BÜYÜK HESAP


Bu makale 2020-03-31 00:09:10 eklenmiş ve 592 kez görüntülenmiştir.
Ahmet Çakır

 Değerli dostlar, malumunuz paylaşımlarda sık sık "Tahlilim pozitif çıktı, bir süre aranızda olamayacam, hakkınız helal edin,dua edin." türü yazılar çıkmaya başladı. Hatta gurbetteki Gölköylü hemşerilerimden de böyle paylaşımlar görmeye başladık. Bu durum işin şakaya gelir yanının olmadığını gösteriyor. Yine dün, bir "Mikrobiyoloji" uzmanıyla telefonla konuştuk, "en az %60-70 şe bulaşmadan bu virüs yok olmaz" dedi. Devletin önlemleri, olayı zamana yayarak, sistemin çökmesini önlemektir" diye de ilave etti. Bunları panik için değil, işin ciddiyetini anlayıp, karantina kurallarına daha titiz uyalım diye yazıyorum. Birde, her an bizimde böyle bir durumla karşılaşmamızın yüksek ihtimal olduğunun farkına varıp, dünyadaki küçük hesaplar yerine, o malum büyük hesaba yönelik yaşamaya gayret etmemiz gerekir diyorum. Tedbirleri almamıza rağmen bu virüse yakalanırsak, emri Hak vaki olursa, şehit sayılır. Tedbirsizler bu manevi avantajdan yararlanamazlar. Kader insanlık alemine açık açık bir "KIYAMET PROVASI" yaşatıyor. "Kimse Şanına, şöhretine, makamına, rütbesine, malına, mülküne güvenmesin, kaçınılmaz son var" diyor.

Bu noktada yapacağımız duaların etki nedir? Tarzında sorulara şöyle cevap vermemiz gerekir:

Dua insanoğlu için vazgeçilmez bir ibadettir. İbadetin psikolojik takviye yanında fizyolojik yönümüze de etki ettiği bilim adamları tarafından tesbit edilmiş vakıadır. Japon bilim adamı MASORİ EMOTU: Suların Hafızası’ isimli kitabında insanlara pozitif gelen ifadelerin ve sözlerin suyun kristallerini güzelleştirdiğini, negatif sözlerin ise suyun kristallerini bozduğunu tesbit ediyor.

Suyun kristallerini güzelleştiren pozitif etkili sözler elbette ki insanoğlunu daha derinden etkiler.

Ancak duanın iki boyutu olduğunu unutmamak gerekiyor. KAVLİ DUA VE FİİLİ DUA. Fiili kısmı ihmal edilmiş, önemsenmemiş işlerin fiili duası da etkili olmaz. Peygamberimiz yaptığı savaşlarda, stratejik tedbirleri sonuna kadar aldıktan sonra fiili duadan kavli duaya geçerdi.

Yapacağımız kulluğu ve duaları bu kriterlere uygun yapmamız gerekir.

Ebedi alemi ala unutmamalıyız. Üç günlük TUR gezilerimizde bile, kalacağımız mekanların konforuna ve yıldız sayılarına dikkat eden bizler, ebedi olarak gideceğimiz yeri hiç merak etmiyorsak, insanlığımızı, akıl ve izanımızı gözden geçirmemiz gerekir. Mutlak kudretin bizde olmadığının bilincinde olmamız gerekir. Allah akibetimizi hayır eylesin. Tedbir bizden takdir Allah’dan

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Ordu Tribün Gazetesi | Haber Merkezi
© Copyright 2016 Ordu Tribün Gazetesi
GÜNDEM
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş