ORDU'NUN LOKMAN HEKİMİ " OSMAN HİLMİ MEMECAN"


Bu makale 2020-05-21 00:24:19 eklenmiş ve 8366 kez görüntülenmiştir.
Fahrettin Çalış/KONUK KALEM

Ordu ilinin yetiştirdiği unutulmaz insanlardan biri olan Operatör Doktor Osman Hilmi Memecan’ın aslında hayatı, anıları, yöresel hikâyeleri ve fıkraları bir kitap olur. Günümüz kuşakları onun gibi bir Lokman Hekimi ve bilge kişiyi tanıyabilmesi için hakkında ulaşabildiğimiz birkaç anekdotu paylaşacağız.

Ordu’da bilhassa 1950’den önce Doktor sayısı çok azdı. Hatta bu durum 1960’lara kadar sürdü. Ayrıca birçok hastalığı iyi edecek ilaçta pek kolay bulunmuyordu. O devirlerde gerek halk cahilliğinden ve gerekse fakirliğinden dolayı kolay kolay doktora gitmiyordu. Memecan o dönemde zor şartlarda gece gündüz demeden koşturup fedakarca hekimlik hizmetini yerine getiriyordu. Şüpheli ölüm vakalarında Resmi Doktor raporu şart olduğu için at sırtında ya da yaya olarak saatlerce köylere, ilçelere her türlü vakaya gidiyor, gittiği yerlerde yine başka mağdur ve muhtaç hastaları muayene isteklerini geri çevirmeyerek, onlara şefkatle yardım ediyordu. İşte o zorlu günlerden kısa bir anekdot:

“… Operatör Doktor Osman Hilmi Memecan Ordu Merkez Hükümet Tabibi iken Aybastı ilçesinde bir ölüm vakası için köyde otopsiye görevini tamamladığında akşam saati olmuştu. Köyün ileri gelen Ahmet Efendi yemek hazırlatmıştı, daveti kırmayan Memecan ve görevli arkadaşları çay, Süt, yumurta, yoğurt, patates haşlaması ve yufka böreğinden ibaret gayet güzel hazırlanmış olan köy sofrasında yemeklerini yemişler ve Ahmet efendiye teşekkür ettikten sonra yola koyulmak için atla arabanın yanına kadar giderler. Köye doktor geldiğini öğrenen vatandaşlar arabanın yanına kadar bir hasta getirmişlerdi. İhtiyar bir adam:

-Beyim beni muayene etmeden gidemezsin, ne istersen al.

-Ne zamandır, hastasın?

-3 aydır.

-Doktora gitmedin mi?

-Yolumuz çok uzak, gidemedim.

Doktor Memecan, Hastayı muayene ettiğinde, kalbinden rahatsız olduğunu anlamıştı. Hasta insanlar o yıllarda kaderine boyun büküp, ölümü bekliyorlardı. Vatandaş, doktorsuzluktan ölüyordu. Aybastı’ya döndüklerinde yine birçok hastanın muayene olmak için Doktor Memecan’ı sırada beklediklerini gördüler. Doktor Memecan önce en yaşlı bir ihtiyara bakar ve neyi olduğunu sorduğunda:

- Doktor Bey, beni kurtar, iki gündür küçük su dökemiyorum. Memecan muayene ettiğinde yaşlı hastanın neredeyse çatlayacağını tespit eder, Çevresinden bir sonda ister, Allah’tan bir sonda bulunur ve getirilir, sonda taktığı ihtiyar rahatlar. Bir hekim olarak muhtaç bir hastayı şifaya kavuşturmanın tadını hisseder. Bu hasta Memecan’a göre birkaç saat daha bu durumda kalsaydı, öleceği muhakkaktı. Düşünün, bir hasta doktorsuzluk yüzünden ölümünü kader olarak görüp, sancı içinde kaçınılmaz sonunu çaresizce bekliyordu. İşte Aybastı’da dramatik bir vaka daha… Hamile bir kadın getiriyorlar ve Doktor Memecan nesi olduğunun sorunca; “altı saattir, doğum yapamıyor…” diye cevap veriyorlar. 

Hastayı muayene eden Doktor Memecan, anne karnındaki çocuğun doğumunun imkansız olduğunu tespit edip, acilen bir araçla Ordu’ya getiriyor. Doktor Osman Hilmi Memecan Aybastı’dan dönerek gece saat 2.30’da Kadın Doğum uzmanı Doktor Rükneddin Beyi yatağından kaldırıyor. Doktor Rükneddin Beyi doğru hastaneye götürüyor ve hamile anneye müdahaleli bir doğum yaptırtıyor. Netice olarak anne de çocuk da kurtuluyor. Eğer bu vaka Ordu’ya getirilmeseydi çocuk mutlaka ölecek, annenin sıhhati de tehlikeye girecekti.

Yine Doktor Memecan hayatta hekim yüzü görmemiş bir kadını muayeneye gider ve hastaya sorar:

-Hanım, ne şikayetin var?

-Beyim, biz fakir kimseleriz. Bir ineğim, iki koyunumuz var.

-Hanım, şikayetin nedir?

-Beyim kimseden şikayetim yoktur.

-Hanım hastalığın ne?

-Hastalığımı ben söyledikten sonra, kıymeti ne? Doktorsun, muayene et, bul. 

Bu duruma şaşıran Doktor Memecan daha ne yapsın? Maalesef eskiden bazı hasta insanlar muayene olmak istiyorlar ama hastalığına ait şikâyetini korkudan veya cahillikten bir türlü söylememekte ısrar ediyorlardı…” Operator Doktor Osman Hilmi Memecan'ın böyle ilginç anekdotları ve nasihatleri çoktur. Yıllarca gazetelere makaleler yazmış gençlere çok nasihat etmiştir.

Operatör Doktor Osman Hilmi Memecan’ı yakalandığı hastalıktan dolayı tedavi gördüğü Ankara’da 70 yaşında 8 Ağustos 1999 günü vefat etti. Şifa verdiği, iyilik yaptığın birçok dostunu geride yoksun bırakıp, gitmişti. Doktor Osman Hilmi Memecan, büyük bir cenaze töreniyle ve binlerce seveninin gözyaşlarıyla, Ordu Güzelyalı mahallesindeki aile kabristanlığında defnedildi. Allah rahmet etsin, mekanı cennet olsun.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş