MAVİ VATAN


Bu makale 2020-05-22 00:14:26 eklenmiş ve 1055 kez görüntülenmiştir.
Emre Yücel

“Türk ordusunun sicili en parlak generali müfettiş olarak Anadolu’ya gidiyor. Kariyerinde ki büyük başarılar herhangi bir subay olmadığını gösteriyor. Her haliyle farklı olan general sanki içinde bir lider gizliyor. Mustafa Kemal adı Anadolu’da ki Türkler arasında bir efsane gibi yayılıyor. Birçok Türk subayının Anadolu’nun birçok noktasına dağılıp Mustafa Kemal’i bekledikleri bilgisi bize ulaşıyor.”

Bu ifadeler İngiliz Binbaşı Brian Wright’ın 11 Mayıs 1919 tarihinde İstanbul’dan Londra’ya çektiği telgraftan alıntıdır. İlerleyen zaman diliminde Binbaşı Wright’ın bu öngörüsü gerçekleşiyor. Her haliyle farklı olan bir lider 19 Mayıs 1919 tarihinde perdeyi açıyor, makus talihi değiştirip kendi adını da Türk ve Dünya tarihine altın harflerle yazdırıyor.

Yüce Türk Milleti tarihinin her sıkıntılı zamanlarında bağımsızlık ve hürriyet uğruna uygarlığını sürdürecek kurmay zekaya sahip olabilmiş ve deha niteliğinde adımlar atabilmiştir. Yakın tarihimiz olması itibari ile 19 Mayıs 1919 tarihi bu bağlamda bizim için ayrı bir değer taşır. Öyle ki Gençliğe Hitabe mührüyle gençliğe emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti milli mücadelenin başlangıç tarihi kabul edilen 19 Mayıs’ı gençliğin bayramı kabul etmiştir. Esasen Milli Mücadele Bandırma Vapuru ile denizden başlamıştır. Binlerce senelik bilinen tarihe sahip olan Türk Milleti için bu durum belki de bir ilktir.

Bugün gelinen noktada 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin savunması, güvenliği, ticareti, ekonomisi ve itibarı halen denizden başlar, başlamalıdır. “Denizlerine hakim olan topraklarına da hakim olur” mantığı ve “Türkiye Türkiye’den ibaret değildir” gerçekliği Mavi Vatan mücadelesini Türkiye ve dostları için mecburi bir değer niteliğine taşımaktadır. Mavi Vatan ülkemiz için lüks, yeterlilik ve/veya gereklilik değil, mecburiyettir. Denizcileşmek, daha güçlü bir donanma ve deniz sahasında olmak, olabilmek bölge barışı için ayrıca bir teminattır. Dünyada ki yarı görünen yarı örtülü mücadeleler göstermektedir ki hem egemenlik hakları hem güvenlik, hem deniz zenginlikleri hem ticaret yolları, hem de huzur ve barış için her geçen gün denizler değer kazanmaktadır.

Dünyada Korona virüsünün hız ve görünürlük kazandırdığı dünya sistematiğinin çatırdamaları ülkemizde daha sağlıklı bir ekonomi, daha teknolojik bir güvenlik, daha stratejik bir düşünce formatının gerekliliğini öngörmektedir. Bugün ki kazanımlar belirlenen stratejilerin ve uygulanmasının sonucu olması itibari ile sürekliliğin sağlanması en az bu zamana kadar olan zekanın üzerinde olunmasını gerektirir. Bu niteliklerin daha nicelerde mevcut olduğunu bilmek ve görevlerin bu bağlamda değerlendirilmesini ummak farzdır.

Bandırma vapuruyla birlikte çıkılan bu yolda “Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu” diye diye hiçbir şeyin gözüktüğü gibi olmadığı bu zaman dilimine kadar epey yol kat edilmiş, karşılığında çok bedeller ödenmiştir. Kararların kişiselliğin ve korkuların ötesinde olacağı zaman diliminin bugünler olduğu tek gerçekliktir.

Konu ile ilgili yazılarda şiirsel veya mizahi anlatıma, betimlemeye, hicve, mesaja gerek yoktur. Konunun önemi hakikatin netliğidir.

Mavi Vatan ülkemizin ve tüm bölgenin geleceğidir. 1919’da o günün şartlarına göre Bandırma Vapuru ne değerdeyse, bugün bugünün şartlarına göre Mavi Vatan o değerdedir.

Sevgi ve saygı ile…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş