BELLETİLMİŞ ÇARESİZLİK VE SİHA OLAYI


Bu makale 2020-05-11 13:32:56 eklenmiş ve 1906 kez görüntülenmiştir.
Ahmet Çakır

İnsan oğlunun en tehlikeli açmazlarından biri, "Ben yapamam" saplantısıdır.

Milletimizde bu kompleksin bir versiyonu olan, "Bizden adam olmaz. Biz yapamayız. Biz üretemeyiz" takıntısı vardır.

Oysa bizim milletlin sahip olduğu potansiyelleri bilen uzmanlar: "Türkler inanılmazı ve imkansızı başarmak için yaratılmışlar" diyecek kadar bizi tanımışlardır.

Üzerimize serpilen ölü toprağını silkeleyip, o anlamsız komplekslerden kurtulmamız için size DÖRT önemli isimden bahsedeceğim. Bunlar: 1- Vecihi Hürkuş, 2- Nuri Demirağ, 3- Nuri Killigil, 4- Selcuk Bayraktar.

Aslında bunları tanıtmak ve yaşadıkları dramı anlatmak için en az 4 cilt kitap yazmak gerekir. Ama ben mecburen dört paragrafta özetlemeye çalışacağım. Hem onlara yaşatılanları görelim:

1- Vecihi Hürkuş: ülkemizde ilk Uçak mühendisliği okumuş kahraman biri. İlk düşman uçağı düşüren kahramanıdır. Önce Rus, sonra da Yunan uçağı düşüren bu kahramanımız, Edirne'de düşen bir düşman uçağını inceleyerek, uçak üretmeye karar veriyor. Yunanistan’dan ganimet kalan malzeme ve motorlarla 1926 da VECIHI K VI adıyla bir uçak üretiyor. Deneme uçuşlarını başarıyla bitirip birçok şehire seyahatler yapıyor. Siparişler almaya başlayınca işler değişiyor. Ürettiği uçağına deneme için uçurmasına izin verilmiyor. İzinsiz çok başarılı bir uçuş yaptığı halde hapsediliyor. Maaşı kesiliyor. Velhasıl ı kelam önüne engeller konularak iflasa mahkum ediliyor. Küresel sermaye bize muhteşem bir gol daha atmış oluyor.

1- Nuri Demirağ: Bu kahramanımızda 1938 de nu.38 adlı 6 kişilik bir uçak üretiyor. Siparişler almaya başlıyor. Thk'dan, İspanyadan, İran’dan, Mısır'dan siparişler aldığı görülünce, sudan bahanelerle mahkemeye aleyhte karar çıkarttırılarak, onunda yolu kesiliyor. 1947de fabrikası kapatılıyor. Üretilen 57 uçak Erciyes eteklerine gömülüyor.

Küresel sermaye yeni bir gol daha atmış oluyor.

3- Nuri Killigil Paşa: Çok kahramanlıklar göstermiş bir komutandır. Milli harp sanayine ve milli mühimmat üretmeye çok önem veriyor. Doğuda Ruslara karşı savaşırken Erzurum’da basit atölyelerde mühimmatlar üretip savaşta kullanıyor. 1945 lerde Sütlüce'de fabrika kuruyor. Silahlar, havanlar, uçaksavarlar farklı türde mermiler, mayınlar üretmeye başlıyor. Başta İslam ülkeleri olmak üzere çok siparişler alıyor. Suriye’ye siparişlerini göndereceği gün fabrikasıyla birlikte patlatılıp, 1949'da imha ediliyor.

Şüphesiz, küresel sermayenin yeni bir operasyonuyla o sayfada kapatılıyor.

Rahmetli Erbakan'ın Devrim arabasından, uçak motorundan ve ASELSAN'da şehit edilen mühendislerden bahsetmeden günümüze gelmek istiyorum.

4- Selcuk Bayraktar: Ürettiği solunum cihazıyla corena hastalarının nefes almasını sağlarken, yine ürettiği iha ve siha'larıyla pkk/pyd nin nefesini kesip, tarihe gömülme noktasına getirdi. Suriye’nin kuzeyinde Rusya’nın kimyasını bozdu. Hafteri siha manyağına çevirdi.

biliyorsunuz dünya bize iha vermiyordu. İsrail'den aldıklarımızın yazılımı İsrail'e bağlı ve bize dağı, taşı ve boş arazileri bombalatıyorlardı. Bozulan iha larına da sahip çıkmıyorlardı. Tamir için aldıklarını hala geri vermedilr.

Elden alınan silahla hiçbir savaşın kazanılmayacağı bilinmektedir.

Milli harp teknolojisinde bizi, dünyayı şok edecek bir noktaya ulaştıran bu kahraman genç ve idealist kardeşimize, küresel sermayenin işbirlikçileri, aynı operasyonu çekmeye çalışıyorlar.

Kandile Türk bayrağı dikildiğini gören işbirlikçiler ve Ağababaları, Bayraktar'ı ve yapılanları itibarsızlaşmaya çalışıyorlar.

Ama bu asil millet, bu bayat numaraya yutmayacak olgunluğa ulaşmıştır.

bu çarpık anlayışı bir Temel esprisiyle noktalayalım: Temel'le Dursun idam edilecek. Son istekleri soruluyor. Dursun: "Annemi görmek istiyorum" diyor. Temele sorulduğunda,, o da şu cevabı veriyor: "Bende Dursun'un anasını görmemesini istiyorum. Dursun anasını görmesun. " diyor.

Bizdeki muhalefet anlayışına ne kadar da çok benziyor, değimli?

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş