YÖNETENLER ELİNİZİ ÇABUK TUTUN AÇLIK KAPIDA


Bu makale 2020-04-07 00:25:33 eklenmiş ve 1301 kez görüntülenmiştir.
Atilla Şimşek

Güzel atasözümüz var  “ Allah kimseyi açlıkla terbiye etmesin “ diye.

Yaş nedeni ile mecburu karantina ortamına girdim. Televizyon un yanı sıra telefon trafiğim de çok şükür hareketli. korona belası düzenimi alt üst etti, düşünmeye de hayli zamanım var.

Valimiz, Kaymakamlarımız, Muhtarlarımız ve başta Büyükşehir olarak tüm ilçe Belediye Başkanlarımız açlık için hemen tespitlerine başlamalılar.

Gündelik çalışan binlerce insanımız şu an işsiz, kayıt dışı mülteci çalışamıyor, gençlerin cebinde harçlıkları yok tüm olumsuzluklar karantina ile başımızda. Suriyeli mülteci rahat, bizim gariban  vatandaşımız çaresiz. 

Emekli borçlanmış, çalışan borçlanmış taksit ödüyor, geçinebilmek için ek iş bulan kıt kanaat ayakta durabiliyorken o da şimdi ek işinden oldu. Taksit - kira ödemek zorunda.  Alacaklısı kapıda.

Bir insan cebinde aş almak için parası yoksa kaç gün ailesiyle yaşamını idame ettirebilir. Birde elektrik,  su ve doğalgaz ödemeleri için elinde makbuzlar var iken. Bu kurumlar ellerini taşın altına henüz koymadılar. Cinlik peşindeler.

3 Devlet Banka işin hemen başında kendiliklerinden kredi taksitlerini erteleyeceğiz dedi. Tık yok, duyumlarıma göre müracaatlar olumsuz.

Esnaf için sicil affı önlerindeki en büyük engel. Kredi kartları borçlarından bile Kredi talepleri kayda alınmıyor. Bazı esnaf ticaret odasına veya esnaf birliklerine kayıt yaptırma ihtiyaca bugüne kadar duymamış, kendi yağı ile işini hallediyordu. Şu an krediye ihtiyacı var, İlgili kurum birlik veya oda kaydı istiyor. Haydaaaa.

İşkur kapılarında 1000.- Tl. için kuyruklar uzun. Parayı vermemek için bir sürü bürokratik engelde çabası.

Şehrimizde asayişin kontrolden çıkması istenmiyorsa şimdiden, hemen bugün ihtiyaç sahipleri tespit edilmeli. Yardım paketleri dağıtılmaya başlanmalı. 

Parasızlık öldürmez, açlık insanı suça teşvik eder. Bir aile reisinin durumunu kendinizden algılayın lütfen.

Yukarda bahsettiğim bu 4’lü yönetim, şehrindeki, ilçesindeki, mahallesindeki işsizi de bilir, yardıma muhtaç olanları da bilir. Zaten kayıtlar ellerinde. 

Sebze ve meyve ihtiyaçları için el arabası ve kamyonetler mahallelerde satış için görevlendirilmeli. Caddelerde sabit yerlerde kümelendirilmemeli, seyyar satıcılık başlatılmalı. Bizim insanımız kendi gözü ile görmeden alışveriş yapmak istemez.

Bir elin verdiğini diğer el görmeyecek. Peygamberimizin tavsiyesi akıllardan çıkarılmamalı gereği bu çerçevede yerine getirilmeli.  Görevli kişiler kapıda gerek para gerekse de yardım kolilerini vatandaşa ulaştırabilmeli. Zaman paylaşma zamanı. Vakit  ise tam zamanı. 

Geçim korkusunun ipleri geriliyor, zaman daralıyor, yönetenler siyaseti bırakmalı kapıdaki açlığın getireceği ve kontrolden çıkması muhtemel asayişsizliğin çarelerini icraatlarıyla önlemeliler.

Korona geldi gerekenler yapılıyor. Sokağa çıkmayacağız. Savaşacağız. Kurallara ve talimatlara uyacağız da, açlık kapıda.

Kalın sağlıcakla. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş