geç olmuştur.

İç huzuru bulamayanlar, diğer bütün imkanlara da ulaşmış olsalar, zihinsel algıları bozuk olduğundan, kendilerini zindanda yaşıyormuş gibi hissedip, huzursuzluk yaşarlar.

Yapılan en objektif araştırmalar: Kalıcı ve gerçek huzurun, yardımlaşma, paylaşma ve merhametle elde edilen duygular olduğunu göstermiştir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş